سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

تجمع اعتراضی مهندسان معماری برای حل معضل پروانه نظام مهندسی

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: تجمع اعتراضی مهندسان معماری برای حل معضل پروانه نظام مهندسی

 1. Top | #1


  تاریخ عضویت
  فروردین -۱۳۸۹
  عنوان کاربر
  مدير کـل سايت
  محل سکونت
  بوشهر
  مقطع تحصيلات
  فوق لیسانس
  رشته تحصيلي
  عمران سازه
  پایه نظام مهندسي
  1نظارت و اجرا
  نوشته ها
  2,105
  پسندیده
  3,174
  مورد پسند: 2,249 بار در 941 پست
  میزان امتیاز
  3746

  تجمع اعتراضی مهندسان معماری برای حل معضل پروانه نظام مهندسی

  به گزارش خبرنگار مشرق؛ چند روزی است که فارغ التحصیلان رشته های معماری برای دریافت پروانه اشتغال، از نظام مهندسی دچار مشکلات اداری شده اند و با تجمع در مقابل ساختمان نظام مهندسی خواستار رسیدگی به تقاضای خود هستند. سازمان نظام مهندسی، عنوان مدرک تحصیلی آنها که علمی کاربردی معماری است را مغایر با مهندسی معماری می داند و وزارت علوم را مرجع تشخیص هم ارزی این رشته ها دانسته و این امر موجب تجمع این فارغ التحصیلان رشته معماری در مقابل ساختمان وزارت علوم شده است.


  برخی از تجمع کنندگان می گویند، وزارت علوم ظرفیت زیادی را برای رشته معماری در دانشگاه های کشور ایجاد کرده و حالا که فارغ التحصیلان زیادی داریم، برای اخذ پروانه اشتغال مانع تراشی می شود.
  متن نامه تقاضای جمعیت تجمع کننده و مدارک مربوط به تقاضای آنها به شرح زیر است:

  ریـاسـت محـترم سازمان مسـکن و شهـرسازی

  با سلام؛ احتراماً اینجانبان فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات اعم از افرادی که دارای کد عضویت نظام مهندسی هستند و کسانی که در سال جاری اقدام به عضویت خواهند نمود. (اسامی در پیوست نامه) پس از ابلاغ بخش نامه جدید وزارت مسکن مصوبات کمیسیون ماده 7 قانون نظام مهندسی به علت ذکر واژه علمی کاربردی در مدرک فارغ التحصیلی و ایجاد شبهه در عنوان مدرک تحصیلی و زیر سوال بردن توانایی فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری و قرار گرفتن مدرک در زیر گروه مدارک مرتبط با رشته معماری قادر به اخذ پروانه اصلی اشتغال به حرفه مهندسی معماری نمی باشیم. خواهشمندیم با توجه به موارد قید شده در ذیل نسبت به رفع این نقص در بخشنامه مذکور اقدام نمایید.

  1. کلیه فارغ التحصیلان تا این تاریخ از این امر که قادر به کسب پروانه اصلی نخواهند بود اطلاعی نداشتند و مدرک تحصیلی شان طبق روال با عنوان کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی ارائه گردیده (در صورتی که دانشگاه محل تحصیل علمی-کاربردی نبوده ومدرک از دانشگاههای سراسری یا آزاد صادر شده است) با توجه به اینکه قوانین صادر شده باید عطف به ماسبق نشود، در این بخشنامه این امر در نظر گرفته نشده است.

  2. طبق نامه به شماره 38394/430 مورخه29/9/88 مصوبات کمسیون ماده7 کلیه فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری، رشته اصلی محسوب شده و بر اساس این مصوبه در سال های گذشته تمامی کدهای عضویت، کد اصلی صادر گردیده و پروانه طراحی نیز در صورت قبولی ارائه میگردید و از زمان شروع به تحصیل اینجانبان تا زمان صدور بخشنامه جدید به شماره90/430/8890 مورخه 11/3/90 (در طول مدت 9سال) هیچ گونه اطلاع رسانی صورت نگرفته است.

  از تمامی مسولین امر استدعا داریم در بازنگری بر این مصوبات زحمات چندین ساله تحصیلی و ارزش علمی مدرک تحصیلی (کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی) اینجانبان را نادیده نگیرند.

  در پایان از اینکه نسبت به احقاق حق فارغ التحصیلان معماری و جامعه مهندسی اقدام می نمایید، صمیمانه سپاسگذاریم.

  جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان معماری

  رونوشت:

  · دفتر مقام معظم رهبری

  · نهاد ریاست جمهوری اسلامی

  · نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

  · دیوان عدالت اداری

  · وزیر محترم راه و شهرسازی

  · ریـاسـت محـترم سازمان مسـکن و شهـرسازی

  · کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی

  · وزیر محترم علوم وآموزش عالی

  · دفـتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای

  معاونت محترم آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

  جناب آقای دکتر نادری منش؛

  با توجه به [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] در تاریخ 11/3/1390 به شماره 90/430/8890 که در بند 25 آن ذکر شده: "به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی-کاربردی معماری و مهندسی تکنولوژی معماری از دانشگاهها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با معماری تعلق می گیرد"، بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته ها با مشکلات جدی برای دریافت پروانه اشتغال به کار مواجه شده اند.

  از آنجایی که در پیوست [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] همان دفتر، خطاب به روسای محترم سازمان مسکن و شهرسازی استانها و روسای محترم سازمان نظام مهندسی و ساختمان استانها که به امضای نماینده های محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان مسکن و شهرسازی، و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور رسیده قید شده: "... کمیسیون هم ارزی، فراتر از آن، وارد اصلی کردن رشته های مرتبط با مهندسی نمی شود. چه در مورد رشته های اصلی و چه در مورد رشته های مرتبط با مهندسی، تشخیص عنوان رشته ها "این همانی" با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد..."، لذا ابهامات و سوالاتی را که در این زمینه برای فارغ التحصیلان رشته های فوق الذکر بوجود آمده با آن مقام محترم در میان می گذاریم، و تقاضای رسیدگی و همکاری داریم:

  1- در بند 38 از "[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] بر اساس عنوان مدارک تحصیلی دانشگاه ها" که در سایت وزارت مسکن و شهرسازی موجود است (و فایل آن به نامه پیوست گردیده) قید شده: "به فارغ التحصیلان رشته علمی-کاربردی معماری از دانشگاهها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروانه اشتغال به کار مهندسی معماری با کد 100 (پروانه اصلی) تعلق می گیرد" و این بند در تضاد با بند 25 از بخشنامه فوق الذکر است.

  2- با توجه به مطلب بالا، این سوال مطرح است که اگر در بخشنامه شماره 90/430/8890 قانون تغییر یافته، آیا عطف به ماسبق هم می شود؟ آیا دانشجویانی که در هنگام ورود به دانشگاه و حتی بعضاً در هنگام فراغت از تحصیل، شامل چنین قانونی نبوده اند، ویا حتی فراتر از آن بسیاری فارغ التحصیلان که پروانه طراحی دارند هم مشمول این قانون میشوند و از دریافت یا تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی معماری با کد اصلی محروم می شوند؟

  3- با توجه به اینکه واحد های درسی گذرانده شده توسط فارغ التحصیلان رشته های فوق الذکر، تقریباً مطابقت کامل با واحد های درسی فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری دارد، و حتی بعضاً یک یا دو ترم بیشتر از دانشجویان مهندسی هم تحصیل کرده اند، محرومیت این فارغ التحصیلان از دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی معماری با کد اصلی، ضایع شدن حق تعداد کثیری از این فارغ التحصیلان نیست؟

  4- اگر تنها پیشوند نام رشته ها، دلیل حذف آنها از کد اصلی معماری و قرار گرفتن این رشته ها در کد رشته مرتبط با معماری است، آیا انتظار بازنگری در واحدهای درسی (که منطبق با دانشجویان مهندسی است) و اتخاذ تصمیمی مقتضی برای انتقال مجدد آنها به کد رشته اصلی مهندسی معماری (که با توجه به بخشنامه 89/400/62271 به نظر می رسد در حیطه اختیارات آن وزارتخانه محترم است)، انتظار نامعقولی است؟

  ضمن اینکه خاطر نشان می کنیم که در کنکور ورودی کارشناسی ناپیوسته،اکثریت دانشگاه ها پیشوند علمی-کاربردی یا مهندسی تکنولوژی را در ابتدای نام رشته هایشان دارند، و بسیاری از متقاضیان رتبه های تک رقمی و دو رقمی کنکور کارشناسی ناپیوسته در این دانشگاه ها تحصیل کرده اند، که به موجب بخشنامه اخیر، از دریافت پروانه طراحی محروم شده اند... در حالی که فارغ التحصیلان تعداد اندکی دانشگاه های باقیمانده که بعضاً تراز پایین تری هم در آزمون ورودی داشته اند، با گذراندن واحدهای درسی مشابه، و صرفاً به دلیل قید نشدن پیشوند های مذکور در مدرک تحصیلی شان، قادر به دریافت پروانه طراحی هستند.

  آیا محروم شدن تعداد کثیری از فارغ التحصیلان رشته های علمی-کاربردی و مهندسی تکنولوژی معماری (اعم از دانشگاههای سراسری،غیر انتفاعی،آزاد، و علمی-کا ربردی)، صرفاً بخاطر وجود یک پیشوند (که در ماهیت فرایند تحصیلی آنها کاستی یا تغییری را ایجاب نکرده)، نباید انتظار همکاری و مساعدت وزارت محترم علوم، تحقیقات و فناوری را در آنها ایجاد کند؟

  در پایان، ضمن سپاسگذاری از توجه و همکاری آن مقام محترم، امضای تعدادی از فارغ التحصیلان رشته های مذکور (به نمایندگی از تعداد زیادی از آنان در شهر های مختلف کشور)، به همراه بخشنامه های ذکر شده در بالا (که بخش های مورد نظر در آنها های-لایت شده) پیوست میگردد.

  با سپاس

  جمعی از فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی و مهندسی تکنولوژی معماری

  رونوشت:

  _ معاونت محترم امور مسکن و ساختمان دفتر سازمانهای مهندسی و تشکل های حرفه ای (جناب آقای دکتر ابواالفضل صومعلو)

  پیوست به نامه دانشجویان کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی و مهندسی تکنولوژی معماری به معاون محترم آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

  تصویری از روز تجمع را در زیر میبینبد:


  منبع: [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  2 کاربر مقابل پست admin عزیز را پسندیده اند: boushehromran,saeedmajd
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]

  ----------------------------------------------------------

  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]

 2. Top | #2


  تاریخ عضویت
  تیر -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  نوشته ها
  5
  پسندیده
  6
  مورد پسند: 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  478
  سلام متاسفانه با یک جواب سرسری تمامی فارغالتحصیلان ناپیوسته کد مرتبط میگیرند نه اصلی
  واقعا این حق نیست تمام واحدهای گذرانیده شده چه در پیوسته چه در ناپیوسته همانند هم هستن پس مشکل کجاست؟
  مقصر کیست؟

 3. Top | #3


  تاریخ عضویت
  تیر -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  نوشته ها
  5
  پسندیده
  6
  مورد پسند: 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  478
  فارغ التحصیلان نا پیوسته معماری هم طراحی هم نظارت می توانند بگیرند اما با کد مرتبط نه اصلی اگر اعتراض نمی کردین بهتر بود چون حداقل نظارت با کد اصلی می گرفتین------کافیه یه نگاه به قانون نظام مهندسی بندازید ببینید کد مرتبط یعنی چی؟؟؟ فصل دوم-ماده12-تبصره2
  یعنی مدرک کاردانی معماری خیلی بهتر است از مدرک کارشناسی نا پیوسته معماری :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

 4. Top | #4


  تاریخ عضویت
  مرداد -۱۳۹۱
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  نوشته ها
  3
  پسندیده
  7
  مورد پسند: 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  438
  واقعا چرا باید تا این حد حتی از رشته های متفرقه و بی ربط به رشته معماری دانشجو بگیرن که بعدش مجبور بشن یه جور دیگه جلوشو جم کنن من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته معماری ام و از هنرستان معماری خوندن هنوز فکر میکنم خیلی جا برا یادگیری دارم اون دانشجوی بیچاره ای که دیپلم یه چیز بوده کاردانی یه چیز وکارشناسی یه چیز دیگه نمیدونم این دیگه endبرنامه ریزی :l:

 5. Top | #5


  تاریخ عضویت
  تیر -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  نوشته ها
  5
  پسندیده
  6
  مورد پسند: 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  478
  سلام دوست عزیز مشکل اینجاست که الان نظام مهندسی به خود شما یا بنده که به این صورت مدرک گرفتیم کد مرتبط می ده و این یعنی...

 6. Top | #6


  تاریخ عضویت
  تیر -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  نوشته ها
  5
  پسندیده
  6
  مورد پسند: 0 بار در 0 پست
  میزان امتیاز
  478
  در حقیقت فقط صورت مسله رو پاک کردن و یه مشکل دیگه به مشکلات کسانی که کاردانی به کارشناسی خواندن اضافه شد
  خوب مشخصه به طور مثال کسانی که مدرک کاردانی مکانیک و کارشناسی معماری دارند مرتبط میشن اما اینکه شما 6سال معماری بخونید وباز مرتبط حساب بیاین درست نیست.باید این مشکل پیگیری بشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
وبسایت تخصصی مهندسی عمران و معماری به عنوان یکی از نخستین سایتهای تخصصی رشته های مهندسی، خدمت رسانی خود را در سال 1389 آغاز کرد.
تمامی فایلها و آموزشهایی که در سایت قرار می گیرند بصورت کاملا رایگان بوده و هدف ما ارتقا سطح علمی دانشجویان و مهندسان عزیز کشورمان بوده است.

اکنون ساعت 19:41 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ایمیل مدیریت سایت پست الکترونیکی مدیریت سایت: iromran@yahoo.com
X بستن تبلیغات
همکاري در فروش فايل سل يو