سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

طرح اختلاط بتن

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: طرح اختلاط بتن

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    195
    مورد پسند: 156 بار در 68 پست
    میزان امتیاز
    547

طرح اختلاط بتن

با سلام

از دوستانی که در بخش اجرا هستند میخوام اگه طرح اختلاط مناسب از بتن 350 و 300 دارند در این تاپیک قرار بدهند

خودم طرح اختلاط زیر رو برای بتن 300 دارم :

شن 33 بیل

ماسه 20 بیل

آب 2 سطل بنایی

سیمان 1 کیسه (50 کیلو)
    2 کاربر مقابل پست Roozbeh84 عزیز را پسندیده اند: boushehromran,pikpak

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    195
    میزان امتیاز
    547
    دوستان اجرایی اگر طرح اختلاط بتن مناسبی دارید لطفا راهنمایی بفرمایید

ممنون

3. Top | #3

عنوان کاربر
    مدير کـل سايت
    مقطع تحصيلات
    فوق لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران سازه
    پایه نظام مهندسي
    1نظارت و اجرا
    پسندیده
    3,215
    مورد پسند: 2,266 بار در 951 پست
    میزان امتیاز
    3780
    با سلام طرح اختلاط باید با مصالح موجود در کارگاه و توسط آزمایشگاه داده بشه ولی در پروژه ای که بنده حضور داشتم و آزمایشگاه با مصالح موجود در کارگاه طرح اختلاط انجام داد و جواب اون تقریبا با طرح اختلاط شما یکسان بود در حد یکی دو بیل فرق داشت و البته برای بتن با مقاومت 250 بود که نمونه ها بین 270 تا 330 جواب گرفتیم
    3 کاربر مقابل پست admin عزیز را پسندیده اند: boushehromran,CivilF,Roozbeh84
    [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]

----------------------------------------------------------

4. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    195
    میزان امتیاز
    547
    لطفا اگه برای بتن 350 ( c25) ترکیبی دارید راهنمایی بفرمایید

متشکرم

5. Top | #5

عنوان کاربر
    پاسخگو و راهنما
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه تبریز
    سال اخذ مدرک
    1352
    پایه نظام مهندسي
    پایه یک :نطارت واجرا
    پسندیده
    698
    مورد پسند: 1,136 بار در 354 پست
    میزان امتیاز
    1305

مختصری در مقوله "طرح اختلاط بتن" - تقدیم به همکاران محترم و Eng:ROOZBEH84

مقدمه: همکاران عزیز وبخصوص اقای مهندس روز به شاید نیازی به تکرار این موارد نداشته باشند اما امید وارم این خلاصه را
    یاد اوری "از انچه می دانند بپذیرند. من متاسفانه متوجه نشده بودم این بحث هنوز"مفتوحاست .تصور می کردم پرونده ان بسته شده است.اما طرح مجدد ان به من نشان داد می توان هنوز بحث را با عزیزان(شما همکاران خوبم) در میان گذارد. امید دارم اگر نیاز به تذکر و اصلاح حس میکنید از تذکر در بهبود کارهای بعدی من مضایقه نفرمایید. و اما بعد:
    بحث : یکی از مهمترین "تفاوت های سازه های :فولادی وبتنی باهم این است که :عوامل اجرایی و نظارتی کارگا ه نمی توانند نقشی در بالاتر بردن کیفیت فولاد مصرفی داشته باشند.این متریال خوب یا بد-درجه مناسب ودرست کوره یا نامناسب-به هر حال نورد شده وبدست شما رسیده است .عوامل اجرایی واستاد کاران تحت امر ونظارت شما(رییس کارگاه) حتی اگر بخواهند ایا می توانند کیفیت ومرغوبیت میله گرد-تسمه-بیس پلیت ها-تیر اهن و...را بالاتر ببرند.؟. بدیهی است خیر. ویکی از اصرار مهندسین خوب کشور ما بر "عدم استفاده از محصولات ساختمانی وبخصوص فولاد چینی و روسی پایین ونازل بودن کیفیت مقاومتهای انتظاری است که محاسب از انها می طلبد وندارند."هر اشغال ضایعاتی فلزی را روانه کوره کرده و ذوب می کنند.وحتی استاندارد طول یکسان را ندارند. جالب است اگر عکس های x-ray و تراکم ملکولی ویا فاصله غیر استاندارد و پخش نا منظم انها را در یک شاخه 8!متری(گفتم طولها :7-8-9و...هرچه پیش اید! بصورت فلش و سر نیزه ای قطع می شوند!.) وروانه بازار جهان سومی ها!.وصد البته خط مرغوب و دقیق واستاندارد روانه بازار داخلی خود و کشورهای جهان اولی!!.-اما در مورد بتن : نقش عوامل اجرایی تعین کننده سر نوشت استراکچر بتنی است. پس نیاز به نظارت وراهبرد درست مهندس ناظر مقیم وعوامل اجرایی-نظارتی او دارد..
    2-دقت در تمیزی وشسته بودن شن وماسه وگراویه ونسیت اختلاط انها وبخصوص رعایت "فاکتور :W/C -اب به سیمان-اب به سیمان(دو بار تکرار شد بعلت اهمیت زیاد)در مورد مصالح :شن وماسه وگراویه وجسم چسبنده(چسب مخلوطی بنام بتن) یعنی: CEMENT یا سیمان بحث کوتاه نیست.حق بدهید!-اگر سیمان را از بتن بگیرند دیگر چه ارزشی برای مخلوط باقی می ماند؟!. از نظر من :سیمان شمش طلا وپشتوانه اصلی ارز ساختمانی است که داریم در پروزه بتنی هزینه می کنیم.(مرا ببخشیداین قدر ابی می نویسم.تنوع-واینکه:استقلالی هستم!).مواد اولیه این چسب :%(cao(60-65 و% (sio2(18-20 و %Al2o3:6 و Fe2o3اکسید دو فر:oxid de ferدر حدود3% و %Mgo:oxid de manyezium:1.5 که
    در نهایت ازپختن مخلوط :گل اهک با رس مرغوب وافزودن این املاح (در صورت فقر خاک از انها) در تغارهای ترکیب :به صورت :خشک وتر تا گلوله توپی شکل شوند موسوم به clincer-که depoو انبار می شوند برای سایش و اسیاب(شرمنده عزیزان -غلط جا افتاده در زبان ما"اسیا!"-اسم قاره-در حالی که اسیاب -یعنی سایش بین دو قطعه سنگ ودستاس-درست است.).
    در روش خشک:به موادپودر شده 10 تا12 در صد وزنش اب اضافه می گردد.و حرارت می دهیم تا کلنکر شود.در روش تر هم اهک وخاک رس .با 50% اب بصورت لجن در کوره های استوانه ای در 1200 درجه سانتی گراد عمل می ایند.اینها مسایل پخت وعمل اوری است .کارخانه ها کاتالوگها ودستور العمل کامل را دارند.در واحد تکنوزی بتن هم استادان اشاره لازم را کرده اند.لذا کافی است.علاقمندان -به سایت های کار خانه های سیمان کشور مراجعه کنند. و جزوات درسی وغیره. به هر حال مجبورم در اختصار:از تکرار اینها خودداری کنم." "اما ما در اختلاط روی چه موضوعاتی توقف وتاکبد داریم؟:

الف:دانه بندی :coarse aggregates-gravel-fine aggregates.تمیز وحداکثر گل ولای قابل.قبول :3% است.(دقت کنید 3 گرم در 100 گرم-30 کیلو در یک تن!). : برحسب تجربه کارگاهی عرض می کنم:60 تا 70 در صد حجم بتن شما یعنی: (2/3 =65%شن و 30 تا 35 در صد : ماسه شسته کنکاسوری می باشد.)
    سعی شود دانه های ریزتر از 4.8 میلیمتر قطر(کولیسی.) -برای ماسه و بزرگتر را شن بحساب ایند.در نهایت رند کنیم:min diametr =5m.m را شن محسوب میکنیم و max diametr =5m.mرا ماسه.min of range diameter :sand is :biger than :75%.
    ب-شکل ظاهری دانه ها که به کارگاه می اید.مهندس ناظر یا تکنسین اسیستان ودستیار دقت کند قبل از تخلیه -از کامیون بالا رفته ومشتی از انرا در چند کیسه نایلن پایین اورد: در کف دست مالش دهد اگر دست الوده به خاک وکثیف شد باحتمال بسیار زیاد ماسه یا شن تمیز نیست.(در ازمایشی کارگاهی که بعد شرح می دهیم:استوانه مدرج جواب اولیه را معلوم می کند-لکن به هر حال جواب قطعی با ازمایشگاه است) و ملاک کار ها وپذیرش بعدی است.در نگاه اول :از .پذیرش بار شن و ماسه طبیعی:گرد(rounded)-پولکی وورقه ای نازک -سوزنی جدا-جدا(دو بار تاکید) خود داری کنید. یکبار که جلوی تخلیه چنین کامیونها و مصالح را بگیرید -حساب کار دستشان می اید.واز بار زدن هر اشغالی خودداری می کنند.
    دانه بندی:grading:چگونه در ازمایشگاه کارگاهی(پروژه بزرگ :کارگاه راهسازی -سد-کیلومترها خطوط انتقال اب یا فاضلاب شهری است.) یا باند فرو دگاهی با دهها :اثر چرخ وtake off نیرو.ی: Impact-dynamical off wheels .عزیزان همکار! یادتان باشد -اگر مسیولیت کارگاه را پذیرفته اید -با جدیت و تفکر تصمیم بگیرید..دستور دهید یک چادر یا کانکس ازمایشگاهی کوچک برایتان توسط کارپرداز خریداری وتهیه شود.در کارگاههای بعد از این خرید معاف هستید وبه هر حال برچسب اموال شرکت را دارد وجزو دارایی های اوست. حداقل:یک یا دو عدد :استوانه مدرج 20 تا 30 سانت ارتفاع-یک دوربین ترازیاب وزاویه یاب ساده nivo , theodolit (نو یا دست دوم تمیز بدون زمین خوردگی) -یک میر یا شاخص-چند عدد زالون-منشور جیبی مساحی-یک سری الکهای نمره 8-16-30-50-100 میلیمتر-چکش زمین شناسی-محلول استوکس-چکش hammer schmite(چکش همر اشمیت یا مشابه برای تست اولیه عیار مقاومتی بتن 7 - 11-28 روزه فونداسیونها و ستونها و پوتر ها )-بالن ژوژه-یشر مدرجbesherو اقلام دیگر که بمرور لازم می اید.اینها گران نیستند.فروشگاههای لوازم ازمایشگاهی فروشی دارند. توصییه مهم:*یک مهندس اجرایی وناظر ومحاسب کارگاه را باید منزل دوم خود بداند. در مقابل کار احساس مسیولیت کند.قبل از بروز مشکل خود به حل مشکلات پردازد. اگر اموخته های دانشکده را بکار نبندد "پس فایده این محفوظات وتعالیم چه بوده است.؟؟. مثالی بزنم:
    در کارگاه بزرگ راهسازی در بیابان وسط دو شهر هستید.ودر کیلومتر وپیکتاز ی قرار دارید که امکان رفتن به هیچ کدام از شهر های مبدا و مقصد را ندارید.(چنین موردی برای خود من در چند جا پیش امد.بین خرمشهر و اهواز دو راهی مسیر ی که به ابادان میرود.یعنی 90 کلیو متری ابادان(حالا نمی دانم بر سر ان مسیر قدیمی که شرکت ما می ساخت چه امده است -واریانت جدید داده شده یا همان واریانت قدیمی است .). در کارگاه راهسازی شرکت باتیمان که مهندس سرپرست کارگاه شرکت پیمانکاری فوق در سال 1354 بودم و کار رو سازی ورو کش binder , topeka را انجام می دادم. ازمایشگاه 10 روز یکبار از اهواز می امد وتا جواب جمعا 15 تا 20 روز فاصله بود.برایم ماسه می اوردند و گراویه و اسفالت اماده از هر دو نوع درشت استر بیندر و ریز دانه توپکا. برای کارهای بتنی (پلها-ابروهای زیر گذر-صندوقه ها یا box های دال پل) نیاز به جواب برای خرید فوری ماسه شسته وگراویه بود.
    ازمایش تمیزی شن وماسه در کارگاه قبل از طرح اختلاط و ساخت بتن*یا ازمایش سند اکی والان(Equivalance)-حد اکثر خاکی بودن در ماسه شسته :3 تا 5 در صد حجمی که انتخاب می کنید.مثلا اگر یک بیل دستی سر پر ماسه از وسط کامیون بر داشتید :حجم پاکت بیل حدود.3litاست.الودگی قابل پذیرش :3تا5 درصد 3 لیتر یعنی :9 تا 15 در صد است .یعنی وقتی فرضا کامیون(ان زمان این مقدار می اوردند -هر ماشین-حالا نمی دانم.)10 متر مکعب(بنز یا daf) ماسه داشت حداکثر الودگی (کثیفی ماسه با خاک) متوسط :0.4 تا 0.5 متر مکعب در کل بار -قابل قبول بود. اما ابتدا استوانه مدرج خود را می شستم.انرا تا 50c.c از مخلوط اب نمک پر می کردم.(حجم کل استوانه 200c.c) بعد انقدر ماسه یا گراویه می ریختم تا به نشانه 150 c.c می رسید.بعد از چند بار تکان واختلاط ظرف را در سطح ترازی می گذاشتم.تا 2 الی3 ساعت.حالا بخوبی خاک و گل روی گراویه یا ماسه -بسته باینکه کدام را میخواستم اندازه گیری کنم دیده می شد. که انرا به خود راننده فروشنده نشان می دادم.ارتفاع گل را اندازه می گرفتم حجم استوانه گل وخاک را بر حجم کل محلول تقسیم می کردم که نباید از 4 در صد Range که گفتم بیشتر می شد. بعد اگر خوب بود می گفتم موارد بعدی را بیاورد. این ازمایش در ایین نامه انگلیسی cp ان زمان موجود بود وبه ما اموخته بودند (کار ابداعی و من در اوردی نبود) .
    هنوز هم قابل استفاده است . برای گراویه وشن حداکثر خاک الودگی 1% است.یعنی در هر 100 کیلو گرم 1 کیلو خاک دور دانه ها می تواند قابل پذیرش باشد.
    اب برای بتن باید اب شرب باشد. اگر در جایی از اب رودخانه ای یا برکه ای استفاده "اجباری"باید نماییم حداکثر خاک ولای مجاز :0.2 در صد وزن اب یا 2000ppmمی تواند باشد.وگرنه باید اب تمیز با تانکر حمل شود و به کارگاه وارد گردد.
    منحنی دانه بندی:grading:این منحنی در واقع "شاخص "توزیع دانه های شن وماسه را از نظر بعد و در صد فراوانی هر کدام نشان می دهد. ازمایشگاه ژیو تکنیک نمونه هایی از دپوی کارگاه را برداشته و جداگانه برای ماسه-شن و مخلوط هر دو در شیت SHEETهای متعدد منحنی های دانه بندی را ارایه می کند. مقایسه انها با منحنی های استاندارد ایین نامه ای نشان خواهد داد شن وماسه کارگاه ما در محدوده داخل منحنی استاندارد قرار دارند یا بیرون از ان وباصطلاح 0UT.
    برای تهیه منحنی دانه بندی نیاز به الکهای استاندارد 9 گانه می باشد. براساس ایین نامه ASTM امریکا 5 عدد از این الکها برای ماسه ویک عدد برای دانه هایی که در مرز بین شن وماسه قرار دارند و 3 عدد هم مختص شن است.نمر ه این الک ها 8با چشمه های 2.36MM
    و 16 با چشمه هایی به اندازه 1.18mmو 30 به ابعاد0.6mm و50 بابعاد:0.3mmو سر انجام 100 با چشمه های مربعی 0.15mm. می باشند. این الکها را می توان در صورت لزوم در کارگاه هم داشته باشیم.
    اینها که گفته شد 5 عدد مربوط به دانه بندی ماسه بودند.در ضمن می توان انها را برای راحت تر بودن خواندن ابعاد برحسب میکرون (هر 1000میکرون یک میلی متر) دسته بندی کرد. وضعیت الکهای شن که 3 عدد هستند :3/8 اینچ یا 9.5میلیمتری و 3/4 اینچی یا 19 میلی متری و 1.5 اینچ یا 38 میلیمتری می باشند. برای رسم منحنی دانه بندی چه خودتان در کارگاه الک داشته باشید ویا در ازمایشگاه باشد(این الکها سابق بدنه برنزی یا مسی داشتند اکنون نمی دانم همان جنس هستند یا فرق کرده اند.به هر حال در عمل همان روش قبل است فقط ارتعاش انها با کنترول رایانه اکنون دقیق تر و نمودار هم نیاز نیست شما رسم کنید روی مانیتور رسم خواهد شد وشما نظاره گر خواهید بود.).مقداری از شن وماسه یا هر کدام جدا(بسته به اینکه تک تک بخواهیم یا فقط مخلوط مورد نظر باشد) را وزن کرده از بالا روی الک اول که روی بقیه سوار است می ریزیم -وزن مانده روی هرالک راتعین و نسبت هر یک را به کل وزن نمونه می سنجیم که در صد رد شده ومانده باین ترتیب مشخص خواهد شد.روی محور های مختصات که عمودی مدرج شدع در صد رد شده از الک و افقی مدرج شده نمرات الکهاست این اعاد را برده وبه سادگی منحنی دانه بندی ماسه یا شن یا مخلوط هر دو رسم می شود.کاغذ های فرم چاپی مدرج کالک وترانسپارانت اینها هست .مدول نرمی یا فاینانس(با فاینانس بازرگانی finenec اشتباه نشود)مصالح طرح اختلاط فاکتور مهم دیگر است.Fineness Modulus .این ضریب "در واقع ریزی ودرشتی شن یا ماسه یا مخلوط انها را تعین می کند.هر قدرعدد مدول نرمی بزرگتر باشد نمایانگر درشتی یا زبری وخشونت دانه بندی است.مدول کوچکتر مطلوب تر و کارایی بتنی که از این مخلوط بدست خواهد امد را نشان می دهدالبته در حد ایین نامه ای- این ریز تر بودن حدی دارد. این حدود در ایین نامه ها ی معتبر امده اند. برای ماسه -شن وگراویه منحنی های استاندارد داده شده و نیازی به شرح انها در این جا نیست .ما فقط جهت یاد اوری اشاره ای کرده ورد خواهیم شد. توصییه ای که دارم:
    برای طرح اختلاط و کارهای بتنی سنگین مثل :سازه های بتنی شاهراهها واتوبانها وسدها ایین نامه ACI و ASTM(برای دانه بندی ها) امریکا-کارهای فلزی DINالمان و مقاطع ظریف واکسپوز بتنی(با اهداف معماری) ایین نامه های :B.S بریتانیاو BA فرانسه وبلژیک سریع وکارامد ترند.البته همه این ایین نامه ها پیشرفته هستند بخصوص ایین نامه امریکا در همه زمینه ها -اما اینکه انها را دسته بندی کردم نظر وترجیح شخصی بود وتجربه راحت تر کار کردن با هر کدام از این ها که شما خود باید انتخاب کنید. مسیله مهم دیگر در طرح اختلاط در نظر داشتن اسلامپی است که بتن حاصله باید بدهد. به هر حال همانطور که گفته شد - شرح این جزییات مفصل است و با بودن مراجع ایین نامه ای فوق وABAایران نیاز به تکرار انها نیست. اما در پایان این مقاله که از شرح بسیاری از موضوعات مهم صرفنظر شد.(چون مراجع کافی هست). موارد ذیل تجربه خود من است که پیشنهادمی گردد: اما لطفا اول به نکات ذیل توجه مخصوص فرمایید .
    1لف :توصییه های تجربی : -
    1-با توجه باینکه .کنترل حجم مواد داخل پیاله بیل برای هر کارگر فرق می کند (بیل دستی) و عملا دقیق نیست. اگر برای سرعت کار اصرار براستفاده از بیل دارید- کفتم بطور متوسط حجم پیاله وظرف بیل حدودا 3لیتر است.یک زنبه چوبی با دو دسته در هر طرف بسازید که ته ان باز وکف نداشته باشد.مانند بالای ان. ابعاد ان ضرایبی از حجم متوسط بیل باشد .یا کاری که خود من برخی مواقع می کردم.پیمانه ام :براساس ضرایبی از یک پاکت سیمان طرح می شد. حجم هر پاکت سیمان وکنجایش ان : حدود:35 لیتر است. با پیمانه سر وته باز و دو دستگیره برای جابجایی خیالتان راحت خواهد بود که بیل سر پر یا سر خالی هم که باشد کافیست هر چقدر خواستید می ریزید وبعد انرا کاملا تخت وهموار می کنید وبا "حجم دقیق ومطمین طرف هستید.پیمانه می تواند : 50cmx50cmx50cm=125.litباشد که با 3 لیتر حجم متوسط بیل دستی -می شود حدود:41 تا 42 بیل. .اگرخواستید::پیمانه:50cmx5ocmx20=50lit میشود.حود دو بیل دستی.مقداری که جناب .مهندس گفته اند :33بیل می تواند پیمانه ای شود:حدود99 تا 100 lit که می تواند بابعاد:50x50x40cm=100lit ,یا هر مقداری که خود مایل باشند.یعنی پیشنها دم این است بر اساس مثالهایی که زدم :برمبنای عدد:0.035 متر مکعب =حجم یک پاکت سیمان (35 لیتر) پیمانه سر وته باز مکعبی چوبی ساحته شود وهر بار با بیل مصالح را ریخته و با دقت با تخته ماله کاملا صاف وتخت شود. وروی یک سطح اندود سیمان تمیز بگذارند. هیچ سنگینی ندارد.بعد دو دسته را کارگران گرفته و انرا از مصالح بیرون می کشند.کار دقیق وبدون کم وزیاد شدن حجم کار با بیل دستی است.
    2-در مورد ساختمانهای 4 طبقه دیگر این کار بدون حضور ازمایشگاه و منحنی دانه بندی از دپوی شن وماسه کارگاه "توصیه نمی شود"ویا از بتن کنترول شده تراک کارخانه ای استفاده شود یا از روی دانه بندی ازمایشگاه و بتونیر وپیمانه بطریقی که گفته شد.
    -
    ب= برای دانه بندی و طرح اختلاط در ساختمانهای معمولی تا 4 طبقه بدون دانه بندی ازمایشگاه اگر بتن اماده اشتفاده نکنم وخود با بتونیر فرضا 500 لیتری در کارگاه بریزم (که پیش امده): براساس تجربه این کارها را انجام می دادم-شاید بدرد شما هم بخورد.
    برای بتن با عیار 300kg/m3یا 30N/mm2-"در ساختمانهای معمولی وزیر 4طبقه بدون ازمایش ژیو تکنیک در طرح اختلاط چه دانه بندی وچه تمهیداتی را بر اساس تجربه میتوان بکار بست؟. 1-گفتم حتی المقدور دانه بندی ازمایشگاه ضروری است.این هزینه یکی دو شیت ازمایش انر ا صرفه جویی کنیم .اما گاهی کار کوچک ویا دسترسی به ازمایگاه نیست. برای خرید ماسه(تمیز وشسته باشد)-شن(تمیز وازکارخانه شن شویی باشد)-سعی کنید
    حداکثر درشتی دانه ها بیش از 30mmنباشد اگر هم بود که بلاخره وجود دارد انها کارگران در پیمانه پای بتونیر نریزند در گوشه ای جمع شود برای کف اطاقها .
    2- در اولین سری خرید خودتان حضور داشته باشید واین خواسته ها را به فروشنده تاکیید کنید. به مجرد رسیدن شن وماسه در یک لیوان ساده اب با خط کش معمولی یا استوانه مدرج گل ولای ودرصد کثیفی وخاک الودگی را بطریقی که بالا شرح دادیم بدست اورید که از 3در صد بیشتر نباشد.(لرد یا درد خاک که بالا جمع میشود).در مورد ماسه هم همین "سند اکی والان" را بدست بیاورید.(1%خاک حداکثر) . سیمان ایرانی مصرف کنید نگذارید کارفرما سبمانهای ارزانتر ومشکوک هندی-چینی یا روسی را در حجم تریلی(تا اخر کار ویکجا) وارد کارگاه کند.
    3-
    کلا استفاده ازبیل دستی در بتن ریزی بعنوان "کیل یا پیمانه"جابز نیست -اما جهت سرعت کار می توان همانطور که فوقا گفتم زمانی می توان از بیل دستی استفاده کردکه :بر اساس ضرایبی از ابعاد یک پاکت سیمان که 0.35 متر مکعب یا 35 lit حجم دارد "پیمانه ای"سر وته باز-که بصورت ذنبه فقط در هر طرف دو چوب برای حمل دارد طراحی وروی یک سکوی 15 تا 20 سانتی اجری با اندود ماسه سیمان استفاده شود. من مبنا را پاکت سیمان می گرفتم شما هر طور خود ترجیح می دهید طرح کنید. حجم یک بیل خاک یا ماسه یا سیما ن حدودا 3 لیتر است -متوسط- والبته بسته باینکه سر پر -سر خالی-یا نیمه پر همه باهم فرق دارند.کمتر یا زیادتر از 3 می شود.من روی 10 نمونه با متر متوسط 3 را قبول کردم.برای این است که بر پیمانه فوق اصرار دارم. با بیل هر طور می خواهید پیمانه را از فرضا ماسه پر کنید.ولی زمانی حجم ان دقیق است که با تخته ماله کامل صاف گردد وقبلا با تیشه به پیمانه ضربه های خفیف زده شود تا حجم لرزیده ماسه یا سیمان یا شن پر شود. اب هم باید اب شرب باشد که می دانید.
    4-پس ما نیازبه ماسه شسته-گراویه وشن نخودی و بادامی داریم. فاکتورهای :W/CوSLUMPریزشی بتن حاصله بسیار مهم هستند که کاملا واقف هستید.برای همین کارهای معمول که گفتیم بطور تجربی و با بدست امدن نتایج بسیار خوب نمونه های مکعبی یا استوانه ای ازمایشگاه برای : fc28 in day برای بتن 300kg/m3سیمان :مقدار W/C=0.45-0.55 می گیرم یا range متوسط:0.47. دانه بندی ایده ال من برای ماسه مقادیر ذیل است:
    در صد رد شده از الک نمره 8 حدود 1.5%-الک 4 حدود 5%-الک 3/8اینچ 21.5%-الک1/2اینچ13.5%-الک 3/4اینچ حدود:73.5%-الک1اینچ:97%.
    البته انتظار داریم با رعایت موارد فوق ازمایشگاه به این ارقام یا نزدیک به حدود استاندارد ی که ترسیم می نماید (ASTM لس انجلس) برسد.
    در مورد شن نیز ارقام پیشنهادی من عبارتند از:در صد رد شده از الک نمره 8 حدود 90% ودرصد عبور کرده از الک نمره16حدود:67.5%-الک نمره30حدود:42.5% و الک نمره:50 حدود:15% و برای الک نمره:100 حدود:5.5%. یک بار دیگر یاد اور می شوم اعتقاد شخصی من برای بزرگترین قطر شن در بتن ساختمان حداکثر 30 میلیمتر است.اگرچه در بعضی ایین نامه ها ودستور العمل ها این قطرها کمتر وزیادتر هم امده است اما من بر اساس تجربه خود می گویم وسرمایه گران عمر که هزینه کرده ام عمل می کنم و ان ابعاد را نمی پذیرم. ضریب نرمی ماسه را :F.M=2.5الی 2.8 پیشنهاد دارم.SLUMP=5 الی10cmو در نهایت عدد پیشنهاد وایده ال 8 سانتیمتر است.عدد 5 بتن را سفت وریختن مشکل(اگرچه مقاومت این بتن عالی است) و اسلامپ بالاتر از 10 وگاه برخی از انها که حتی در برخی دستور العمل ها پذیرفته شده اند مثل 13 -وحتی 16 و18!سانت(که من شخصا هیچ کدام را نه قبول دارم نه بکار می برم) بتن را روان وسیال وریختن در قالب راحت ولی کارایی وfcپایین و مردود!.این بتن را دیده اید در برخی ساختمانها کارگر لوله کش یا برقکار برای رد کردن لوله یا کابل با تیشه براحتی کله قند! می شکند.
    5- بطور تجربی برای ساختما نهای تا 4طبقه با ضریب اهمیت غیر مهم ومعمولی براساس دانه بندیهای متعدد مشاهده شده در کارها می توان از نسبت های زیر استفاده کرد :
    مشروط به:تمیزی شن وماسه و حداقل: با برداشت چند فرقون از نقاط مختلف depo کارگاه وبررسی چشمی انها حالت تقریبا یکنواختی دانه های شن وگراویه وبادامی مشاهده گردد.
    برای بتن به عیار 300kg/m3:
    سیمان :300 کیلو گرم :6پاکت-ماسه شسته:0.55 متر مکعب(یا حجمی معادل 16 پاکت سیمان)-شن تمیز (سعی شود 60 تا65 درصد قطر 1.5 تا2 سانت و35 تا 40 در صدقطر شن 0.5 تا 1 سانت باشد.) :0.85 تا0.9 متر مکعب-و با اسلامپی حدود 8 سانت مقدار اب:w/c=0.47و w/c=0.55 که در حالت اول :W=300X0.47=141 ودرحالت دوم:W=O.55X300=165 که رنج متوسط :150 لیتر می شود.
    برای بتن به عیار :350کیلو گرم در متر مکعب:
    سیمان:350کیلو گرم-شن تمیز با در صد های بالا:0.85 تا 0.9 متر مکعب-اسلامپ8سانت مقدار اب:170 لیتر
    سخن پایانهمانطور که گفته شد برای کارهای اساسی و سازه های 5 طبقه به بالا(هماتطور که استفاده از روش تحلیل استاتیکی معادل جایز نیست ویا توصییه نمی شود و باید محاسبه طیفی یا دینامیکی برلی سازه انجام شود.).هم : عدم استفاده از ازمایشگاه و منحنی های دانه بندی در همین حد ساختمانهای معمولی وکوچک چندان خطر ساز نیست.اما برای سازههای که ارتفاع از 22 یا 13 متر تجاوز میکند : باید یا از بتن کارخانه ای وتولیدی:BATCHING PLANT و حمل و ریختن با TRACK MIXERاستفاده کرد.یا از دانه بندی ازمایشگاه ویا حداقل مصالح را از شن وماسه شویی کنکاسوری که دپوهای جدای دانه بندی دارند بر اساس محاسبات کارگاهی خود در صد ها را تعین واز اقطار مختلف خرید کنید تا به منحنی استاندارد ABA یا ACIویا B.S FVSDN.
    من از شرح وبسط خیلی مسایل خودداری کردم واگر سیوالی یا موردی هست مطرح کنید.هدف ما همفکری وتبادل نظر با هم است وبس. وبقول :ADMIN عزیز خوبی این سایت این است که همه در همفکری و کمک فکری با هم همکاری خوبی دارند. پایان
    ویرایش توسط SIAMAK-TORKASHVAN7 : ۲۴ ۰۲ -۱۳۹۳ در ساعت 18:22
    3 کاربر مقابل پست SIAMAK-TORKASHVAN7 عزیز را پسندیده اند: admin,boushehromran,Roozbeh84

6. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    195
    میزان امتیاز
    547
    با تشکر از مهندس ترکاشوند

فقط یه سوال دارم

آیا در بتن 350 ، نسبت های شن و ماسه همانند بتن 300 هست ؟

7. Top | #7

عنوان کاربر
    پاسخگو و راهنما
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه تبریز
    سال اخذ مدرک
    1352
    پایه نظام مهندسي
    پایه یک :نطارت واجرا
    پسندیده
    698
    مورد پسند: 1,136 بار در 354 پست
    میزان امتیاز
    1305

Lightbulb نسبت های شن وماسه در بتن300 و350

اقای مهندس روزبه با سلام
    نسبت ودرصد ماسه وشن در بتن .300و بتن 350 باهم فرق کم وجزیی دارند : ماسه در300 :0.53 ودر 350:0.54 تا 0.55 و شن در 300 :0.85 تا0.88 ودر 350 :0.83 تا0.85 در حدکارهای معمول وکوچک در حدی که در متن امده در ایین نامه های امریکا-بریتانیا-ابا(ایران) پذیرفته شده است.ومهمتر اینکه :اختلاف برای 50 کیلو سیمان یا 17% مازاد سیمان 350 است.واز نظر ریاضی ومحاسبات در رقم دوم وصگان اعشار اختلاف است -نتیجه ریاضی-فنی:
    برای ماسه بررسی کنید:17% را در 0.53(300)ضرب کنید:0.53x.17=0.090 -اضافه می شود.که برای 350 می شود:0.53+0.090=0.62 پس برای350 می شود:0.62-0.55=0.07 تا 0.08 که ملاحظه می کنید قابل اهمیت زیادی نیست .
    بخصوص که در اجرایسریع اعدادرارند می کنند هیچگاه پیمانه ها وبیل ها و سطل های اب وشن وماسه را بر حسب :صدگان انهم صدم اعشاری طراحی نمی کنند. مثل اینکه بفر مایید:.17%لیتر (170c.c!) کمتر از یک لیوان کوچک ابخوری!
    0.17x50=8.5kg سیمان. که این اختلاف در حد این کارهای معمول اهمیت چندانی ندارد.براساس :w ,c فاکتورهای اب وسیمان استدلال شد. اما در کارهای جدی واساسی وبزرگ که طرح دانه بندی ازمایشگاهی الزامی است چون احجام بتن ریزی ب

ریزی بالا وبزرگ است خود بخود حتی ارقام صدگان وهزارگان اعشار هم درصدهای بزرگ وغیر قابل اغماضی می شوند ولذا در انجا تا رقم سوم اعشار در صدها را باید دقیق رعایت کرد. اختافات در حدباکت دمپر و بتونیر یعنی 200 و300 وگاه 500 لیتر! می رسد.واین در حد لیوان ابخوری نیست.مثل :سدها-برجها-پل دالهای راههای اصلی- فرودگاهها-و...حتی سا زه های با اهمیت ایین نامای بزرگتر از 1.5 تا2 و با لاتر از 18 متر از تراز برش پایه.
    بنابراین در حد کارهی متن ومعمولی زیر 4 طبقه وکوچک فقط رقم اول اعشار را بگیرید . انقدر مهم نیست.
    3 کاربر مقابل پست SIAMAK-TORKASHVAN7 عزیز را پسندیده اند: admin,boushehromran,Roozbeh84

8. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    195
    میزان امتیاز
    547
    مهندس ترکاشون عزیز

از پاسخ کامل و جامع شما متشکرم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع