[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
درب راهی برای جایگزینی کلیدها یا اضافه کردن ویژگی*های اضافی اتوماسیون مانند باز کردن قفل از راه دور است. اگر چه بیشتر در اتومبیل*ها از قفل*های الکتریکی استفاده می*شود، اما بسیاری از ارائه*دهندگان تجهیزات امنیتی، قفل های الکترونیکی درب را برای خانه*ها و مکان*های تجاری ارائه می*دهند.

در هر نوع قفل درب، از یک زبانه برای جلوگیری از باز شدن استفاده می*شود که با قفل شدن درب، این زبانه حرکت نمی*کند و از دسترسی جلوگیری می*کند. قفل*های درب ورودی معمولا به صورتی هستند که با استفاده از یک کلید، قفل و یا باز می*شوند. زمانی که درب قفل است، زبانه قفل از جای خود تکان نمی*خورد و مانع از باز شدن درب می*شود. برای باز شدن قفل*های مکانیکی معمولی به کلید نیاز دارید و بعد از باز شدن قفل باید با استفاده از دستگیره، درب را باز کرد. اما برای قفل و یا باز کردن قفل های دیجیتال درب، نیازی به کلید فیزیکی نیست و قفل با روش*های دیگری بسته و یا باز می*شود.
عملکرد قفل های الکترونیکی و سنتی درب

قفل*های سنتی از برخی از روش*ها برای امنیت بیشتر و باز نشدن قفل استفاده می*کنند. قفل*های معمولی از پین*هایی استفاده می*کنند که تا زمانی که کلید وارد قفل نشده باشد، مانع از چرخیدن سیلندر قفل می*شوند. دو ردیف پین در هر قفل وجود دارد که یک ردیف در داخل سیلندر قفل و ردیف دیگر در بدنه قفل قرار دارد. زمانی که کلید وارد سیلندر قفل می*شود، لبه ناهموار کلید، پین*ها را حرکت می*دهد و پین*ها در موقعیت صحیح قرار می*گیرند. زمانی که کلید وارد سیلندر قفل می*شود، هر کدام از پین*های داخل سیلندر تا اندازه مناسب حرکت می*کنند و پین*هایی که در پشت آنها در بدنه قفل قرار دارند را در جای مناسب قرار می*دهند. زمانی که کلید پین*ها را حرکت می*دهد، پین*هایی که در بدنه قرار دارند از سیلندر قفل بیرون رانده می*شوند و به سیلندر اجازه حرکت می*دهند و با حرکت سیلندر قفل باز می*شود.
قفل های الکترونیکی درب نیز شامل قطعاتی به نام محرک*ها هستند که پیچ یا استوانه قفل را به موتور کوچکی متصل می*کنند که کاملا درون درب یا قاب قفل قرار دارد. موتور توسط یک پالس الکتریکی کنترل می*شود، که ممکن است از چندین طریق ایجاد شود، توسط یک کارت خوان الکترونیکی، توسط یک صفحه کلید یا یک سنسور کنترل از راه دور بی سیم. در هر صورت، قفل درب الکترونیکی پیکربندی شده است که محرک موتور را تنها پس از دریافت صحیح ورودی الکترونیکی، حرکت دهد.
هر کدام از انواع قفل دارای جوانب مثبت و منفی هستند. کلیدهای فلزی مانند کارت*های مخصوص قفل*ها یا ریموت کنترل به راحتی آسیب نمی*بینند، در حالی که کدهای عددی را می*توان فراموش کرد یا توسط اشخاص اشتباه آموخته شوند. اما کدهای کلیدی می*توانند در صورت لزوم توسط کاربر به سرعت و به راحتی تغییر داده شوند، در حالی که تغییر در قفل*های سنتی و کلیدهای فلزی به راحتی قابل انجام نیست و به سخت*افزار و تخصص خاصی احتیاج است. خرابی برق برای قفل*های درب الکترونیکی کاملا مشکل ساز است و باعث می*شود تا زمان اتصال برق، قفل همچنان بسته باقی بماند.
مزایای قفل های الکترونیکی درب

در بیشتر قفل*های الکترونیکی درب*ها، ترکیبی از کنترل فیزیکی و الکترونیکی تعبیه شده است. به عنوان مثال، شما می*توانید یک کلید فیزیکی برای مواقع اضطراری داشته باشید، اما برای قفل کردن و باز کردن قفل درب به صورت روزانه از ریموت یا صفحه کلید استفاده کنید. این لایه*ای از راحتی و ایمنی بیشتر را برای کاربر فراهم می*کند، اما ممکن است عملکرد دیگری نیز داشته باشد.
با داشتن یک سیستم خودکار پیشرفته، قفل*های درب الکترونیکی را می*توان از راه دور کنترل کرد. در مورد اتومبیل، این بدان معنی است که می*توانید درب*ها و صندوق عقب را قفل و یا باز کرده و یا موتور را روشن کنید در حالی که هنوز کمی از خودرو فاصله دارید. اما در مورد قفل خانه*ها و یا محل*های تجاری، این می*تواند کمی متفاوت باشد. سیستم*های خودکار می*توانند برای قفل کردن درب*ها برای شما در مواقع تعیین شده در طول روز، در صورتی که فراموش کنید تا درب را قفل کنید، برنامه*ریزی شوند. برنامه*های نظارت از راه دور می*توانند به شما امکان دهند از تلفن هوشمند خود استفاده کنید تا موقعیت قفل درب*ها را بررسی کنید و آنها را از هر جای دنیا قفل کنید. در بدترین حالت، در مواقع اضطراری هنگام دور بودن از خانه، می*توانید درب خانه خود را از راه دور برای دسترسی سریع نیروهای آتش*نشانی و پرسنل پلیس باز کنید.