مدت سربازی برای دامادهای دانشجو کاهش می یابد
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه*ها از ارائه طرحی به دولت برای کاهش زمان خدمت نظام وظیفه دانشجویان پسری خبر داد که ازدواج دانشجویی می کنند. البته این طرح زمانی نهایی و قابل اجرا می شود که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام رسمی شود.
حجت الاسلام سید مجید قریشی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر گفت: مجموعه*هایی که در این زمینه مسئولیت دارند باید کار کارشناسی بر روی این طرح انجام دهند اما یکی از پیشنهادات این است که دانشجویان پسری که در قالب ازدواج دانشجویی، ازدواج می*کنند دوره*ای سه یا چهار ماهه یا همان دوره آموزشی سربازی را به عنوان خدمت نظام وظیفه بگذرانند.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه*ها در اشاره به طرح*های دیگر در زمینه ازدواج دانشجویی گفت: از جمله دیگر طرح*هایی که مطرح است بحث اعطای کمک هزینه به دانشجویانی است که ازدواج دانشجویی می*کنند. یک پیشنهاد در این طرح این است که ماهانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان به دانشجویی که ازدواج دانشجویی می*کند تعلق گیرد و پس از اینکه وی صاحب شغل شد کمک هزینه*ای که دریافت کرده است را به صورت اقساط بازپرداخت کند.

حجت الاسلام قریشی در زمینه طرح*هایی در زمینه مسکن دانشجویانی که ازدواج دانشجویی می*کنند نیز به مهر گفت: "مسکن مهر" یک فرصت خوبی برای دانشجویان متأهل است اما شاید دیربازده باشد.

وی افزود: اگر به دانشجویی که ازدواج دانشجویی می*کند ۱۰ میلیون تومان وام دهیم به شرطی که بعدها بازگرداند، خوب استقبال برای ازدواج در میان دانشجویان افزایش پیدا می*کند. البته باید ابتدا بودجه*هایش در نظر گرفته شوند.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه*ها از ارائه این طرح*ها به بخش*ها و معاونت*های مختلف وزارت علوم خبر داد و به مهر گفت: اجرایی شدن همه این طرح*ها به قانون نیاز دارد.

حجت الاسلام قریشی خاطرنشان کرد: ممکن است برای همه متقاضیان نتوانیم طرح*هایی که درباره مسکن یا کمک هزینه دانشجویان متأهل وجود دارد را اجرا کنیم اما می*توانیم این برنامه*ها را فازبندی کنیم و طی ۸ سال این فازها را در سطح کشور دنبال کنیم. به عنوان مثال ابتدا از دانشجویان دکتری شروع کنیم و بعد دانشجویان کارشناسی ارشد و سپس دانشجویان مقطع کارشناسی را پوشش دهیم.

به گزارش مهر، از آنجا که هرگونه تغییر در حوزه نظام وظیفه برعهده سازمان وظیفه عمومی ناجا گذاشته شده و متولی امر این سازمان است خبر فوق تنها در حد طرح است و هنوز قانونی نشده است. در صورتی که این طرح مورد تایید قرار گیرد و مصوب شود به طور حتم از سوی سازمان نظام وظیفه برای اجرا اعلام عمومی خواهد شد.