گرماتاب، یک مبدل حرارتی بوده که جهت انتقال انرژی گرمایی از یک فضا به فضای دیگر طراحی شده است. این وسیله جهت استفاده در محیط ساختمان*ها، فضای باز، سالن*ها و کارخانجات به کار می*رود. این دستگاه به*عنوان یک منبع گرما برای محیط اطراف محسوب شده و گرمای تولید شده از طریق گازهای احتراقی یا انرژی الکتریکی را با استفاده از لوله های تعبیه شده در خود به فضای بیرون منتقل می*کند. در این مقاله سعی داریم در مورد مزایای گرماتاب و طرز کار گرماتاب برای شما دوستان صحبت کنیم.


این دستگاه انواع گوناگونی دارد که بسته به مکانی که در آن نصب می*شوند، قدرت، اندازه و مزایای به* خصوص خود را دارا است. گرماتاب*ها از تعدادی لوله تشکیل شده*اند که جهت گرم کردن فضاهای باز و بسته مورد استفاده قرار گرفته و اکسیژن مورد نیاز برای تهویه هوا را فراهم می*کنند.


طرز کار گرماتاب


سیستم گرمایشی و تابشی از مشعل، لوله آتش*خوار، منعکس کننده و فن مکنده تشکیل شده که مخلوطی از گاز شهری را با هوا در مشعل به صورت متناسب سوزانده و دمای لوله را تا حدود 300 درجه سانتی گراد بالا می*برد. گرمایش مورد نیاز پس از هدایت گرما و انرژی تابشی لوله با استفاده از منعکس کننده به سمت پایین، فراهم می*شود. سپس انرژی گرمایی از طریق فن مکنده به سمت انتهای لوله هدایت شده و انرژی گرمایشی فضای باز و بسته را از این طریق فراهم می*کند.
مزایای گرماتاب*


گرماتاب* ها یکی از به صرفه*ترین و کم* هزینه*ترین لوازم گرمایشی محسوب می*شوند که امروزه در رستوران*ها، گلخانه*ها، آشیانه*های هواپیما، تعمیرگاه*های خودرو، انبارها، سالن*های بزرگ صنعتی، مرغداری*ها، فضاها و سالن*های ورزشی، پارکینگ*ها، پاساژها، باراندازها و نمایشگاه*ها جهت تامین انرژی گرمایی از طریق تابش مورد استفاده قرار می*گیرند.


یکی از مزایای مهم گرماتاب*ها، تهویه هوای مکان موردنظر و تخلیه مواد احتراقی است. این کار از دو طریق صورت می*گیرد. در صورت وجود اکسیژن کافی در فضا، اکسیژن موردنیاز برای عمل احتراق از طریق تهویه سالن به صورت عمومی و در صورت ناکافی بودن تهویه در فضا، اکسیژن موردنیاز برای انجام عمل احتراق با استفاده از لوله های مستقل، از هوای بیرون تأمین می شود.


انواع گرماتاب*ها :


گرماتاب*ها از لحاظ جنس و کاربرد، به انواع گوناگونی تقسیم می*شوند. هر کدام از این رادیاتورها در مکان*های خاص به کار رفته و خصوصیات و مزایای خاص خود را دارند. روش کار هر کدام نیز بر اساس نیاز محیط با یکدیگر متفاوت است.


1. گرماتاب رستوران*ها و فضاهای باز


استفاده از گرماتاب در رستوران*ها در زمستان با توجه به تمایل زیاد مشتریان به صرف غذا در فضای باز، بسیار مورد توجه خریداران و صاحبان رستوران*ها قرار گرفته است. استفاده از بخاری به علت بالا بودن مصرف انرژی و گران بودن آن، اصلا به صرفه نیست. لذا رستوران*داران تمایل دارند تا از دستگاهی استفاده کنند که انرژی گرمایی را به صورت تابشی در فضا پخش کرده و وزش باد نیز بر آن تأثیری نگذارد.


2. گرماتاب*های مستقل


این وسیله که به نام گرماتاب پرتابل نیز شناخته می شود، قابلیت حمل داشته و دارای منبع تامین سوخت مجزا و مجهز است. این دستگاه به دو نوع لوله*ای و سرامیکی تقسیم شده و در صنایع بزرگ قابل استفاده نیستند.
این نوع از لوازم گرمایشی هم به صورت محلی و هم به صورت متمرکز کاربرد داشته و مانند سیستم گرمایشی تابشی زمینی که در بخش های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد، عمل می*کنند. از مزایای این نوع گرماتاب، قابلیت حمل و نصب ساده آن است.


3. گرماتاب*های سرامیکی با شدت بالا


این وسیله در دو نوع برقی و گازی تولید شده که نوع برقی آن به انرژی الکتریکی و نوع گازی آن به گازهای قابل احتراق نیاز دارد. حرارت تولید شده توسط این دستگاه از طریق پنل پخش*کننده به مادون قرمز تبدیل شده و در محیط پخش می*شود. دمای ایجاد شده توسط این دستگاه حدود 1800 درجه سانتی گراد بوده و قابل استفاده در صنایع بزرگ است.


4. گرماتاب*های تابشی زمینی


این وسیله از دو جنس فولادی یا سرامیکی ساخته شده و با استفاده از یک پایه به زمین متصل می*شود. کاربرد این دستگاه در محیط*های دارای فضای باز و بدون سقف و قابل استفاده بودن هم به صورت محلی و هم به صورت متمرکز باعث شده تا میان خریداران از محبوبیت ویژه ای برخوردار باشد.


5. گرماتاب*های لوله ای کم شدت


این دستگاه که به عنوان گرم کننده فشار مثبت نیز شناخته می شود، از یک کانال کوچک تشکیل شده که هوای تازه را از محیط اطراف گرفته و گازهای ناشی از احتراق را از داخل دستگاه خارج می کند.

منبع: [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]