سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

کتابچه ای از ترجمه ی لغات زبان تخصصی رشته ی عمران - صفحه 2

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 19 از 19

موضوع: کتابچه ای از ترجمه ی لغات زبان تخصصی رشته ی عمران

1. Top | #11

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    مقطع تحصيلات
    فوق لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    پسندیده
    393
    مورد پسند: 225 بار در 109 پست
    میزان امتیاز
    788
    عای بود مرسی
    3 کاربر مقابل پست pikpak عزیز را پسندیده اند: admin,boushehromran,لی لا
    آدمها وقتی میتوانند روی چتر شما آب بریزند که خودتان اجازه دهید

2. Top | #12

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    4
    مورد پسند: 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    352
    دوستان یادمه هرروز میومدین و اینجا 5 تا کلمه تخصصی میزاشتین از رشته ی عمران ! من هرچی دنبالش میگردم چرا پیداشون نمیکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لینکشو میشه بزارین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من از اونا خیلی استفاده میکردم ولی دیگه پیداشون نمیکنم چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    من فقط منــــــــــــــــــم ... ! سختـــــــــش نکــــــــــــن .. !! ..

3. Top | #13

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    0
    مورد پسند: 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    345
    بابا چه اعصابی دارید شما?!!!!!!!!
    بخدا من که روانی شدم اینقدر سوال تکراری دیدم !!!:-):-):-):-):-)

پست توسط مدیریت ویرایش شد
    در صورت تکرار حساب کاربری شما قفل خواهد شد

4. Top | #14

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران
    پایه نظام مهندسي
    2نظارن و اجرا
    پسندیده
    711
    مورد پسند: 793 بار در 208 پست
    میزان امتیاز
    1107
    [QUOTE=لی لا;6421]دوستان یادمه هرروز میومدین و اینجا 5 تا کلمه تخصصی میزاشتین از رشته ی عمران ! من هرچی دنبالش میگردم چرا پیداشون نمیکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لینکشو میشه بزارین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من از اونا خیلی استفاده میکردم ولی دیگه پیداشون نمیکنم چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[/QUOT

سلام خانم مهندس اميدوارم اين فايل مورد پسندتون قراربگيره

[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
    3 کاربر مقابل پست mehrdad52 عزیز را پسندیده اند: admin,sara.Architect,SIAMAK-TORKASHVAN7
    براي موفقيت با كساني همراه شويد كه ماموريتي مشابه شمادارند...

5. Top | #15

عنوان کاربر
    پاسخگو و راهنما
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه تبریز
    سال اخذ مدرک
    1352
    پایه نظام مهندسي
    پایه یک :نطارت واجرا
    پسندیده
    693
    مورد پسند: 1,134 بار در 353 پست
    میزان امتیاز
    1304

با سلام به همکاران محترم:با تشکر از همکاران محترمی که زحمت کشیده اند ولغت نامه های بسیار خوبی ارائه داده اند-من نیز به روش خود ودر ادامه کار انان -البته با روش خود مواردی را تقدیم می دارم.
    دوستان عزیز: روزی 5 تا10 واژه یا اصطلاح "مهندسی:سیویل-معماری-سازه -ژئوتکنیک-راه-و....حتی تاسیسات" برایتان قرا ر میدهم.
    البته:از انجا که اینها: تفسیر وشرح مختصر کاربردی براساس تجربه خواهم داد -وبا لغت نامه ودیکسیونر عادی فرق خواهند کرد-واز حافظه خود بتدریج می نویسم-شما عزیزان نیز روزانه وبتدریج مطالعه فرمایید یادتان نخواهد رفت-مثل بنده-بشرط انکه هر روز اول لغات روز قبل را از حفظ روی کاغذ اورده ویا در ذهن مرور کنید.اگر این روش بنده (بدون دانلود یکجا) که شما را وادار به مطالعه وتکرار هر روز خواهد کرد مورد پسند وموافقت شما قرار گرفت ادامه می دهم .در غیر این صورت زحمت نخواهم داد. در ضمن-یک دفتر مخصوص ان داشته باشید وبا دست به سلیقه خود بنویسید-این روشهای قدیمی اگرچه زحمت دارد-ولی باعث تمرین وحک مطالب برای همیشه در حافظه شما می شود ودر سفرها-مرور این دفاتر خالی از لطف نیست. ضمنا تفسیر ها در پرانتز قرار دارند تا با معنی واژه مخلوط نشوند.

1-Direction Peg : میخ یا پیکه نشانه ایستگاههای اصلی یا فرعی وکمکی که با استقرار دوربین (تمرکز-تعادل-تراز) ودید از چشمی (در محل تلاقی تارهای اصلی رتیکول زده می شود.)
    2-Direction of Traffic: محور ومسیر ترافیک.
    3-Direct Irrigation System: شبکه ابیاری مستقیم (توضیح:از طریق کانالهای روباز از پایین دست سدها برای مزارع-ویا شبکه های توزیع که سنتی هستند برای حقابه کشاورزان).
    4-Direct Tensile Test: ازمایش مستقیم کششی( میله یا قطعه ای که در بین فکین دستگاه ازمایش هوک در الاستیسته تحت کشش محوری قرار گیرد.وتنش های الاستیک وپلاستیک وپارگی وپواسون مورد بررسی واندازه قرار گیرد.).
    5-Distribution Factors :ضرائب پخش -ضرائب توزیع.( در روش محاسبه پخش لنگر :Moment Distribution این ضرایب براساس سختی ها محاسبه ودر قاب توزیع می شوند.).
    6-Displacement Spectra:طیف تغیر مکان: (نمودار ومنحنی تغیر مکانهای سازه در زلزله برحسی پریود ارتعاشات و بزرگی وشتاب زلزله -که از این طیف در محاسبه سازه نظیر می توان استفاده نمود.).
    7-Disturbing Sample: نمونه دست خورده(در ازمایش مکانیک خاک وقتی نمونه برداری دستی و دچار تغیر شکل اولیه شود وبدون سیلندر ودست نخورده برداشته شود -دقیق نیست ودست خورده محسوب می شود. ).
    ویرایش توسط SIAMAK-TORKASHVAN7 : ۲۰ ۱۰ -۱۳۹۳ در ساعت 19:15
    4 کاربر مقابل پست SIAMAK-TORKASHVAN7 عزیز را پسندیده اند: admin,mehrdad52,sara.Architect,شیرکوه

6. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر بخش معماری
    رشته تحصيلي
    معماری
    پسندیده
    845
    مورد پسند: 712 بار در 242 پست
    میزان امتیاز
    966
    سلام
    دستتون درد نکنه واقعا عالی بود. ممنون. لطفا همینطوری به آموزش ادامه بدید.
    با تشکر
    2 کاربر مقابل پست sara.Architect عزیز را پسندیده اند: mehrdad52,شیرکوه
    بــــــه یــــاد داشـــتـه بـــــاش :
    آیـــــنـده کــــتـابـی اســت کـــه امــــروز مــــی نـــــویــسی
    پـــــس چــــیـــزی بــــنـویـــس کـــه فـــــردا از خــــوانــدن آن لـــــذت بــــبـری . . .

7. Top | #17

عنوان کاربر
    پاسخگو و راهنما
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه تبریز
    سال اخذ مدرک
    1352
    پایه نظام مهندسي
    پسندیده
    693
    میزان امتیاز
    1304
    نقل قول نوشته اصلی توسط لی لا نمایش پست ها
    دوستان یادمه هرروز میومدین و اینجا 5 تا کلمه تخصصی میزاشتین از رشته ی عمران ! من هرچی دنبالش میگردم چرا پیداشون نمیکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لینکشو میشه بزارین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من از اونا خیلی استفاده میکردم ولی دیگه پیداشون نمیکنم چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

direct sheat :برش مستقیم (هم به معنای صفحه برش در تنش های وارد به سازه وگسیختگی سازه در این صفحه وهم روش ازمایشی در مدول برشی خاکها در مکانیک خاک).
    2-distributed load:بار گسترده یکنواخت (مانند بار مرده در سقف سازه های معمول ).
    3-displacement transformation matrix:ماتریس تبدیل جابجایی (تغیر مکان) - در مدل کردن تغیر مکانهای متناوب سازه می توان این تغیر مکانها را ماتریس گونه نوشت ومحاسبه نمود.
    4- driving head:هد رانش یا بار رانش-ارتفاع رانش(مقدار ارتفاع حجم رانش یک تپه در بالای یک دیوار حائل کنار جاده ای ویا عمق رانش توده ای خاک در بستر زمین را تجسم کنید.).
    5-dimensional analysis:انالیز یا تحلیل ابعادی( روشی که می توان پدیده ها وانرژی ها وکار یک سیستم را فرموله کردومعادله نوشت:مثال:تنش=نیرو بر واحدسطح=F/L^2
    یا :F.L^-2را می توان معادله ابعادی تنش ساده فشاری در مربع یا پیکسلی از یک سطح 1X1Cm2دانست.).
    6-discharge cofficient:ضریب دبی-ضریب تخلیه(مثل مقدار حجم ابی که در یک ثانیه از دریچه سدی خارج یا تخلیه شود. یا در شبکه ای از لوله کلکتور خروجی در واح زمان خارج شود. بطور کلی این واژه ترکیبی را می توان در انرژی های سیال گونه :گاز-مایع بکار برد. اگرچه محدودیت ندارد وحتی در مهندسی ترافیک هم بکار می رود ولی اهمیت ان در توجیه مسائل سیالات است.).
    7-discharge velocity:سرعت تخلیه :ان حجم دبی که در بالا گفتیم با سرعتی در واحد زمان تخلیه می شود.
    8-dome dam: سد گنبدی یا قوسی .
    9-dam:سد.
    10-domain: محدوده-حوزه -میدان(می توانید از این واژه در حوزه های میدانهای نیرویی سازه-انرژی های مغناطیس و الکتریک -و حوزه های سیال استفاده کنید.).
    11-disposable mold-قالب یکبار مصرف (در بتن ریزی -یا ریخته گری).
    12-displacement vector-بردار تغیر مکان(جهت مولف های برش پایه در تغیر مکانهای سازه یا اعضای ان- ودر دینامیک ومهندسی مکانیک برای نیروی محرکه موتوروجهت ان وسیستمهای متحرک ومیادین نیرویی.).
    13-depth:عمق-ژرفا.
    14-differential settlement : نشست ناهمگن (در پی سازه ها یا بستر راهها-که در اثر عدم توجه به وجود لایه های رس حساس ویا رانش صفحه ای بخشی از خاک ویا عدم توزیع نامناسب بار طراحی سازه ممکنست اتفا ق افتد-دلایل منحصر باین چند مورد نیست-ازمایش مکانیک خاک به منظور شناخت دقیق خاک برای جلوگیری از این قبیل پدیده هاست که برگه ازمایش در اختیار مهندس سازه برای طرح وانتخاب نوع پی قرار می گیرد.).
    15-deposit: سپرده(هم برای سپرده های شخصی معنی دارد وهم می تواند برای سپرده یک پیمانکار در مناقصه یا 10 درصدی که در پایان کار ازاد می شود اطلاق گردد.از نظر اقتصادی به معنای یک سپرده وایجاد یک ضمانت مالی هم میتواند بکار رود.).
    16-deductions: کسورات(دررشته ما-کسورات قانونی که در هر صورت وضعیت موقت توسط ذیحساب دستگاه اجرایی از پیمانکار علی الحساب کسر می گردد در دوره کاری ما -سابق چیزی حدود 10 درصد مبلغ ناخالص صورت وضعیت بود. -در حسابداری پرداخت حقوق کارکنان دولت کسورات خاص مالیات وبیمه وبازنشستگی و....هم شامل این واژه می شود.).
    17-direct runoff: روان اب که مستقیم جریان دارد(مثل یک جریان مستقیم از کانالهای پایین دست سدها در توزیع اب کشاورزان-یک نهر یا جوی بصورت حرکت مستقیم الخط سیال.).
    18-density:چگالی.
    19-dilatant particle structure: وقتی یک خاک متراکم با دانه بندی مرتب تحت اثر تننش برشی قرارگیردذرات انبساط یافته وفشار اب درونی ان کاهش می یابد.بنابراین -این واژه را می توان:ساختار این اتساع (باز شدن-وسعت و گسترش) ذرات خاک توجیه کرد-یعنی با فاصله دار شدن ذرات مقاومت پایین می اید.
    20-debris: نخاله های حاصل از حفاری(ممولا در روتاری های حفر چاهها).
    21-driven cast-in-situ piles:شمعهای درجا ریخته شونده که با کوبیدن انها در اعماق پایه ای برای احداث فونداسیونها روی انها ایجاد می کنیم.
    22-deflection: خیز شکم دادگی در تیرها زیر بار خمش.
    23-deformation signs:علائم تغیر شکل.(در اعضای سازه زیر بار یا اثر زلزله).
    24-double integration method:روش انتگا دوبل در محاسبه تغیر شکل خمیدگی تیرها.
    ویرایش توسط SIAMAK-TORKASHVAN7 : ۲۳ ۱۰ -۱۳۹۳ در ساعت 20:19
    4 کاربر مقابل پست SIAMAK-TORKASHVAN7 عزیز را پسندیده اند: admin,mehrdad52,sara.Architect,شیرکوه

8. Top | #18

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    30
    مورد پسند: 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    340
    سلام
    ممنون مهندس خیلی خوب توضیح دادید.

9. Top | #19

عنوان کاربر
    پاسخگو و راهنما
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه تبریز
    سال اخذ مدرک
    1352
    پایه نظام مهندسي
    پسندیده
    693
    میزان امتیاز
    1304
    نقل قول نوشته اصلی توسط شیرکوه نمایش پست ها
    سلام
    ممنون مهندس خیلی خوب توضیح دادید.

با سلام :همکار محترم: شما لطف دارید-انشاالله برای شما وسایر عزیزان قابل استفاده باشد-یک توضیح ضروریست:
    1-سغی دارم تفسیر واژه ها مختصر ومفید باشد-معهذا اگر احساس کردید د ر مورد واژه ای باید بیشتر بحث شود عنایت فرمایید تذکر دهید.
    2-سعی می کنم لغات حتی الامکان هر بار از یک "حرف" باشند تا نوشتن وانتقال انها به دفتر یادداشت سریعتر باشد. شاید برخی از دوستان پسند نکنند وترجیح به دانلود یک مجموعه می دادند. اما عمدا این روش دستی وقدیمی انتخاب شد برای حداقل یک بار نوشتن ودر خاطر ماندن.
    3- من اشتباهی که کردم این بود که در همان ادامه تایپیک نخست باید تایپ دوم را وارد می کردم. حال این کار را در ادامه یعنی از شماره 10 به بعد زیر همان روزانه 5 تا 10 لغت اضافه می کنم تا اگر نخواستید بنویسید از copy استفاده فرمایید.
    دانلود -مانند یک کتاب -که از بودن ان اطمینان دارید-ممکنست بعلل مختلف ماهها در کتابخانه شما در گوشه ای از نظر دور بماند وسراغش نروید. یادتان برود.
    4- بازهم تکرار می کنم اگر فکر می کنید نیاز ی باین لغت نامه نیست -لطفا اطلاع دهید -تا وقت وفضای سایت وشما را نگیرم. وتوقف کنم. با تشکر پس ادامه در صفحه بالا-از شماره 10 به بعد هر روز همین پست.خدا نگهدار.
    کاربر مقابل پست SIAMAK-TORKASHVAN7 عزیز را پسندیده است: sara.Architect

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع