سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

اتکای جانبی تیر ستون های دوبل یا بیشتر با ورق تقویتی یا بدون ورق

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: اتکای جانبی تیر ستون های دوبل یا بیشتر با ورق تقویتی یا بدون ورق

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    11
    مورد پسند: 3 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    429

اتکای جانبی تیر ستون های دوبل یا بیشتر با ورق تقویتی یا بدون ورق

سلام
    میخواستم بدونم برای بدست آوردن طول مهاری تیر ستون معمولی اگه مثلا یک IPE داشته باشیم از همون فرمول Lc1=635bf/fy^0.5 وLc2=14*10^5/(d*Fy/Af) استفاده میشه که bf عرض بال فشاری و d ارتفاع مقطع و Af مساحت بال فشاری که میشه Af=bf*tf . حالا میخواستم بدونم واسه مقاطع ترکیبی مثلا دوبل با ورق این پارامترها چطوری حساب میشه؟
    ممنون

2. Top | #2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    پسندیده
    20
    مورد پسند: 643 بار در 251 پست
    میزان امتیاز
    1040
    نقل قول نوشته اصلی توسط امیر عرب یار محمدی نمایش پست ها
    سلام
    میخواستم بدونم برای بدست آوردن طول مهاری تیر ستون معمولی اگه مثلا یک IPE داشته باشیم از همون فرمول Lc1=635bf/fy^0.5 وLc2=14*10^5/(d*Fy/Af) استفاده میشه که bf عرض بال فشاری و d ارتفاع مقطع و Af مساحت بال فشاری که میشه Af=bf*tf . حالا میخواستم بدونم واسه مقاطع ترکیبی مثلا دوبل با ورق این پارامترها چطوری حساب میشه؟
    ممنون
    سلام دوست عزیز
    متاسفانه من درست متوجه سئوال شما نشدم منظورتون سطح اتکا ( نشیمن ) در اتصال تیر به ستونه؟آخه شما میگین طول مهاری. اگه سئوالتون رو واضحتر بیان کنین ممنون میشم.
    اگه منظور شما همون سطح اتکا تیر در اتصال به ستونه یا به عبارتی نشیمنگاه حال چه پلیت و چه نبشی، برای حداکثر واکنش تکیه گاهی مربوط به تیر با حداکثر ظرفیت خمشی طراحی می گردد بنابراین ستون چه دوبل و چه تک فرمول تغییری نمیکند البته امیدوارم درست متوجه منظور شما شده باشم.

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    11
    میزان امتیاز
    429
    نه منظورم این نبود.
    مثلا وقتی تنش خمشی مجاز یک تیر رو میخایم حساب کنیم اگه مقطع فشرده باشه و تیر اتکای جانبی داشته باشه تنش خمشی مجازش میشه 0.66Fy و الی آخر.
    تیر ستون هم هم تحت نیروی محوریه هم خمش. حالا اگه بخایم کفایت مقطع رو بررسی کنیم تو یه رابطه ای میذاریم که احتیاج به تنش مجاز خمشی که تو کلی ترین حالت حول 2 محور داریم یعنی مثلا Fbx و Fby . حالا من می خوام بدونم Lc که اگه طول ستون از اون کمتر باشه میشه گفت مهار جانبی داره و اگرم شرط فشردگی مقطع برقرار باشه مثلا Fbx=0.66Fy

4. Top | #4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    پسندیده
    20
    میزان امتیاز
    1040
    سلام
    ممنون
    حالا متوجه شدم منظور شما طراحی تیر-ستون هست. تا جایی که من اطلاع دارم فرمول همونه اما وقتی دوبل میشه شما برای بدست پارامترهای نظیر rx و ry​ و s و .............. از مقطع دوبل استفاده میکنید

5. Top | #5

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    پسندیده
    20
    میزان امتیاز
    1040
    راستش من خودم تا حالا به چنین موردی برنخوردم برای اطمینان سئوال میکنم به شما هم نتیجه رو اطلاع میدم

6. Top | #6

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    11
    میزان امتیاز
    429
    من سر rx و ry و ... مشکل ندارم.فقط می خوام بدونم Af, d ,bf و چی باید بذارم.

7. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    11
    میزان امتیاز
    429
    خیلی ممنون.

8. Top | #8

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    پسندیده
    20
    میزان امتیاز
    1040
    من سر rx و ry و ... مشکل ندارم.فقط می خوام بدونم Af, d ,bf و چی باید بذارم.
    من اصلا منظورم این نبود که شما برای بدست آوردن مقادیر r و ....... مشکل دارین
    مشکل نوشتن اینه که آدم نمیتونه درست منظورش رو به طرف مقابل انتقال بده. الان دیگه کاملا متوجه منظور شما شدم شما میخواین بدونین اگه دوبل باشه برای مقادیر bf و .... از مشخصات تک استفاده میشه یا دوبل درسته؟
    من شخصا تا حالا با این مورد برنخوردم یعنی همیشه از تک استفاده شده ولی حتما در این مورد بررسی میکنم و نتیجه رو به شما هم اطلاع میدم

9. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    11
    میزان امتیاز
    429
    دقیقا
    حالا اگر ورقم به بال ستون چسبیده باشه مساحت ورقم به Af اضافه میشه یا نه؟ bf و d چطور محاسبه میشه؟
    مرسی

10. Top | #10

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    پسندیده
    0
    مورد پسند: 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    457
    تو رابطه ها داريم Fb1,Fb2,Fb3 بايستي كوچكتر از 0.6Fy باشند. تو خيلي از مقاطع عرض تير آهن تك و ضخامت رو كه قرار بدي در نهايت رابطه اي كه گفتم برقرار نميشه چه برسه اينكه بخواي عرض ورق تقويتي و ضخامتش رو قرار بدي چون در اون صورت تنش مجاز خمشي خيلي بالا ميره

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع