سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

هویت و هویت در معماری

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: هویت و هویت در معماری

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    مقطع تحصيلات
    لیسانس
    رشته تحصيلي
    معماری
    نام دانشگاه
    محقق اردبیلی
    پسندیده
    3
    مورد پسند: 7 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    438

هویت و هویت در معماری

برای شروع بحث :
    هویت یه بحث پیچیدس واسه همین براش چهار چوب در نظر می گیرم تا بتونیم درکش کنیم برای این منظور چارت یا فهرست زیر رو درست کردم

پس اگه بخوایم شروع کنیم:
    ریشه

نیکلسون معتقد است :
    دراصل واژه*ای عربی ب
    از مصدر جعلی «هو» ضمیر مفرد غایب
    (نیکلسون، 1374: 7).
    (2)
    معنی

•ذات باری تعالی
    •هستی و وجود
    •آنچه موجب شناسایی شخص باشد
    (1)
    •هویت برابر Identity
    •ریشه idem به معنی مشابه و یکسان
    •در فارسی «این* همانی»
    (2)
    فلسفه

•هویت عبارت از حقیقت جزئیه است، یعنی هرگاه ماهیت با تشخّص لحاظ و اعتبار شود هویت گویند و گاه هویت به معنی وجود خارجی است و مراد تشخیص است و هویت گاه بالذات و گاه بالعرض است.(معین،1375،ج4)
    •هویت عبارت است از تشخیص و همین معنی میان حکیمان و متکلمان مشهور است. هویت گاه بر وجود خارجی اطلاق می گردد و گاه بر ماهیت با تشخیص اطلاق می گردد که عبارت است از حقیقت جزئیه.(دهخدا،1378) (1)
    •عبارت است از دو چیز که با هم در وجود و حقیقت یکی باشند هرچند که دارای بعضی وجوه افتراق باشند. (3)
    هویت در طول زمان

به طور کلی مفهوم هویت در سه بازه ی زمانی مورد بررسی قرار می گیرد:
    •پیش از مدرن: در ادبیات عرفانی ایران هویت در جامع ترین معنا به ذات مطلق گفته می شود. از این رو گاه به معنای هستی و وجود آمده است
    •مدرنیته: هویت برابری است و پرسش از هویت زمانی مطرح می شود که بخواهیم دو چیز متفاوت را برابر معرفی کنیم. مسئله ای به نام فال شناسایی مطرح می گردد و مسئله ی اصالت انسان شکل می گیرد تا جایی که انسان جایگزین خدا می شود.
    •پس از مدرنیته: معنای هویت را زیر سوال می برد اما همچنان قایل به هویت است. به کثرت در هویت معتقد است و به هویت ثابت اعتقاد ندارد. هویت جهان شمول نداریم بلکه با هویت ها رو به رو هستیم. (3)

انسان و هویت

•ماهیت از وجود قابل تفکیک نیست و جایگاه هر موجودی در هستی تقویت کننده ی ذاتش نیز هست.
    مثلا بگوییم اگر سعدی در این زمان بود یا من در زمان سعدی بودم یا من به جای سعدی بودم باید بدانیم آن همان سعدی خواد بود و موجود دیگری جایگزین سعدی نخواهد بود پس جایگاه سعدی تقویت کننده ی ذات او نیز بوده است.
    •هویت انسان از دو بعد باطن و ظاهر و یا روح و جسم تشکیل شده است و هرکدام برای شناخت نیاز به ابزار مخصوص خود دارد. (چشم سر و چشم بصیرت یا آثار) (1)

انواع هویت

از اونجا که مجبورم باید برای اینا دیگه تعریف بذارم و نمی تونم مثل کلاس توضیح بدم پس حوصلتون سر نره چون از همین می تونین یه پروژه ی خوب درست کنید، پس تعریفا به صورت مختصر:
    •هویت طبیعی: عواملی از قبیل پدر و مادر و تبار و نژاد و شکل و قیافه و حتی نام و سایر ویژگی های فیزیکی و فیزیولوژیکی انسان نقش قابل ذکری ایفا می کند.
    •هویت اکتسابی: یا اکثرا توسط انسان کسب شده است یا برخی ویژگی های شکلی و نام و... (که جزو هویت طبیعی است) توسط شخص تغییر داده شده یا می تواند تغییر کند.
    •هویت شخصیتی: به وجوه فکری و فرهنگی انسان می پردازد و در رابطه با گروه های مختلف هم نوعش که مقصد و اهداف مشترکی دارند قابل تعریف است. دارای مراتبی از قبیل هویت فرهنگی، هویت اجتماعی، هویت خانوادگی، هویت ملی، هویت مذهبی و... .
    •هویت روحانی: بارزترین وجه هویتی، منکران در تعریف هویت شخصیتی دچار مشکل می شوند. دو سوی آن هویت الهی و هویت شیطانی است (1).

هویت انسان

•هویت هرچیز وجه تمایز آن چیز است با چیزهای دیگر پس هویت انسان وجه تمایز او با سایر اشیا است.
    •اگر هر کس را جزیی از بسیاری کل ها (از قبیل خانواده، محله، شهر، کشور، تمدن، نژاد، مذهب و ...) در نظر بگیریم آن گاه معلوم می شود که هویت انسان صفات یا ویژگی های متنوعی را می تواند به خود بگیرد که مجموعه ی آن ها هویت واقعی انسان خواهد بود.
    (ساده تر این دو بند اینه که هر شی هویت داره انسانم هویت داره و این هویتا باعث تشخیص اونا و در نتیجه تفکیکشون میشه، حالا انسان هم اگه مورد بررسی قرار بگیره در نتیجه هر انسان نسبت به دیگری هویت خاص خودشو داره که مولفه های خاص خودشو داره و باعث تشخیص انسان ها از هم میشه)
    •بررسی هویت از منظر هر فرد:
    §هویت واقعی فرد آن گونه که هست.
    §هویت فرد آن گونه که خود را می نمایاند یا به آن شناخته می شود.
    §هویتی که فرد تمایل دارد به آن شناخته شود. (هویت آرمانی) (1)

هویت آرمانی

تیتر این یکی رو خودشه

از اونجایی که عوامل درونی و بیرونی قابل درک تره و به راحتی میشه از هم تشخیصشون داد برا همین این مورد بررسی میشه:

از این عوامل مهم تریناشون که جهان بینی و تاریخ و محیط هست رو توضیح میدم بقیه مواردم می تونین خودتون از بین توضیحات بفهمین که چی به چیه

جهان بینی

جهان بینی عاملی اصلی ارزش گذار، تعریف کننده و شکل دهنده ی همه ی انواع و مراتب هویت انسان است. موجودات جهان هستی را تقسیم بندی می کند و در کنار این تقسیم بندی رابطه و نسبت انسان را با هریک از موجودات تبیین و تعریف می کند.
    در صورت خروج از تعادل هرکدام از مراتب هویت، بحران هویت به وجود می آید.
    سایر مراتب بحران هویت را می توان هویت جزیی نامید اما بحران هویت ناشی از جهان بینی، بحران هویت کلی است.
    (1)
    تاریخ

انسان ذاتا میل به ریشه داشتن و همین طور به بقا دارد که هر دو جلوه هایی از تاریخ هستند.
    تاریخ از جنبه های متنوعی مورد استفاده و استناد قرار می گیرد که مهم ترین آن ها جنبه ی معرفتی و فرهنگی است.
    موضوع مهم در این زمینه توان برقراری ارتباط با گذشته است.
    برای برقراری این ارتباط نیاز به شناخت زبان آثار و فرهنگ وجود دارد و بدون دانستن این زبان امکان درک هویت تاریخی نخواهد بود و منجر به بحران هویتی خواهد شد.
    (1)
    محیط

محیط به ویژه محیط فکری و فرهنگی از اصلی ترین عوامل شکل دهنده ی هویت انسان است.
    کمتر انسانی را می توان یافت که از رنگ آثار محیطی و فرهنگی و اعتقادی نخستین خود به طور کلی خارج شود ولی تحول امکان پذیر است.
    (1)
    (نظر شخصیم اینه که محیط یه جوریه که اگه خود شخص نخواد و ارادش [همون جهان بینی که گفته شد] قوی باشه محیط هیچ غلطی نمی تونه بکنه مثلا همین امروز کافی شاپ بودیم دوستم سیگار روشن کرد و من چون ترک کردم شروع کرد اذیت کردنم و سه بار ردش کردم اما برای این که دلش نشکنه یه نخ کشیدم اونم دید این جوریه دیگه تکرار نکرد و این اصرار زیادش باعث نشد بازم پاکت بخرم و بذارم تو جیبم و از فردا شروع کنم به سیگار کشیدن، [صرفا جهت این که مقیاس دستتون باشه باید بگم تو اون سه و نیم ساعت کافی شاپ سه نفری یک و نیم پاکت سیگار کشیدن و من فقط یه نخ]
    پس محیط در برابر اراده هیچ غلطی نمی تونه بکنه مگر این که درون خود شما یه کششی به اون تغییر باشه و این جا دقیقا منظورم هویت بود)

تعاملات و هویت

(این جا جایی است که شما با مقوم نظرم در رابطه با محیط رو به رو میشین)
    •تماس با تمدن های دیگر موجب تغییرات در زندگی می شود به عبارتی تعاملات فرهنگی، علمی، صنعتی و شیوه های زندگی به جامعه ورود پیدا می کند. روند ورود به جامعه مهم ترین بخشی است که موجب تغییر (پیشرفت یا انحطاط) هویت می شود.
    •این روند به شکل تاثیر گذاری و تاثیرپذیری منطقی و آگاهانه یا روند تاثیر پذیری احساسی و میل به هم شکلی با بیگانه انجام می شود.

تیترش رو خودشه

پایداری هویت

دیگه نمی گم تیترش رو خودشه / خودتون بفهمید دیگه همه چیو من باید یگم؟؟؟؟!!!!!!!! D:

منظور از مجموعه ها جامعه/خانواده/گروه ها و ... می باشد.

خیلی مهم:

این جا بحث هویت و هویت چی هست

تموم میشه و وارد بحث معماری و هویت

معماری می شیم.

معماری چیست؟

شهر و ساختمان به عنوان ظرفی برای زندگی و فعالیت های انسان به مکان ها یا فضاهایی اطلاق می شود که توسط انسان و با طرح قبلی برای زندگی وی احداث شده اند.

هویت در معماری

•برای شهر و محیط زندگی انسان می توان هویتی قایل شد.
    • این هویت از تفکر و هویت انسانی سرچشمه می گیرد و تقویت کننده ی آن نیز هست.
    •معمولا هویت یک اثر معماری را با میزان ایده ها و اثرات بر گرقته از ویژگی های فرهنگی موجود در آن می سنجند.
    •هرگاه برای بررسی هویت آثار معماری در کنار توقع در بر داشتن میراث محیطی فرهنگی، موضوع کاربرد آن ها نیز مد نظر قرارا دهیم، بهتر خواهیم توانست به ارزیابی مسئله بپردازیم.
    •از این رو عوامل دیگری نیز باید در تکوین هویت معماری مداخله داشته باشد مانند: زیبایی، دانش، اصالت طرح، جوهر طرح.

بحران هویت در معماری

•شهر بی هویت لزوما شهری نیست که ویژگی های آن در یک الگوی هویتی قرار نگیرد بلکه شهر بی هویت یا دچار بحران هویت شهری است که هویتش با هویت آرمانی اهلش می خواند.
    •نکته ی مهم در این زمینه آن است که یک منتقد ممکن است دارای هویت و هویت آرمانی متفاوتی باشد و شهر را بی هویت بخواند اما آن شهر برای اهلش کاملا دارای هویت باشد.

(راجع به این عکس و بی هویتی [نه بحران] خیلی حرف دارم. مثلا این که
    1. به رمی جمره، اب لیسک و ماسونری و فراماسونری (ایسیس و اوسیریس) مربوطه
    2. توجیه این که برج ساعته غلطه چون در اصل به منظور دیگه ای ساخته شده
    3. اگه مکه رفته باشین و تو مسجد الحرام نشسته باشین شک نکنین از 10 نفر 7 تا از هم کاروانیاتون میان می گن چه برجی ساختن در نتیجه اگر هم شما نمی دیدینش یا توجهی بهش نمی کردین و تمرکزتون رو کعبه بود و به خلسه رفته بودین رو از بین می برن و به عبارت دیگه این برج جفت پا وسط خلوتتونه حالا نمی گم ارتباط با خدا چون اون میشه یه بحث دیگه برای خودش، به طور کلی این برج مزاحمه و باید تو موقعیت باشین تا بفهمین یا خودتونو تو موقعیت قرار بدین
    4. اگر شما صبح ساعت 5 در غار حرا باشین به جای مسجد الحرام اولین چیزی که توجهتونو جلب می کنه این برجه
    حالا اگه به نیت کعبه هم شروع به نماز کنین به نظرم به برجه سجده کردین و در اصل به اصول فراماسونری
    و دلایل دیگه که من می گم این برج کاملا باعث بی هویتی می باشد و بارز ترین مثالیه که میشه برای بی هویتی آورد)

معماری مدرن/معماری عصیان

•انسان مدرن نوآوری را در دگرگون کردن پدیده ها و جایگزین کردن جدید به جای موجود به کار می گیرد. معماری مدرن معماری عصیان و بدعت است و به معنای عام محصول تکثیر اصول و قرارداد های عصر جدید است که هر از گاهی تحت تاثیر مولفه های متغیر و پویا و گذرای عصر جدید است.
    (3)

(راجع به این عکسا که همشون در حد طرحن باید بگم به کجا چنین شتابان؟؟؟!!!
    اینا چه ربطی به معماری مدرن دارن؟؟؟!!!!!
    اصلا اصول معماری مدرن تو اینا دیده میشه؟؟؟؟!!!!!!
    و ... ؟؟؟؟!!!!!
    برای همین بهشون مدرن افراطی گفته میشه و خود غربی ها هم قبولشون ندارن چه برسه که ما بخوایم قبولشون کنیم.)

•انسان مدرن همانند کودکی است که می خواهد همه ی امکانات جسمی خود را بیازماید، گاه پاهای خود را با سرعت غریبی تکان می دهد یا صدای خود را به صورت غیر قابل تحملی بالا می برد.
    •این اتفاقات در سایر هنرها و ادبیات نیز آثاری دارد ولی تنها در معماری به دلیل ماندگاری اثر و هم نشینی بناها، به عنوان بی هویتی در معماری به چشم می آید.
    (3)

(آخه عزیز من یکی نیست بهشون بگه تکنولوژی داری که نه خریدی که خریدی، چرا محیط زیستو خراب می کنی؟)

رابطه هویت، بدعت و نوآوری

•نوآوری آنگاه از جنس خلاقیت است که جدید زاده ی موجود و مکمل آن باشد و آن گاه که جدید جایگزین موجود و متضاد با آن باشد از نوع بدعت خواهد شد و با هویت هم خوانی نخواهد داشت. •از این رو چیزی به دلیل متجدد بودن یا تعلق به معماری گذشته حایز اهمیت و ارزش نمی گردد بلکه درستی و صلابت طراحی است که در کانون توجه قرار دارد. معماری شراب یا پنیر نیست که یکی به سبب کهنه بودن و دیگری به صرف نو بودن عنوان بهتر به خود بگیرد.
    (5)

بحران هویت در معماری معاصر ایران

•پس از ورود مدرنیته به ایران تقابل دو معیار سنجش سنتی و مدرن بر روی معماری تاثیر گذاشت و جواب های متفاوت این دو دیدگاه در مورد چیستی و کیستی معماری، بحران هویتی را در ایران و سرزمین های مشابه آن ایجاد کرد. •پیش از ورود مدرنیته به ایران، ایرانیان دغدغه این که چه چیز را از کجا بگیرند نداشتند بلکه ذهن مولد داشتند و اگر چیزی از کسی می گرفتند به سرعت مطابق نیازها و خواسته های خودشان می کردند و به آن هویت می بخشیدند مانند دوره هخامنشی و ساسانی و حتی برخی از آثار قاجار. •از دوره ی قاجار نفوذ و گسترش معماری مدرن و تقلید و تکرار معماری غربی آغاز شد. (3)

(من نمی گم اینا همشون بحران هویت یا بی هویته، نمی گم جیزه بده اخه اتفاقا بینشون کارای موفق و خوب هم هست که خیلی هم ازشون خوشم میاد اما آخه برادر من آخه خواهر من اون هرم چیه وسط یه سطح صاف زده بیرون؟؟؟!!!!!!
    اون دو تا دیوار عمودی واسه چیه؟؟؟؟؟؟!!! کاربردش چیه؟؟؟!!!
    مثلا چهار تا ستون و یه قوس باعث میشه اصالت ایرانی حفظ شه؟؟؟؟؟!!!
    من با بزک مخالفم/ حالا منظورم دقیقا چی هست:
    مثلا مدرن یه اصولی واسه معماریش داره حالا وقتی ما میام اون اصولو به شکل یه پوسته تو کارمون میاریم میشه بی هویتی/ هروقت تونستیم اون اصولو یه جوری به کار ببریم که عملکرد داشته باشه و وقعا بتونیم ازش استفاده کنیم و درونش احساس راحتی کنیم میشه اصالت و هویت )
    این جا من بحثو تموم می کنم ولی یه سوال مهم تو کلاس مطرح شد و من می خوام تو یه پست دیگه بیارمش
    البته ذکر منبع یادمون نره ;)
    کاربر مقابل پست soheylnn عزیز را پسندیده است: admin

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع