سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

اصول اجرایی ساختمان

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: اصول اجرایی ساختمان

 1. Top | #1


  تاریخ عضویت
  فروردین -۱۳۸۹
  عنوان کاربر
  مدير کـل سايت
  محل سکونت
  بوشهر
  مقطع تحصيلات
  فوق لیسانس
  رشته تحصيلي
  عمران سازه
  پایه نظام مهندسي
  1نظارت و اجرا
  نوشته ها
  2,105
  پسندیده
  3,173
  مورد پسند: 2,249 بار در 941 پست
  میزان امتیاز
  3751

  اصول اجرایی ساختمان

  اصول اجرایی ساختمان


  مقدمه
  باتوجه به تحولات قرن اخير كه در كليه علوم و فنون منجمله در صنعت ساختمان سازي*ايجاد گرديد و با توجه به رشد روز افزون جمعيت و احتياج جوامع بشري به مسكن بيشتر و در نتيجه احتياج به گسترش شهرها كارشناسان متوجه شدند كه اگر شهرها به طوري افقي گسترش يا به سرويسهاي شهري مانند آب برق تلفن گاز و به شهروندان با مشكل مواجه خواهد شد علاج*اين درد گسترش شهرها به صورت عمومي*بود در نتيجه ساختمانهاي يك يا دو طبقه قرون18و19 به ساختمانهاي بلند قرن بيستم تبديل شد.
  رفته رفته مصالحي مانند آجر و آهك و ملاتها كم مقاومت منسوخ شد و مصالح مرغوبتري كه بتواند بارهاي فشاري و كششي بيشتري را تحمل نمايد مورد توجه قرار گرفت كه در راس آن سيمان بتن و انواع فولادميباشد كه روز به روز مراحل تكامل خود را طي نموده و هر لحضه در آزمايشگاههاي مهم دنيا در اثر آزمايشات شبانه روزي انواع مرغوب تر و كامل تري از آن ارائه مي*گردد.
  الف ) بخش هاي مديريتي:


  اصول اجرائي ساختمان


  انجام طراحي براي اجرا و منظور از طرح و اجرا، *ايجاد بنائي است كه بتواند وظائف مورد انتظار را به خوبي به انجام برساند.
  اجراي طرح عينيت بخشيدن به آن طرح مطابق نقشه ها و ساير مدارك اجرائي است، كه خود حاصل تفكر طراح يا طراحان هر بنا از لحظه تكوين فكر*ايجاد آن تا موقعي كه به دست بهره برداري كنندگان سپرده شود مراحلي را طي مي*كند كه شامل برنامه ريزي، طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا،كنترل كيفيت، آغاز بهره برداري و خبر خوشي است تا پس از حصول اطمينان از قابليت بهره برداري آن، در اختيار بهره برداري كنندگان گذاشته شود.
  بسته به بزرگي و كوچكي طرح و ماهيت آن، اهميت هر يك از مراحل فوق متغير بوده و بنابه ضرورت ممكن است گستره يكي از مراحل بسيار محدود شده و حتي مرحله*اي با مراحل ديگر ادغام شود.
  هر يك از*اين مراحل بايد در چارچوب فني، اقتصادي، زيست محيطي، زيبائي شناسي، اجتماعي و حتي سياسي طي شود و چگونگي*اين مراحل در*ايمني،عملکرد آتي ( با ملحوظ داشتن خطوط هادي اداره كشور) آتي بنا و عمر مفيد آن موثرند.
  اما اثر مرحله اجرا و نظارت بر اجرا، بيش از هر مرحله است ديگري تجارب جهاني نشان مي*دهند كه در حدود هفتاد درصد تمام عللي كه بروز كاستيها و تقليل عمر مفيد بناها را سبب مي*شوند، از خطاهاي*اين مرحله سرچشمه مي*گيرند
  لازم به توضيح است كه برخلاف عرف معمول، در*اينجا از اجرا و نظارت بر اجرا به عنوان يك مرحله نام برده شده و اجرا و نظارت، دو مقوله جدا از هم در نظر گرفته نشده*اند .
  اين مسئله به منظور هماهنگي با يكي از دگرگونيهاي بنيادي صنعت ساختمان است كه با وارد شدن مفهوم از طرف سازنده در روند ساختن بناها به جاي مفهوم «كنترل كيفيت» «تضمين كيفيت» توسط دستگاه نظارت، در عمل بخش عمده وظائف دستگاه مجري و دستگاه نظارت، در هم ادغام شده است در واقع، به روال سنتي، دستگاه سازنده، بر حسب وظيفه، سعي مي*كند طرحي را كه اجراي آن به او سپرده شده، بر مبناي نقشه ها و با رعايت مشخصات فني طرح بسازد.
  مسئوليت او به اجراي كار طبق نقشه و مشخصات، در زماني مشخص و معمولا ً با هزينه*اي معين محدود است.


  روشهاي اجراي طرحهاي ساختماني و پيمانها
  اجراي طرحهاي ساختماني صدها جزئيات فني و ساختماني و روابط پيچيده چند جانبه بين صاحبكار كارفرما، مجري طرح، ناظر، پيمانكاران جزء ، سازندگان مصالح و لوازم و فروشندگان آنها، توليد كنندگان و اجاره دهندگان تجهيزات ، نيروي انساني، نهادهاي مديريت شهري و ادارات دولتي را شامل مي*شود.


  روشهاي اجرا
  اجراي طرحهاي ساختماني ممكن است به يكي از صورتهاي زير انجام پذيرد:
  اماني: كه صاحبكار يا قائم مقام او، يعني كارفرما يا مجري طرح، رأسا ً عمليات اجرائي را مديريت مي*كند و هزينه ها را مي*پردازد
  صاحبكار: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه طرح متعلق به او مي*باشد.
  كار فرما يا مجري طرح: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه صاحبكار تمام يا بخشي از اختيارات خود را براي اجرا به او تفويض كرده است.
  مديريت اجرا: كه صاحبكار شخص ديگري را به عنوان مدير اجرائي،از طرف خود مامور اجراي كار مي*كند و تمام يا بخشي از اختيارات خود را به او تفويض مي*نمايد و با نظر او تحت كنترل خود، هزينه هاي اجرائي را با ملحوظ داشتن اضافه مبلغي براي مديريت، مي*پردازد.
  مدير اجرائي: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه سازماندهي عمليات اجرائي به عهده او واگذار مي*گردد . كه صاحبكار يا كارفرما هر قسمت از كار را به پيمانكار مناسبي واگذار مي*كند كه آن بخش از كار را با مشخصات معلوم و به قيد معلوم انجام دهد و خود، كار پيمانكاران جزء را هماهنگ مي*كند.
  پيمانكار: شخصي است حقيقي يا حقوقي كه انجام خدمات مشخصي را تحت شرايط فني و مالي معين در مدت زماني معلوم، به عهده مي*گيرد.
  پيمانكاري كامل: كه صاحبكار يا كارفرما، كل كار را به يك پيمانكار اصلي واگذار مي*كند و پيمانكار مزبور با امكانات خود و يا با استفاده از پيمانكاران جزء كار را به انجاممي*رساند به عبارت ديگر كل كار را به مسئوليت خود، با مشخصات مورد نظر و به قيمت معلوم يا تحت شريط مالي مشخصي، به هر روشي كه صلاح بداند، انجام مي*دهد. در كليه روشهاي فوق، فرض بر*اين است كه طرح از پيش آماده شده*اي، براي اجرا وجود دارد .
  امروزه براي اجراي ساختمانها ابداع و به كار گرفته شده*اند كه اجازه مي*دهند همزمان با تهيه طرح، كار اجرا نيز آغاز و پيش برده شود.
  از جمله*اين روشها، روش اجراي سريع و روش طرح و ساخت يا طرح و اجرا را مي*توان نام برد.


  اشكال مختلف پيمانها
  جز در صورت اجراي اماني، در ساير حالات، براي روشن شدن حدود حقوق و تكاليف طرفين، پيمانهائي بين صاحبكار يا كارفرما از يك سو واجرا كنندگان كار از سوي ديگر بسته مي*شوند.
  در*اين پيمانها، حجم كار و مبلغ قرارداد، مدت اجرا و مشخصات فني، به عنوان اركان قرارداد مشخص مي*شوند.
  پيمانهاي اجرائي اشكال مختلف دارند كه متداولترين آنها به شرح زيرند:
  «پيمانهاي سرجمع» «گلوبال يا لام سام»
  در*اين پيمانها، پيمانكار بازاي اجراي طرح موضوع قرارداد، در مدت زمان معلوم، مبلغ مشخصي را دريافت مي*دارد معمولا ً هماهنگ با درصد پيشرفت كار، در موعدهاي معين، بخشي از مبلغ قرارداد به پيمانكار پرداخت مي*گردد.


  « پيمانهاي مبتني بر فهرست آحاديه »
  در*اين پيمانها، براي واخد هر يك از اقلام كار، كه با مشخصاتي معين انجام داده شود، قيمت واحدي مورد توافق قرارمي*گيرد، احجام اقلام كار برآورد و برمبناي آحاد بها، قيمت كل عمليات و مبلغ قرارداد تعيين مي*گردد كه بازاي آن، پيمانكار طرح را در مدتي معين اجرا نمايد.
  پرداخت به پيمانكار، متناسب با پيشرفت كار، بر اساس صور توضعيتهاي ماهيانه صورت مي*گيرد هر صور توضعيت حاوي احجام كارهاي انجام شده تا تاريخ تنظيم آن مي*باشد كه براساس آن احجام و آحاد بها، قيمت كار انجام شده تا آن تاريخ محاسبه و پس از كسر پرداختهاي قبلي و ساير كسورات مقرر، مابقي آن به پيمانكار پرداخت مي*گردد.
  پرداخته و در مواعد مقرر « پيمانهاي در صد هزينه » در*اين پيمانها، پيمانكار هزينه هاي اجرائي آن را باضافه درصدي كه پيشاپيش مورد توافق قرار گرفته، از كارفرما دريافت مي*كند پيمانكار به ازاي دريافت*اين درصد، متعهد مي*شود كه كار را در مدت زمان مشخصي و با مشخصات تعيين شده در قرار داد به اتمام برساند.
  محاسبه هزينه كارهاي انجام شده ممكن است به روشهاي مختلف صورت پذيرد در*اين پيمانها، اغلب سقفي براي هزينه هاي كل طرح تعيين مي*شود كه اگر پيمانكار، اچراي طرح را با هزينه*اي كمتر از آن به پايان برساند بخشي از مبلغ صرفه جوئي شده را به عنوان جايزه دريافت مي*دارد و اگر طرح را با هزينه*اي بالاتر از سقف تعيين شده تمام كند، جريمه*اي به او تعلق مي*گيرد و يا حداقل، به مبلغ اضافه شده، درصدي تعلق نمي*گيرد و چيزي به پيمانکار پرداخت نمي*شود.
  علاوه بر پيمانهاي فوق، كه متداولترين پيمانهاي اجرائي مي*باشند، اشكالي ديگر از پيمان نيز وجود دارند كه با اختلافهائي كم يا بيش، شبيه به پيمانهاي مزبور مي*باشند.


  گام نخست، آشنايي با كميت و كيفيت طرح و ويژگيهاي آن
  اجراي هر طرح با آشنائي سازنده با آن طرح آغاز مي*شود براي اجراي هر طرحي، معمولاً آنچه طراح در ذهن خود خلق كرده است، از طريق نقشه ها و ساير مدارك اجرائي به سازنده انتقال داده مي*شود.
  لذا اجرا كننده علاوه بر داشتن آشنائي قبلي با استانداردها، آئين نامه ها، ضوابط و مقررات عمومي*ساختماني بايد قبل از هر چيز با مطالعه دقيق نقشه ها، دفترچه مشخصات فني عمومي، دفترچه مشخصات فني خصوصي، دستورالعملهاي اجرائي، يادآوريهاي فني، برآورد و فهرست مقادير و ساير مدارك اجرائي، بطور همه جانبه دريابد كه چه بنائي را با چه مشخصاتي و با رعايت چه معيارهائي مي*خواهد اجرا نمايد و حجم كار چقدر استبه عبارت ديگر سازنده بايد با كم و كيف كار آشنا شود و ضمن اطلاع از احجام اقلام كار، از مجموعه مورد احداث، تجسم فضايي دقيقي بدست آورد.
  در*اين مرحله از كار، سازنده بايد كامل بودن نقشه و ساير مدارك اجرائي را ارزيابي و از قابل اجرا بودن طرح اطمينان حاصل نمايد و هيچ ابهامي*را از نظر دور ندارد، بويژه بايد هر گونه تناقض و ناسازگاري را كه بين مدارك مختلف اجرائي احساس مي*نمايد، با طراح در ميان گذاشته و از او بخواهد كه مدارك اجرائي را تكميل كرده و از آنها رفع ابهام كند بطوري كه در هيچ مورد امكان تفسيرهاي مختلف باقي نماند همچنين در*اين مرحله، اگر سازنده نظري در مورد جرح و تعديل طرح براي هماهنگ كردن آن با امكانات و توانائيهاي خود يا روش اجراي مشخصي دارد، ميتواند پيشنهادهاي خود را به طراح ارائه دهد زمان كوتاهي كه براي طي*اين مرحله صرف مي*شود، از اتلاف وقتهاي بعدي، كه اغلب با توقف سازمان اجرائي و صرف هزينه هاي غير لازم همراهند، جلوگيري مي*نمايد.


  گام دوم،آشنائي با محل اجراي طرح
  پس از آشنائي با طرح، سازنده بايد طي بازديد يا بازديدهائي، با محل اجراي طرح آشنا شده و محدوديت ها و امكانات موجود در محل را ارزيابي كند.
  در*اين مرحله، سازنده بايد از طريق مشاهدات، مذاكرات، پرس و جو از افراد محلي، مطالعه مدارك و گزارشهاي موجود، با عوارض سطحي، توپوگرافي، شرايط تحت الارضي، شرايط محيطي، اقليم و آب و هواي محل اجراي طرح، راههاي دسترسي به محل، امكانات دستيابي به مصالح، تجهيزات و نيروي انساني در محل و بطور خلاصه تمام امكانات تسهيل كننده و موانع و اشكالات بازدارنده و معارضهاي احتمالي، تا آنجا كه ميسر است، آشنا گردد.
  براي آشنايي با محيط كارگاه اجراي طرح، جمع آوري اطلاعات زير، بسيار مفيد خواهد بود درباره عوارض سطحي از قبيل طبيعت و ميزان محلهاي احتمالي پر شده با زباله، خاك دستي و محل قرار گرفتن و نوع رگه هاي سنگ احتمالي مسيرهاي عبور جريانهاي آب و احيانا ً گودالهاي آبگير در سطح كارگاه توپوگرافي، به عبارت ديگر تغييرات رقوم خاك در سطح کارگاه سازه هاي موجود در محل كارگاه و در مجاورت آن خاكريزهاي نزديك، خط ساحلي و عوارض مشابه آن راههاي دسترسي به كارگاه( راه آهن،اتومبيل،كشتي)
  درباره عوارض زير زميني از قبيل:
  مسير فاضلاب، قنات، تونل، زير زمين و يا ساير سازه هاي زير زميني خطوط لوله نفت و گاز و آب يا لوله هاي بخار و هواي فشرده و غيره، خطوط تلفن و تلگراف و كابلهاي زير*زميني*برق.
  شالوده هاي موجود در محوطه كارگاه يا زمينهاي مجاور اطلاعات مربوط به گمانه هاو ساير اطلاعات از قبيل تاريخچه رفتارسازه هاي مجاور، نشستهاي خاك و غيره...


  گام سوم، تهيه برنامه زمانبندي اجرا
  پس از*اينكه مشخص گرديد چه بنائي در چه محلي بايد ساخته شود، سازنده بايد برنامه زمانبندي اجراي عمليات را تدوين نمايد بطوريكه در هر مقطع زماني، قدمهاي اجرائي كه بلافاصله پس از آن لحظه برداشته شوند مشخص باشند. داشتن چنين برنامه*اي كه تكليف اجرا كنندگان را مشخص كرده باشد، ترديدهاي مزاحم و بازدارنده را حذف كرده،*ايجاد تحرك نموده و از اتلاف وقت و انرژي جلوگيري مي*كند.
  تهيه برنامه زمانبندي، عملا ً در يك فرآيند تجزيه، بررسي اجزا و تركيب اجزاي بررسي شده بنحوي مطلوب ومناسب با رعايت مسير بهينه، به شرح زير صورت مي*پذيرد.
  ابتدا سياهه*اي از كليه عملياتي كه براي اجراي طرح لازمند، از تجهيز و راه*اندازي كارگاه گرفته تا اتمام كار و برچيدن كارگاه، تدوين مي*گردد. سپس متناسب با حجم کار و شرايط موجود عمليات به چند «عمل اصلي» يا «فعاليت اصلي»تقسيم مي*شود.
  پس از مشخص شدن فعاليتها يا عملهاي اصلي، هر يك از آنها به تعدادي «عمليات جزء» يا «فعاليت جزء» تقسيم مي*شوند.
  براي انجام هر واحد هر جزء عمل، مصالح، وسائل، تجهيزات، نيروي انساني، آهنگ انجام، زمان لازم و هزينه هاي انجام برآورد مي*شوند و نيازهاي كل آن جزء عمل تعيين مي*گردند.
  از تركيب آنچه براي انجام جزء عملها تعيين شده، نوع و مقدار كل مصالح، نوع و حجم وسائل، انواع تجهيزات، انواع نيروي انساني مورد نياز و زمان كل اشتغال هر نوع از تجهيزات و نيروي انساني و هزينه كل اجرا تعيين مي*گردند.
  لازم به ذكر است كه حجم كل مصالح مورد نياز، از جمع كردن ساده مصالح لازم براي جزء عملها به دست مي*آيد ولي تعداد ماشين آلات، ميزان تجهيزات و تعداد نيروي انساني را نمي*توان از جمع كردن ساده ارقام تعيين شده براي هر جزء عمل بدست آورد زيرا ماشين آلات مورد نياز معمولا ً به صورت حاصلضرب «ماشين* ساعت» يا « ماشين* روز» و نيروي انساني لازم به صورت حاصلضرب « نفر* ماه» تعيين مي*شوند و لذا، تعداد ماشين آلات و نيروي انساني تابع زمانند و بايد متناسب با مدت زمان اجرا، از طريق كارشناسي و مشخص كردن زمانهائي كه تعداد مورد نياز حداكثرو حداقل است، تعيين مي*شوند. يا بالعكس اگر استفاده از تجهيزات، ماشين آلات و نيروي انساني معيني الزام آور باشد، بايد مدت زمان اجرا متناسب با*اين امكانات تعيين*شود.
  هزينه كل اجرا را هم نمي*توان از جمع كردن ساده هزينه عملها محاسبه كرد زيرا سه عامل ماشين آلات، نيروي انساني و زمان بر هزينه هاي اجرائي اثر مي*گذارند و بويژه بايد مسئله تأمين منابع مالي و حجم سرمايه*اي كه بايد براي گردشكار كارگاه به كار گرفته شود، در محاسبه هزينه كل اجرا ملحوظ گردد. پيمانكاران با سابقه، هزينه هاي اجرائي را مستقيما ً براي هر عمل، بدون پرداختن به جزء عملها، محاسبه مي*نمايند
  پس از روشن شدن حجم مصالح مورد نياز، مبداء و منابع تهيه مصالح، چگونگي تهيه و تدارك آنها، وسيله و نحوه حمل به كارگاه، تحويل گرفتن، بار*اندازي، انبار كردن و نگهداري در كارگاه، نحوه و وسائل برداشت و مصرف در كارگاه و بالاخره چگونگي نمونه برداري و كنترل كيفيت مصالح در مواعد مقرر، مورد مطالعه قرار مي*گيرند.
  بر اساس مطالعات انجام شده درباره مصالح، نيازهاي تجهيزاتي كنترل و حك و اصلاح گشته و امكانات و نحوه تأمين قطعات يدكي، سوخت، مصارف و لوازم آنها بررسي مي*شوند.
  در*اين مرحله، تهيه جدول برنامه ريزي ماشين آلات مورد نياز مي*تواند به همه جانبه بودن مطالعه و تسهيل كار مطالعه كننده كمك نمايد. در جدول شماره1 ، برنامه ريزي ماشين آلات مورد نياز براي احداث يك كانال بتن آرمه، به عنوان مثال نشان داده شده است.
  بر اساس آخرين مطالعات در مورد مصالح و نيازهاي تجهيزاتي، نيازهاي به نيروي انساني تعيين گشته، منابع، امكانات، روشها و ضوابط تأمين نيروي انساني، اعم از ماهر، نيمه ماهر و غير ماهر، تبعات به كار گماردن آنان در كارگاه، شامل تأمين امكانات زيستي، بهداشتي، رفاهي و حتي در مورد طرحهائي كه اجراي آنها چند سال طول مي*كشد، علاوه بر تأمين امكانات فوق براي خانواده ها، امكانات آموزشي براي فرزنداشان، در حالات مختلف دسترسي به امكانات شهري يا عدم دسترسي به*اين امكانات، مطالعه و ارزيابي مي*شوند.
  در*اين مرحله، تنظيم جدول طبقه بندي و تعداد كارگران مورد نياز در هر مقطع زماني، كمك مؤثري به امر برنامه ريزي خواهد كرد. جدول شماره 2، برنامه ريزي نيروي انساني لازم براي احداث كانال بتن آرمه فوق را نشان مي*دهد.
  پس از مشخص شدن كل نيازهاي طرح و انجام مطالعات فوق، بسته به مورد، قدم بعدي براي تهيه برنامه زمانبندي، به شرح زير برداشته مي*شود و مدت زمان اجرا تثبيت مي*گردد.
  اگر زمان محدود باشد، سازنده از طريق مقايسه و واسنجي نيازها با آنچه در حال حاضر در اختيار دارد، كفايت يا عدم كفايت مقدورات خود را ارزيابي مي*كند و در صورت لزوم، كمبودها را بر طرف مي*نمايد
  اگر زمان محدود نباشد، سازنده زمان تقريبي لازم براي اجراي كار با امكانات موجود خود را برآورد و معقول بودن*اين زمان را بررسي مي*كند و اگر لازم باشد، تعادل منطقي را بين امكانات و مدت زمان اجرا بر قرار مي*سازد.
  در*اين مورد بايد توجه داشت كه امروزه زمان، پربهاترين اقلام مصرفي در كارگاه است و هنر يك مجري و سازنده خوب آن است كه با تأمين بموقع مصالح و به كار گرفتن وسائل، تجهيزات و نيروي انساني به مناسبترين نوع و مقدار، زمان لازم براي اجرا را كوتاه كرده و از*اين راه هزينه هاي اجرائي را كاهش دهد. و طرح را هر چه زودتر به بهره برداري برساند. توجه كنيد كه اگر يك كارخانه سيمان 3000 تني فقط يك روز زودتر به توليد برسد، بازاي آن يك روز، 3000 تن سيمان بيشتر توليد شده و ميليونها ريال ارزش افزوده خواهد گرديد. لازم به ياد آوري است همانطور كه در شكل شماره 1 نشان داده شده ، براي انجام عمليات اجرائي، يك محدوده مدت زمانهاي مناسب، واقع در حد فاصل يك زمان حداقل و يك زمان حداكثر وجود دارد، كه بازاي مدت زمانهاي واقع در*اين محدوده مي*توان كار را با صرف هزينه و انرژي به سرانجام رسانيد ولي تقليل مدت زمان اجرا به كمتر از حداقل فوق يا طولاني تر شدن مدت زمان عمليات اجرائي از حداكثر مزبور، به افزايش تصاعدي هزينه هاي اجرائي منجر مي*شوند. بديهي است كه با توجه به ملاحظات فوق بايد در مورد مدت زمان اجرا اتخاذ تصميم به عمل*ايد و با*ايجاد تعادل بهينه بين مقدورات و مدت زمان اجرا، مدت زماني مناسب و معقول براي اجراي طرح تعيين و تثبيت شود.
  پس از تثبيت مدت زمان اجرا، با در اختيار داشتن كليه اطلاعات، طرح اوليه سازماندهي و گردشكار كارگاه، با*اين هدف تهيه مي*شود كه با به كار گرفتن اصول مهندسي و ابداع روشهاي اجرائي بهتر، بتوان با همسو كردن همه نيروها و با تأمين گردشكاري مناسب، بنحوي كه هيچ فعاليتي مزاحم فعاليتهاي ديگر نشود، با صرف حداقل مصالح، تجهيزات، انرژي و زمان، بيشترين نتيجه عملا ً ممكن را از ديدگاه كمي*و كيفي، به دست آورد.
  بر مبناي طرح سازماندهي تهيه شده با در نظر داشتن امكانات و محدوديت ها، در يك نظم منطقي و با رعايت تقدم و تأخر منطقي عملهاي مختلف و تقدم و تأخرهاي ناشي از ضرورتهاي اجرائي، كوشش مي*شود با هماهنگ كردن فعاليتها بنحوي كه با هم تداخل زماني نداشته باشند، برنامه زمانبندي عمليات اجرائي طوري تهيه مي*شود كه از امكانات، بيشترين استفاده به عمل*ايد و اثر بازدارنده محدوديتها كمترين باشد و اگر تأمين*اين نقطه نظرها، تغيير، تكميل يا جرح و تعديلاتي را در طرح اوليه سازماندهي و گردشكار كارگاه*ايجاب نمايد، با اعمال*اين تغييرات وجرح و تعديلات، برنامه زمانبندي نيز تكميل و حك و اصلاح مي*گردد.*اين رفت و برگشت از طرح سازماندهي به برنامه زمانبندي و از برنامه زمانبندي به طرح سازماندهي، تا جائي ادامه مي*يابد كه طرح مزبور، حالت نهايي و قطعي به خود بگيرد.
  در عمل ممكن است، در بدو امر فقط خطوط كلي اجرا و كليات سازمان اجرائي تعيين گردند و طرح سازماندهي نهائي بدست*ايد.
  با داشتن تصوير روشني از طرح سازماندهي نهائي و معمولا ً با رعايت مسير بحراني، برنامه زمانبندي اجرا چنان تأمين مي*شود كه هر جزء عمل زماني انجام شود كه نتيجه حاصل از آن بيشترين باشد. مسير بحراني، عملها و جزء عملهايي را در بر مي*گيرد كه هر تأخير در انجام هر يك از آنها، مستقيماً به تأخيري به همان*اندازه در اتمام برنامه منجر مي*شود.
  بديهي است كه برنامه تدوين شده بايد تمام عمليات اجرائي، از جمله استقرار و تجهيز كارگاه در شروع كار، گردشكار كارگاه در مدت اجرا و برچيدن كارگاه پس از اتمام عمليات اجرائي را دربرگيرد.
  با توجه به آنچه گذشت، از يك سو برنامه زمانبندي مبتني بر برآوردهاي مصالح، تجهيزات، نيروانساني، مدت زمان انجام و هزينه هاي انجام هر جزء عمل است كه مقولاتي احتمالي باشند و بسته به نوع و ماهيت كار و در عمل،*اين عدم قطعيتها بر روند انجام كار اثر مي*گذارند و اجازه نمي*دهند كه كار كاملا ً طبق برنامه اجرا شود از سوئي ديگر واضح است كه برنامه زمانبندي عمليات اجرائي تابع امكانات و محدوديتهاي موجود در موقع تهيه برنامه و مبتني بر اطلاعاتي است كه تا آن موقع در اختيار بوده*اند.*اين امكانات محدوديتها و اطلاعات، در طول مدت اجرا دچار تغيير و تحول مي*شوند، لذا برنامه زمانبندي،انطباق خود را با وضع موجود از دست مي*دهد، در*اين صورت، براي احتراز از هر گونه اتلاف وقت و امكانات،لازم است برنامه مورد تجديد نظر قرار گرفته و با شرايط موجود هماهنگ گردد. براي تأمين *اين منظور، بايد برنامه زمانبندي قابل انعطاف بوده و در آن امكان تجديد نظر و به روز آوردن در مواقع لزوم، پيش بيني شود. ارجح آن است كه در خود برنامه موعدهاي برنامه مقرر گردد.
  قدر مسلم*اين است كه براي تنظيم موفقيت آميز برنامه، كسي كه*اين مسوؤليت مهم را به عهده مي*گيرد بايد شناختي درست از ماهيت كار و وابستگي بين عملها و جزء عملهائي كه كل كار را تشكيل مي*دهند، داشته باشد.
  برنامه*اي كه به*اين ترتيب تدوين مي*شود،گرچه گاهي مسائل تداراكاتي را هم در بر مي*گيرد ولي اكثرا براي*اينكه*اين برنامه با موفقيت به اجرا در*ايد، لازم است كه برنامه هاي مشروحه زير نيز به موازات آن تدوين و به موقع اجرا گذاشته شوند.
  برنامه زمانبندي تدارك مصالح و مصارف، كه گردشكار كارگاه را تنظيم كرده و اجازه نمي*دهد كه كار بدليل كمبود مصالح تنظيم شود.
  برنامه زمانبندي تأمين ماشين آلات و قطعات يدكي آنها، كه مديريت ماشين آلات را ميسر ساخته و از اتلاف زمان بدليل نبودن تجهيزات در كارگاه يا راكد ماندن سرمايه در كارگاه به صورت ماشين آلات و تجهيزات اضافه بر آنچه مورد نياز است، جلوگيري مي*نمايد.
  برنامه زمانبندي تأمين نيروي انساني، كه مديريت نيروي انساني، استخدام بموقع افراد لازم و خاتمه دادن به خدمات آنها در زمان مقرر را ميسر مي*سازد. بويژه*اين برنامه اجازه مي*دهد كه به افراد شاغل، پيشاپيش اطلاع داده شود كه جوياي كار ديگري باشند.
  برنامه زمانبندي تأمين منابع مالي، كه مديريت سرمايه را ميسر ساخته و از زيانهاي پيش بيني نشده جلوگيري مي*نمايد.
  بديهي است كه*اين برنامه ها مستقل از يكديگر و از برنامه زمانبندي اجرا نيستند و بايد در ارتباط كامل با يكديگر تنظيم و به موقع اجرا گذاشته شوند با تدوين برنامه، گام سوم اجرا به پايان مي*رسد.


  گام چهارم، شروع عمليات اجرائي و كنترل و بهنگام كردن برنامه
  با برنامه زمانبندي تدوين شده، عمليات اجرائي شروع مي*شوند. براي اجراي موفقيت آميز برنامه لازم است كار انجام شده بطور مستمر كنترل و با برنامه مقايسه و در صورت لزوم، برنامه بهنگام شود. *اين كار مستلزم نمي*تواند گره از كار اجرا باز كند. تايج كنترلها بايد ثبت و پالايش شوند و بر اساس گزارشها و آمار تهيه شده از نتايج كنترلها، مسير كار اصلاح گردد.
  اگر كنترلها حاكي از پيشرفت كار بيش از ميزان پيش بيني شده در برنامه باشند، اجازه مي*دهند كه با حك و اصلاح برنامه، مدت زمان كل اجراي طرح كاهش داده شود و اگر كنترلها نشان دهنده عقب ماندن اجرا از ميزان تعيين شده در برنامه باشند، هشداري خواهند بود كه سازنده را به جستجوي علل عقب ماندگي و رفع علل مزبور و در صورت لزوم جرح و تعديل برنامه واصلاح مسير، رهنمون مي*شوند.
  بايد توجه داشت كه ضرورت ندارد كنترلها بسيار پيچيده و داراي دقت رياضي باشند و به اصطلاح مو را از ماست بكشند. كافي است در كنترلها اقلام اصلي در نظر گرفته شده و بتدريج با فراهم آمار در هر زمينه، تدفيق شوند ولي استمرار كنترلها و مرتب بودن پالايش آنها، لازمه بهره برداري صحيح از كنترل برنامه است.


  گام پنجم ، كنترل كيفيت مستمر
  « کنترکل کيفيت» بايد به عنوان يک« عمل اصلي» در برنامه ها گنجانده شود ساير عملهاي اصلي بطور مرتب پيگيري شود، براي نشان دادن جايگاه ويژه آن، كنترل كيفيت در چارچوب برنامه به عنوان گامي*مستقل*اين طرز تلقي اجازه مي*دهد كه چه در حالت نظارت سنتي، كه كنترل كيفيت رسمي*توسط شخص ثالث انجام مي*شود، و چه در حالت اعمال نظارت توسط خود دستگاه سازنده به منظور تأمين كيفيت با يا بدون حضور شخص ثالث، بتوان كنترل كيفيت را، فارغ از ساير مسائل و مشكلات اجرائي، سازمان داد و به پيش برد.


  گام ششم ،ايمني،حفاظت و بهداشت كار
  آنچه درچارچوب*اين صنعت صورت مي*گيرد به خاطر انسان و تأمين رفاه بيشتر اوست، عدم توجه به*ايمني، بهداشت و حفاظت آنهائي كه مستقيما ً در كار اجرا مشاركت دارند و افراد ديگري كه ممكن است درحيطه اثر عمليات اجرائي قرار گرفته و از آن آسيب ببينند. يك اجرا كننده و سازنده خوب بايد كار خود را چنان سازماندهي كند كه خطري متوجه افراد دست*اندركار اجرا و ساير افرادي كه با كارگاه در تماسند، نگردد.


  شرايط لازم براي اجراي موفقيت آميز طرح
  اجرا كنندگان طرحهاي ساختماني بايد توجه داشته باشند كه علاوه بر آنكه بخش قابل توجهي از ثروت ملي به صورت ساختمان از گردش خارج شده و«راكد مي*ماند» فضاهاي توليدي، خدماتي، آموزشي، بهداشتي و غيره نيز كه بدست آنان ساخته مي*شوند، اگر بنحو مطلوب اجرا نشده، از پايائي كافي برخوردار نباشند و نتوانند وظائف خود را انجام دهند، اجتماع ضرر خواهد كرد. اجراي ساختمانها بنحو مطلوب و برخوردار بودن آنها از پايائي كافي، در گروي آن است كه برداشتن شش گام اصلي فوق با رعايت جميع جهات صورت پذيرد.
  براي*اينكه*اين شش گام اصلي با موفقيت برداشته شوند و با مراعات همه جانبه شرايط كار و كارگاه، برنامه*اي مناسب تهيه و طرح طبق مشخصات مورد نظر، با حداقل هزينه و حصول حداكثر نتيجه اجرا شود، اجرا كننده بايد شناخت كافي از مشخصات و همه عوامل مؤثر در كار داشته باشد .
  اين مسئله در مورد تمام بناها صادق است، هر چند كه بسته به حجم كار، نوع كار و ساير شرايط ممكن است برخي از گامها محدودتر يا گسترده تر باشند.
  مشخصات مورد نظر، علاوه بر نقشه ها، در دفترچه مشخصات فني عمومي*و دفترچه مشخصات فني خصوصي درج مي*شوند. در*اين مدارك، به استانداردهاي مصالح و فرآورده ها، استانداردهاي آزمايش و كنترل كيفيت مصالح و فرآورده ها ، آئين كاربردها، آئين نامه ها و و مقررات ملي ساختماني كشور اشاره مي*شود. در پيمانهائي كه مبتني بر فهرست بها بسته مي*شوند، بخشي از مشخصات در فهرست مزبور منعكس مي*گردد*اين فهرست صراحت دارد كه بازاي انجام چه كاري و با چه مشخصاتي، چه پولي بايد به انجام دهنده پرداخت شود. به عبارت ديگر در فهرست آحاد بها، براي هر يك از اقلام كار، نوع مصالح، نحوه كاربرد و اجرا، مشخصات كار انجام شده و نحوه*اندازه گيري كار انجام شده ارائه داده مي*شوند.*اين مدارك را بايد تمام دست*اندركاران اجرا بشناسند و در موارد لازم از آنها استفاده كنند.


  مدارك رسمي*كه اجرا كنندگان بايد بشناسند
  مداركي كه براي شناخت مشخصات و ساير عوامل مؤثر در كار « در صنعت ساختمان» موجود و مورد استناد و استفاده مهندسان ساختمان مي*باشند، صرفنظر از كتابها و نشرياتي كه اصول نظري و ديدگاههاي عملي در آنها تشريح گرديده*اند، شامل هفت نوع مدرك رسمي*به شرح زيرند:
  § استانداردهاي مشخصات مصالح، مواد و فرآورده ها
  § استانداردهاي آزمايش و كنترل مشخصات
  § آئين كاربردها
  § دفترچه هاي مشخصات فني عمومي*و اجرائي
  § آئين نامه ها
  § مقررات ساختماني
  § دفترچه هاي فهرست آحاد بها
  منظور از« استانداردها» مدارك رسمي*منتشر شده از طرف سازمانها ذي ربط كشور در مورد مشخصات مصالح و فرآورده ها و روشهاي كنترل*اين مشخصات است.
  استانداردهاي مشخصات، بسته به مورد حاوي تمام يا بخشي از قيود و شرايط مربوط به ابعاد هندسي، مشخصات فيزيكي، شيميائي، مكانيكي و تكنولوژيكي مورد نظر مواد، مصنوعات و و توليدات و رواداريهاي آنها مي*باشند دراستانداردهاي آزمايش و كنترل مشخصات، روشهاي آزمايش مواد، مصالح و فرآورده ها به منظور بررسي كمي*و كيفي مشخصات آنها و چگونگي ارزيابي و پذيرش مواد، مصالح و فرآورده ها بر مبناي نتايج حاصل از آزمايشها، شرح داده مي*شوند منظور از«آئين كاربرها» مدارك رسمي*مربوط به روشهاي كاربرد مصالح، مواد و فرآورده ها و قيود فني است كه بايد در موقع كاربرد رعايت شوند.
  در صنايع ديگر «بجز صنعت ساختمان» عموما ً استانداردها براي تأمين قابليت كاربرد توليدات و كالاها كافي تلقي مي*شوند. زيرا توليد كننده با رعايت استانداردها و اعلام انطباق توليدات خود با استاندارد مشخصي، تلويحا ً حداقل كيفيت مورد انتظار از آن را تضمين مي*كند و مصرف كننده با علم و اطلاع از*اين تضمين تلويحي، متناسب با نيازهاي خود، كالاي مورد نظر را انتخاب مي*نمايد. در مواردي هم آئين كاربردها و وآئين نامه ها، به عنوان مكمل به كار برده مي*شوند ولي در*اين صنايع كمتر به مقررات و ضوابطي نظير مقررات ساختماني برخورد مي*كنيم.
  از طريق هماهنگ كردن استانداردها در سطح جهاني، گستره توليد، عرضه و مصرف مواد و فرآورده ها وسعت مي*يابد و كار توليد كننده و مصرف كننده تسهيل مي*شود. امروز مثلا ً مصرف كننده*ايراني، به بركت وجود استانداردهاي بين المللي، بدون دغدغه خاطر، لامپ ساخت استراليا را براي نصب بر روي سرپيچ ژاپني خريداري مي*نمايد و مشكلي هم برايش پيش نمي*آيد.


  مفاهيم و واژههاي اوليه


  قرارداد:

  عبارتست از قرارداد كتبي يا شفاهي كه به موجب آن كارگر در قبال دريافت حق******* السعي كاري را براي مدت موقت يا غير موقت براي كارفرما انجام مي*دهد.
  قرارداد كار علاوه بر مشخصات دقيق طرفين حاوي موارد زير است:
  الف) نوع كار يا حرفه*اي كه كارگر به آن اشتغال دارد.
  ب) ساعات كار تعطيلات، مرخصي*ها
  ج) محل انجام كار
  د) تاريخ انعقاد قرارداد
  ه) مدت قرار داد
  و) موارد ديگر  كارگر:
  كارگر در قانون كار كسي است كه به هر عنوان در مقابل(حق* السعي) اعم از مزد، حقوق، سهل سود و ساير مزايا به درخواست كارفرما كار كند.
  كارفرما :
  شخصي است حقيقي(منظور يك نفر) يا حقوقي (منظور در غالب يك شركت) كه كارگر به درخواست و به حساب او در مقابل حق السعي كار مي*كند. مديران، مسئولان و به طور عموم كليه*ي كساني كه عهده*دار اداره*ي كارگاه هستند نماينده كارفرما محسوب نمي*شوند.
  كارفرما مسئول كليه*ي تعهداتي است كه نمايندگان مذكور در قبال كارگر به عهده مي*گيرند.
  پيمانكار:
  شخص حقيقي يا حقوقي كه براي انجام كار طبق مقررات و شرايط مندرج در آئين نامه گواهينامه صلاحيت پيمانكاري دريافت كرده باشد.
  كارگاه:
  محلي است كه كارگر به درخواست كارفرما يا نماينده او در آنجا كار مي*كند از قبيل مؤ*سسات، صنعتي، كشاورزي، معدني، ساختماني، و امثال آنها.
  كليه*ي تأسيساتي كه به اقتضاء كار متعلق به كارگاه هستند از قبيل نمازخانه، نهار *خوري، تعاوني*ها، مراكز آموزشي،* جزء كارگاه محسوب مي*شوند.  انواع ساختمان:
  الف) از لحاظ ـ مصالح مصرفي ب) از لحاظ ـ مصرف


  الف)از لحاظ مصالح مصرفي:
  1- ساختمانهاي بتني:
  ساختمان بتني ساختماني است كه براي اسكلت اصلي آن از بتن آرمه استفاده شده باشد در ساختمانهاي بتني سقفها به وسيله دال*هاي بتني پوشيده مي*شود و يا از سقفهاي تيرچه بلوك و يا ساير سقفهاي پيش*ساخته استفاده مي*شود و براي ديوارهاي جدا كننده از انواع آجر و يا تيغه گچي و يا چوب استفاده مي*شود و ممكن است از ديوار بتن آرمه هم استفاده شود ساختمانهاي بتني داراي عمر طولاني، هزينه زياد ساخت، مقاومت در برابر آتش*سوزي مي*باشند.
  2- ساختمانهاي فلزي:
  اسكلت*اين نوع ساختمانها (پل*ها و ستونها) از پروفيلهاي فولادي بوده و اتصالات آن در*ايران معمولاً از جوش استفاده مي*شود. سقف*اين نوع ساختمانها به صورت تيرچه بلوك ، كمپوزيت و يا طاق ضربي مي*باشد از ويژگي*هاي*اين ساختمان مي*توان به زنگ*زدگي در برابر رطوبت*، تغيير شكل در برابر آتش سوزي هاي شديد، اجراي اسكلت سريع صورت مي*گيرد، فضاي كمتري اشغال مي*كند.
  3- ساختمانهاي آجري:
  ساختمان*هايي كه تحمل بارهاي مرده و يا زنده به عهده ديوارهاي آجري باربري باشد، سقف*اين ساختمانها از طاق ضربي و يا سقف تيرچه بلوك با استفاده از شناژهاي افقي روي ديوارهاي باربر و شناژهاي قائم حداقل در 4 گوشه ساختمان در حالت بتن مسلح استفاده مي*شود ضخامت ديوارهاي باربر 35 سانتيمتر و ديوارهاي غير باربر 11 سانتيمتري و 5 سانتيمتري استفاده مي*شود.
  4 - ساختمانهاي خشتي و گلي:
  اين ساختمانها با گل و يا خشت ساخته مي*شوند به علت ضعف مصالح مقاومت چنداني در برابر زلزله ندارند و به طور كلي بايد از احداث آنها خودداري گردد.
  ب) ساختمان از لحاظ كاربرد:
  ساختمانها از لحاظ كاربرد به انواع ساختمانهاي مسكوني، اداري، بيمارستانها، انبارها، مدارس و مكانهاي عمومي*مانند
  باشگاهها و ورزشگاهها و غيره تقسيم مي*شوند.  منابع و ماخذ:
  1- نشريه شماره 55 سازمان مديريت و برنامه*ريزي.
  2- نشريه 4311 سازمان مديريت و برنامه ريزي.
  3- اجزاي ساختمان، تاليف مهندس سياوش كباري.
  کاربر مقابل پست admin عزیز را پسندیده است: juki
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]

  ----------------------------------------------------------

  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فوق، فرآورده، فراهم، قانون، كليات، كه، كشور، كششي، لوله، لوازم، لامپ، لحاظ، لحظه، مقام، مقاومت، مورد، متناسب، مثال، محوطه، محدوده، محسوب، مدارس، مسلح، مسائل، مشكل، مشاركت، مصارف، مصرف، مطالعه، چقدر، نقطه، چند، نيروها، نگهداري، نبودن، نشريه، نصب، وارد، وجود، يك، کارگاه، گونه، گواهينامه، گوشه، گسترده، پايان، پرداخت، آن، آنچه، آوردن، آئين، آب، آجر، آشنائي، افزوده، انواع، انبار، انعطاف، اتصالات، اجاره، اجرایی، اجرائي، اجزا، اداره، ادغام، است، استفاده، اشكالات، اشاره، اصول، اصطلاح، اضافه، بلوك، بناها، به، بايد، بتن، بدست، برابر، براساس، برخي، برداشته، بطور، تناقض، توليد، توليد،، تيرچه، تبديل، تجديد، ثالث، جدا، حضور، خلق، خدمات، دقيق، دهنده، دادن، دارد، در، درد، درست، روابط، زلزله، سيمان، سپرده، ساختما، ساختمان، ساختن، ساده، سازه، شهروندان، شده، شرح، صنعت، صادق، صرفه، ضرورت، طرف، طراحي، طراحان، علت، عمده، عوارض، عبور

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
وبسایت تخصصی مهندسی عمران و معماری به عنوان یکی از نخستین سایتهای تخصصی رشته های مهندسی، خدمت رسانی خود را در سال 1389 آغاز کرد.
تمامی فایلها و آموزشهایی که در سایت قرار می گیرند بصورت کاملا رایگان بوده و هدف ما ارتقا سطح علمی دانشجویان و مهندسان عزیز کشورمان بوده است.

اکنون ساعت 22:43 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ایمیل مدیریت سایت پست الکترونیکی مدیریت سایت: iromran@yahoo.com
X بستن تبلیغات
همکاري در فروش فايل سل يو