داکت اسپلیت ها نوع خاصی از سیستم های تهویه است که دارای زیر ساخت های درونی می باشد و قبل از احداث ساختمان باید فضای آن در نظر گرفته شود. در این سیستم، یونیت ها به جای اینکه بر روی دیوار یا سقف به صورت رو کار نصب گردد درون سقف کاذب به صورت تو کار نصب می شوند.
با توجه به High Static بودن داکت اسپلیت ها قابلیت تهویه متراژ بسیار بزرگتری نسبت به اسپلیت و کولرهای گازی را دارند. برای اجرای این سیستم نیازی نیست که کل فضای داخل واحد با سقف کاذب پوشانده شود در قسمت خروجی این دستگاهها نهایتا ۲۵ سانت در ارتفاع سقف فضا نیاز دارند تا قابل اجرا باشند. این ویژگی با توجه به توجیه اقتصادی آن سبب می شود مورد توجه سازندگان برج های مسکونی و تجاری قرار گیرد.
داکت اسپیلت ها همانند کولر های گازی دارای انواع ساده و اینورتردار می باشند که نیاز برق مصرفی آنها تک فاز و در ظرفیت های بزرگتر سه فاز می باشند.
تفاوت سیستم داکت اسپیلت با سیستم ترکیبی اسپیلت دیواری: می توان بجای استفاده از چندین پنل دیواری در یک واحد مسکونی یا اداری ، از یک هواساز مرکزی در پشت سقف کاذب استفاده کرد که بوسیله کانال تمامی اتاق ها و فضاهای مورد نیاز تهویه می شوند. برای استفاده از سیستم گرمایش بسیار قوی از کویل آب گرم استفاده میشود که از پکیج یا موتور خانه تامین می شود و سیستم رادیاتور حذف می شود و همچنین تا میزان ۳۰ درصد در مصرف گاز صرفه جویی می شود . همچنین در مقایسه با رادیاتور سرعت گرمایش فضای بالایی دارد .
از مهمترین مزیت های داکت اسپیلت میتوان به فیلتر شدن هوا بر خلاف کولر های ابی سنتی ، مدیریت رطوبت مکان به وسیله کنترل درجه دما هر نقطه از مکان توسط دریچه های ترموستاتیک به صورت مستقل ، اشاره کرد .
نحوه ی تهویه مطبوع سیستم : سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می پذیرد . عملکرد دستگاه داکت اسپیلت در حالت سرمایش دقیقاً مشابه سیستم های اسپیلت یا همان کولر های گازی می باشد . به این معنی که این دستگاه جهت تولید سرما با استفاده از سیکل تبرید گاز مبرد را با عبور از اجزا سیکل مانند کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را سرد کرده و آنرا به تهویه شونده تحویل می دهد . بدیهی است که در این حالت منبع انرژی دستگاه برق می باشد . در حالت گرمایش دستگاه به کمک کویل تعبیه شده در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می دهد . در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط پکیج یا موتورخانه تأمین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می باشد . در این حالت دستگاه مشابه فن کویل عمل می کند.
...
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت
[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
و همچنین سایت
[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]
مراجعه شود.