• عایق الاستومری ورقه ای و لوله ای ساده بهترین انتخاب عایق کاران برای جایگزین عایق پشم شیشه ای و عایق پلی اتیلن است.به همین دلیل برای عایق کردن کانالهای جابجایی هوا و مخزن های شرکت نفت و لوله های این شرکت و شرکت پتروشیمی و... که میتوان گفت در حالت عمومی برای عایق کاری لوله های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع عایق ها که به رولی یا ورقه ای معروف هستند جنسشان از الاستومریکسلول بسته است و همین نوع ساخت سلولی آنها باعث شده که این عایق هاباعث پایین آوردن مقدار تلف شدن حرارت و گرما و بالابردن توان کارکرد آنها و در نتیجه بالا بردن طول عمر لوله هاو تاسیسات پشتیبانی شده توسط این عایق ها در مقایسه با روش های سنتی عایق کاری شود.
  این نوع عایق ها را در عرض های 100 سانت و 120 سانت و در ضخامتهای 6، 9، 13 ،19 ،25 ،32 و 50 میلی متر برای عایق کاری موجود هستند.
  در حال حاضر نمیتوان از اهمیت عایق کاری حرارتی و برودتی در صنعت ساختمان غافل شد و کسانی که در این صنعت فعالیت دارند به این اهمیت به خوبی واقفند.
  در بحث ارزش گذاری روی ساختمانها فرقی نمی کند در حال ساخت یک ساختمان هستید یا اینکه در آن مستقرید، در هر حال برای ذخیره کردن گرما در زمستان و سرما در تابستان نیاز به عایق های حرارتی و برودتی دارید.در حالت معمول عایق های حرارتی و برودتی برای سقف و دیوار ها و لوله ها و کانال های هوا و هر جایی که امکان اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی را داشته باشد استفاده می شود.
  در بحث عایق های حرارتی سه دسته را می توان تعریف کرد:
  دسته اول که معروف به عایق پشم شیشه و پشم سنگ هستند و که مقاومت چندانی در مقابل حرارت ندارند و وقتی رطوبت کمی بیشتر از توان تعریف شده شان باشد به اصطلاح خودمان کم می آورند .
  در نوع دوم میتوان عایق پلی اتیلن را نام برد که به فوم سفید معروف هستند و در سرما مقاومت بالایی دارند اما به دلیل نداشتن انعطاف پذیری در گرما عملکرد پایینی دارند.
  و نوع تکمیلی عایق ها
  عایق الاستومری است که سلول های بسته کنار هم دارای هوای و نوع آرایش خاص آن سسب می شود به نحو احسنت از اتلاف انرژی جلوگیری کند و نکته حائز اهمیت دیگر این نوع عایق ، قیمت مناسب آن در بازار می باشد.
  این عایق ها وظیفه دارند دمای منهای 70 تا مثبت 110 را مهار کنند با در نظر گرفتن این موضوع که رطوبت و بخار در آنها رخنه نمی کند. به دلیل داشتن این قابلیت مانع از زنگ زدگی و پوسیدگی عایق ها می شود و بحث تغییر و تعویض در آن منتفی است.عایق های الاستومری را در هر جایی از ساختمان و تاسیسات و اتصالاتی که امکان اتلاف انرژی در آن وجود دارد می توان بکار برد ،البته به دلیل گرانتر بودن نسبت به عایق های پشم شیشه ای مشتریان و مالکان ساختمانها از فوم پلی استایرن استفاده می کنند که برای بسته بندی دور لوازم برقی مورد استفاده قرار می گیرد.
  برای خرید عایق های الاستومری اغلب کارشناس های پروژه ها و مهندسین ناظر تاسیسات ساختمانی زمانی که در کار ساختمان سازی نوبت به مرحله سفت کاری رسید و لوله کشی و کار تاسیسات انجام شد نوع عایق را مشخص می کنند.که این انتخاب بستگی به شرایط و نوع آب و هوایی دارد که در آن ساختمان سازی انجام میشود و موجب اخذ تصمیم برای انتخاب نوع ضخامت عایق خواهد شد.
  مثلا ضخامت عایق هایی که در تهران در ساختمان سازی ها مورد استفاده قرار می گیرد کمتر از عایق هایی است که در جنوب کشور و با شرایط آب و هوایی گرم آنجا استفاده می شود.معمولا در تهران عایق های با ضخامت 9 میلی متر کفایت می کند ولی در مناطق جنوب کشور باید از ضخامت های 25 میلی متر به بالا استفاده شود تا به درستی از اتلاف انرژی جلوگیری کند.
  البته لازم به ذکر است که این عملیات نیازمند به مدیریت زمان و ملاحظه کاری های خاص خود است تا بهترین نتیجه را داشته باشد.