اگر به اطراف خودتان نگاه کنید دنیایی از وسایل پلاستیکی را خواهید یافت. برای ساخت این وسایل مواد اولیه مختلفی به کار گرفته شده است که یکی از این مواد [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] است.
در ادامه به این ماده ارزشمند و همچنین مزایای و معایب آن خواهیم پرداخت؛ پس با [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] همراه باشید.
گرانول چیست؟

همانطور که گفته شد، گرانول یک ماده اولیه برای تهیه ی وسایل پلاستیکی است.
گرانول ها، دانه های ریز پلیمری هستند که متداول ترین ماده برای ساخت قطعات پلاستیکی می باشند. این مواد به وسیله دستگاه های متنوعی تبدیل به قطعات پلاستیکی می شوند که هرکدام از آنها مکانیزم عملکرد خود را دارد.
در این بین برخی از دستگاه ها به تولیدکنندگان این امکان را می دهند تا با کمترین هزینه ی ممکن، بیشترین میزان بازدهی را داشته باشد.
این دستگاه ها برای کار با گرانول های ترموپلاستیکی طراحی شده اند و به این مدل دستگاه ها گرانول ساز یا اکسترودر گفته می شود.
گرانول سازها می توانند فرآیند تولید قطعات پلاستیکی را تا حد زیادی بهبود ببخشند و هزینه های اضافی را تا حد زیادی حذف کنند.
در ادامه بیشتر در رابطه با این دستگاه ها صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.
دستگاه گرانول سازی چیست؟

دستگاه گرانول سازی معمولا برای بازیافت مواد پلاستیکی استفاده می شود. این دستگاه قادر است با گرفتن مواد مختلف پلاستیکی، آن ها را در سایزها و اندازه های مختلفی در بیاورد.
عملکرد این دستگاه چندان پیچیده نیست و شما می توانید با فراگیری فنون کار با دستگاه و مواد، کسب و کار خود را راه اندازی نموده و خودتان گرانول تولید کنید.
استفاده از دستگاه می تواند سود سرشاری را برای شما داشته باشد. شما می توانید به راحتی مواد اولیه خودتان را به شکل دانه دانه و یا اصطلاحا گرانول وارد دستگاه کرده و در خروجی قطعه پلاستیکی خودتان را با توجه به طرح خودتان تحویل بگیرید.
استفاده از این دستگاه معمولا در صنعت بازیافت سود بیشتری دارد.
مزایای استفاده از دستگاه گرانول سازی

این دستگاه ها دارای مزایای بسیار زیادی است که در ادامه با هم به این موضوع خواهیم پرداخت.
انعطاف پذیری بالا:

از جمله مزایای مهم این دستگاه می توان به انعطاف پذیری بالای آن اشاره کرد. دستگاه های گرانول سازی از یک سطح مقطع ثابت برای قالب زدن محصولات پلاستیکی استفاده می کنند که این موضوع تا حد زیادی باعث افزایش انعطاف پذیری آن ها می شود.
دستگاه گرانول سازی به خاطر داشتن این سطح مقطع می تواند شکل های مختلفی را ایجاد کند. همچنین یک تغییر بسیار ناچیز در این سطح مقطع می تواند باعث ایجاد ویژگی های ترکیبی زیادی در دستگاه گردد.
هزینه ی پایین تر:

از جمله مزایای خوب دستگاه های گرانول سازی این است که نسبت به بقیه دستگاه های هم رده خود از هزینه بسیار پایین تری برخوردار هستند.
این دستگاه ها به دلیل استفاده از پلیمرهای ترموپلاستیک کمترین میزان دورریز مواد اولیه را دارند. همچنین پسماندهای به وجود آمده در فرآیند تولید را می توان دوباره به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار داد. این موضوع تاثیر بسیار زیادی در هزینه های شما خواهد داشت و سوددهی کسب و کار شما را تا حد زیادی بالا می برد.
استفاده ۲۴ ساعته:

از این دستگاه ها می توانید به صورت تمام وقت استفاده کنید. بسیاری از کارخانه هایی که از این ماشین آلات استفاده می کنند، نیروهای خود را به صورت دو شیفت و بیست وچهار ساعته برای کار با دستگاه قرار می دهند. این مزیت باعث می شود شما بتوانید سود تولیدی خودتان را دو برابر کنید. البته باید دقت داشته باشید که همیشه یک واحد تعمیر را برای دستگاه های خودتان در نظر بگیرید؛ زیرا با این کار دیگر نیاز نیست نگران خرابی دستگاه ها و همچنین ضرر زیان این موضوع باشید.
امکان ایجاد تغییر پس از قالب گیری:

معمولا زمانی که پلاستیک ها از دستگاه خارج می شوند، هنوز گرم هستند و امکان ایجاد تغییرات با استفاده از قالب ها و غلتک ها وجود دارد. این موضوع به تولید کنندگان اجازه می دهد که شکل های متنوع تری را برای تولید قطعات پلاستیکی ایجاد کنند. همچنین باعث می شود از خطاهای مرتبط با تولید تا حد امکان جلوگیری شود.
معایب دستگاه گرانول سازی:

همانطور که با هم دیدیم، دستگاه گرانول سازی دارای مزایای بسیار زیادی برای تولیدکنندگان است اما استفاده از این دستگاه ها شامل یک سری معایب نیز می شود. در ادامه به این معایب خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.
ناهمسانی اندازه محصول نهایی:

هنگامی که پلاستیک به صورت گرم از دستگاه خارج می شود، به دلیل دمای محیط ممکن است کمی گسترش پیدا کند و با اندازه اصلی کمی تفاوت داشته باشد. پس حتما در هنگام کار با این دستگاه به این نکته توجه لازم را داشته باشید که این موضوع غیر قابل پیش بینی است و شما باید تغییر ابعاد را بپذیرید.
محدودیت های محصول:

از جمله موارد دیگری که یک عیب بسیار بزرگ برای دستگاه ها به حساب می آید، عدم وجود امکان برای تولید برخی از اشکال هندسی است. به عنوان مثال شما نمی توانید با استفاده از دستگاه های گرانول سازی اقدام به ایجاد بطری های پلاستیکی کنید. علت این موضوع این است که این بطری ها در پایین خود دارای یک سطح مقطع هستند و در بالای آن ناگهان برای قرارگیری در بطری کوچکتر می شوند. این کار با استفاده از دستگاه های عادی امکان پذیر نیست.
قیمت دستگاه گرانول سازی:

به طور کلی نمی توان برای این مدل از دستگاه ها قیمت خاصی را تعیین کرد. قیمت دستگاه گرانول سازی کاملا با توجه به ویژگی های آن تعیین می گردد و قاعدتا هر چقدر حجم دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. جنس آلیاژ به کار رفته در دستگاه، وجود اختلاط و سیستم های گازگیری و پیشرفته یا ساده بودن دستگاه همگی در قیمت دستگاه گرانول سازی تاثیرگذار هستند.
بهتر است همیشه قبل از خرید هر دستگاهی حتما نظر متخصصین آن عرصه را جویا شوید. با این کار می توانید مناسب ترین و با کیفیت ترین دستگاه موجود را تهیه و تولید کنید.
سخن آخر در رابطه با گرانول سازی و دستگاه آن

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل دستگاه گرانول سازی را به شما معرفی کنیم و همچنین مزایا و معایب این دستگاه را با هم بررسی کردیم. به طور کلی می توان گفت که با استفاده از دستگاه گرانول ساز، میتوان انواع پلاستیک های نو و بازیافتی را تولید نمود و این کار بسیار به صرفه است. همچنین شما می توانید مواد دیگر پلاستیکی را به عنوان مواد اولیه برای دستگاه مورد استفاده قرار دهید تا دستگاه، دانه های گرانولی را گرفته و به شکل مواد مذاب در آورد و سپس شکل دلخواه شما را در خروجی ایجاد کند.
سعی کنید قبل از خرید این دستگاه حتما اطلاعات لازم را کسب کنید تا دچار مشکل نشوید. اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید، در بخش نظرات ما را از نظرات و پیشنهادات خودتان با خبر کنید