امروزه ساخت هیتر تابشی بسیار پر اهمیت است. به دلیل تکنولوژی های جدید استفاده شده در ساخت انواع هیتر تابشی یا بخاری تابشی، استفاده از آنها در فضاهای بسته و باز رواج یافته است.


گرمایش حاصل از تابش فرایندی است که ما هر روزه با آن مواجه هستیم. مثلا گرمایی که از خورشید می تابد نوع روشن این نوع گرمایش می باشد.
در ساخت بخاری تابشی، اصول گرمایش تابشی برای انتقال انرژی گرمایی از منبع برای گرم نمودن اجسام به کار می رود.


در دنیای امروز انواع گوناگون بخاری* یا [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] ساخته می شود که همگی جایگزین سیستم*های گرمایشی سنتی می باشند زیرا علاوه بر محیط*های بسته می توانند در فضاهای باز نیز به کار روند.


طرز کار و اهمیت ساخت هیتر تابشی
دقیقا همانگونه که زمین با اشعه*های خورشید گرم می شود، هیتر تابشی نیز گرمایش مشابهی را تولید می کند ( ساخت این نوع هیترهای تابشی هم به منظور گرم کردن افراد و هم برای ساختمان*ها استفاده می شوند).


هیترهای تابشی یا بخاری های تابشی، انرژی مادون قرمز را در زمان جذب شدن به وسیله اجسام به انرژی گرمایی تبدیل نموده، ساطع می کند و سپس با گرمادهی به سطح شی موجب بالا رفتن دما در محیط می گردد.


از آنجایی که در روش فوق الذکر گرمایش به وسیله اجسام جامد حاصل می شود، این تکنولوژی قابلیت به کارگیری بخاری*های تابشی را هم در داخل ساختمان*ها و هم در فضاهای باز برای گرم کردن سکنه ساختمان و افراد حاضر در آن محیط فراهم می کند. علارغم سایر روش های گرم کردن، بخاری*های تابشی (به غیر از مقداربسیار اندکی از انرژی که در فضا آزاد می گردد) دارای بازده بالایی هستند. لذا ساخت هیترهای تابشی با توجه به مصرف زیاد آن پر اهمیت است.
ساخت هیتر تابشی برای محیط های بسته
بر عکس روش های معمول از هیترهای تابشی همچون رادیاتورها، برای گرم کردن ساختمان با استفاده از حرارت تابشی ساختمان استفاده می شود. در قدیم انرژی گرمایی از شی گرمی مثل کف زمین یا دیوارها یا پنل*ها به هوا انتقال داده می شد و محیط گرم می شد.
امروزه با به روز رسانی این شیوه و با ساخت بخاری تابشی قادر خواهید بود همان مقدار گرمای تولید شده از روش های سابق را برای گرم کردن ساختمان خود و به وجود آوردن محیطی گرم و مطبوع استفاده کنید. از جمله امتیازهای ساخت هیتر تابشی می توان به این موضوع اشاره داشت که هیتر تابشی حین گرم کردن اتاق، گردش هوای داخل اتاق و جریان ذرات هوا را به حداقل مقدار ممکن تقلیل می دهد.


سیستم*های هیتر تابشی به انواع زیر تقسیم می*شوند:


سیستم*های گرمایش از کف
سیستم*های گرمایش از دیوار
پنل*های گرمایش سقفی
روش گرمایش از کف و گرمایش از دیوار را به اصطلاح سیستم*های کم حرارت هم می نامیم. از آنجایی که سطح گرمایشی این سیستم*ها بسیار گسترده تر از سایر سیستم*ها می باشد، برای ساخت هیتر تابشی برابر با دیگرسیستم*ها به دمای بسیار کمتری نیاز داریم.


ساخت اینگونه هیتر تابشی گرمایی مطبوع با رطوبت مناسب در محیط های بسته مثل محیط اتاق تولید می کنند. بیشترین درجه* سطح گرمایشی، بر اساس نوع و اندازه اتاق، از ۲۹ تا ۳۵ درجه* سانتیگراد ( یا همان۸۴-۹۵ درجه* فارنهایت) متغیر می باشد. از پنل*های گرمایش سقفی بیشتر در انبارها، تولیدی*ها، و سالن*های ورزشی و کارخانه ها استفاده می شود.