چهارپهلو نوعی پروفیل است که کاربرد فراوانی در صنایع ساخت و ساز دارد. از کاربردهای چهارپهلو می* توان به قاب، بست، موارد تزیینی، شفت، محور، اتصالات، ابزار، تجهیزات باشگاهی، پناهگاه، سازه* ها اشاره کرد.
اما چهار پهلو چیست و انواع مختلف آن کدام است؟ در مقاله پیش رو ابتدا به*معرفی چهارپهلو پرداخته و سپس انواع آن را مورد بررسی قرار می* دهیم.

چهارپهلو چیست؟

چهار پهلو یک پروفیل قوطی توپر است که سطح مقطع آن به شکل مربع یا مستطیل می* باشد. ساخت این پروفیل با مواد اولیه مختلف،* شمش و یا ضایعات آهن،* موجب شده تا تولید کنندگان در ساخت آن با محدودیت خاصی مواجه نباشند. این پروفیل به روش*های متنوعی تولید می* شود و سایزهای مختلفی از آن وجود دارد. فولادهای ST52، ST44، ST37 ، CK45 و MO40 متریال* های رایج مورد استفاده در تولید این محصول است.
چهار پهلوها در انواع مختلفی موجود هستند و هر یک از آن**ها کاربردهای خاص خود را دارند. بنابراین آن*ها را می* توانیم از جنبه* های مختلفی از جمله نوع تولید و جنس دسته* بندی کنیم.معرفی انواع چهار پهلو بر اساس نوع تولید

چهار پهلوها از نظر روش تولید در سه نوع ترانسی، نوردی و فابریک تولید و در بازار عرضه می* شوند:

 1. چهار پهلو ترانسی

  یکی از انواع مرغوب چهار پهلو، چهار*پهلو ترانسی می باشد. برای تولید [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] در ابتدا شمش* های فولادی را در کوره*های مخصوص قرار داده و حرارت می* دهند و به*روش ریخته گری پیوسته ذوب می* کنند.
  سپس شمش* ها را با طول های مشخص برش می* دهند و برای این که اندازه مورد نظر به دست آید، آن*ها را نورد می* کنند. قبل از نورد کردن شمش* ها را در پیش کوره قرار داده و در دماهای بالا حرارت می* دهند. نورد کردن چهار پهلوها را در چندین مرحله انجام می* دهند.
  در مرحله بعد شمش ها را که قابلیت شکل پذیری زیادی پیدا کرده اند، از غلتک عبور می دهند تا شکل چهار پهلو به* خود بگیرد. این نوع چهار پهلو فولادی در واقع همان چهار پهلو St37 می باشد که آن ها را به مدت 24 ساعت در محلول اسید نگهداری کرده سپس چهار پهلوهای های اسید شویی شده را توسط دستگاه های مخصوص (دستگاه دوزه ) از ابتدا و انتها کشش می دهند. به این ترتیب، چهار پهلو ترانسی تولید می* شود.
  در بازار به این نوع چهارپهلو ” خار” نیز می* گویند. و کاربرد آن در ساخت حفاظ ، نرده و مغزی درب است.
 2. چهار پهلو نوردی

  چهارپهلو نوردی در اصطلاح به نوعی از[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] گفته می شود که به صورت گرم تولید می شود. ضخامت تولید چهارپهلو نوردی از ۸ میلیمتر الی ۱۰۰ میلیمتر و به طول ۴ متر الی ۷ متر قابلیت تولید دارند.
  برای تولید چهارپایه نوردی، شمش*های مورد نظر وارد کوره*ها می* شوند. هنگامی که شمش* ها به دمای کافی رسیدند، آن*ها* را از سطح مقطع* هایی استاندارد عبور می* دهند تا به اندازه مورد نظر برسند. سپس با کشش و فرآیندهای دمایی، پروفیل چهار پهلو به روش نورد گرم، تولید می* شود.
  علاوه بر نورد گرم، با روش نورد سرد نیز می* توان چهارپهلو تولید کرد. در این تکنیک، شمش* ها داخل کوره قرار نمی* گیرند. بلکه آنها را به سمت قالب* های برش روانه می* کنند. در این قالب* ها، چهار پهلوها در اندازه* های استاندارد آماده و با کیفیتی بسیار بالاتر از روش نورد گرم ساخته می* شوند.
  از آنجاییکه چهارپهلو نوردی ظاهر چندان زیبایی ندارد و محصول نهایی سیاه است، از آن بیشتر در مواردی استفاده می* شود که ظاهر پروفیل صنعتی اهمیتی ندارد و قرار است روی آن *را بپوشانند.
 3. چهارپهلو فابریک

  در ساخت و تولید [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ]، برخلاف دو نوع دیگر، از شمش فابریک استفاده می* شود. به* همین دلیل، کیفیت این نوع چهار پهلو بهتر است. سایز این نوع چهارپهلو بر اساس استانداردهای کارخانه ارائه می* شود.
  معرفی انواع چهار پهلو بر اساس جنس
  چهارپهلو مانند دیگر محصولات تولیدی در حوزه ساختمان می* تواند از متریال* های مختلفی تولید شده باشد، که از جمله می* توان به موارد زیر اشاره کرد:


 • چهار پهلو برنج

  چهارپهلو برنج 360 مستحکم، مقاوم در برابر خوردگی ، نارسای الکتریکی و بدون درخشندگی است. از این پروفیل برای مقاصد مختلف، از جمله اتصالات، گیره و ابزارها استفاده می شود. به دلیل ظاهر صاف طلایی آن، زمانی که جلا داده می شود، برای کاربردهای تزئینی استفاده می شود.
 • چهار پهلو آلومینیومی

  چهار پهلو آلومینیومی 6061، در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می* گیرد. این مقطع، در مواردی استفاده می شود که ویژگی* هایی مانند وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز است. نوع آلومینیومی آن در ساخت قاب، بست، موارد تزیینی، شفت و محور استفاده می* شود. برش و جوش ماشینکاری این مقطع فولادی آسان است. • چهار پهلو فولاد ST52

  این پروفیل که از نوع فولادهای کم کربن آلیاژی است که از نظر کاربرد صنعتی در دسته فولادهای ساختمانی قرار می* گیرد. میزان جذب انرژی در این نوع فولاد مطلوب بوده و خواص جوشکاری مناسبی دارد. وجود خواص شکل*پذیری مطلوب و استحکام بالا از خواص منحصربه*فرد این فولاد است. از مزیت* های این فولاد عملکرد بسیار خوب در دماهای بالا و پایین است.
  از چهار پهلو ST52 به*ضورت ورق در صنایع قطعه* سازی، ساخت ابزار، راهسازی، شهرسازی، ریل* سازی و پل*سازی و نیز شاسی خودروهای سبک و سنگین و سازه ساختمان* های بلند استفاده می* شود.
  [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] به*صورت لوله نیز در سیستم* های هیدرولیک فشار قوی جهت حفاری* های نفتی استفاده می* شود.
 • چهارپهلو فولاد ST37

  چهار پهلو فولاد ST37 یکی از پرکاربردترین فولادهای ساختمانی است که درصد کمی (25%) کربن دارد. کم*کربن بودن این آلیاژ، سبب بروز خواص شکل*پذیری سرد، جوشکاری و برش*کاری عالی آن شده است. این فولاد مشهور علاوه بر انعطاف* پذیری خوب از استحکام بالایی نیز برخوردار می* باشد.
  ورق ST37 یا ورق سیاه جهت ساخت مقاطع فولادی مانند پروفیل، میلگرد، تیرآهن و نبشی مورد استفاده قرار می* گیرد. این در حالی است که نوع لوله St37 به دلیل سبکی در صنایعی مانند خودروسازی، دوچرخه* سازی و مبلمان مورد استفاده قرار می* گیرد.

کاربرد*های آهن چهار پهلو

مهمترین کاربردهای [تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] در صنایع خودروسازی، تولیدکنندگان دستگاه* های مختلف، ریل راه آهن، صنعت راه و ساختمان و … است. همچنین، از این پروفیل برای تولید نرده* های حفاظتی، درب و پنجره*، درب* های لوکس و… استفاده می* شود.
برخی اندازه*های چهار پهلو برای تولید فرفورژه تالارها و مراکز پذیرایی مناسب است. از نوع سنگین* تر در ساخت ابزارها و موارد سنگین* نظیر کوره* ها استفاده می* شود. هر چه وزن و اندازه این پروفیل بیشتر باشد، سفارشی* تر است و کارخانه* ها با درنظر گرفتن ابعاد پروژه آن را ارائه می* دهند.