سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

۲۰ حدیث ناب از پیامبر (ص) و امام صادق (ع)

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: ۲۰ حدیث ناب از پیامبر (ص) و امام صادق (ع)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران
    پسندیده
    1,743
    مورد پسند: 1,127 بار در 418 پست
    میزان امتیاز
    1508

هفدهم ربیع الاول سالروز ولادت باسعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) بر همگان مبارک باد.

پیامبر اکرم (ص) و همچنین امام صادق (ع) در زندگی خود سخنان گهرباری گفته اند که در این جا به ۲۰ حدیث و سخن گهر بار اشاره می شود:
    ۱- خَیرُ الأصحابِ مَن قَلَّ شِقاقُهُ و کَثُرَ وِفاقُهُ.
    بهترین یاران کسی است که ناسازگاریش اندک باشد و سازگاریش بسیار. پیامبر اکرم (ص)

۲-ابن آدم عندک ما یکفیک وانت تطلب ما یطغیک لا بقلیل تقنع ولا بکثیر تشبع .
    فرزند آدم ، آنچه حاجت تو را رفع کند در دسترس خود داری و در پی آنچه تو را به طغیان وا می دارد روز میگذاری ، به اندک قناعت نمیکنی و از بسیار سیر نمی شوی . پیامبر اکرم (ص)

۳-اتق دعوة المظلوم فإنما یسال الله حقه وان الله لن یضیع لذی حق حقه
    از نفرین مظلوم بپرهیز زیرا وی به دعا حق خویش را از خدا میخواهد و خدا حق رااز حق دار دریغ نمیدارد . پیامبر اکرم (ص)

۴-اتقوا الدنیا فوالذی نفسی بیده انها لأسحر من هاروت وماروت
    از دنیا بپرهیزید ، قسم به آن کس که جان من در کف اوست که دنیا ازهاروت و ماروت ساحرتر است . پیامبر اکرم (ص)

۵-اتقوا دعوة المظلوم فإنها تصعد الی السماء کأنها شرارة
    از نفرین مظلوم بترسید که چون شعله آتش بر آسمان میرود . پیامبر اکرم (ص)

۶-اثنان یعجلهما الله فی الدنیا البغی وعقوق الوالدین .
    دو چیز را خداوند در این جهان کیفر میدهد : تعدی ، و ناسپاسی پدر و مادر . پیامبر اکرم (ص)

۷-إنَّ اللهَ عَزَّوَجَّلَ یََرحَمُ الرَّجُلَ لَشُدَةِ حُبِّ لُوَلَدُه.
    براستی که خداوند عزوجل رحم می نماید مرد را، به سبب شدت محبت او به فرزندش. امام صادق (ع)

۸-اَحبّ اخوانى الى من اهدى الى عیوبى
    محبـوبتـرین بـرادرانـم نزد من، کسـى است که عیبهایـم را به من اهدا کنـد. امام صادق (ع)

۹-انَّ العَملَ القَلیل الدّائم علی الیقینِ اَفضَلُ عِنداللهِ منَ العَمَلِ الکثیر علی غَیرِ یقین
    عمل اندک و بادوام که بر پایه یقین باشد و در نزد خداوند از عمل زیاد که بدون یقین باشد برتر است. امام صادق (ع)

۱۰-ما عذب الله امه الا عنداستهانتهم بحقوق فقرإ اخوانهم
    خداوند امتى را عذاب نخواهد کرد، مگر در وقتى که نسبت به حقوق برادران نیازمند خود سستى نمایند. امام صادق (ع)

۱۱-ایـاکـم ان یحسـد بعضکـم بعضـا فـان الکفـر اصله الحسـد.
    از حسـد ورزى به یکـدیگـر بپـرهیزیـد، زیـرا ریشه کفـر، حسـد است. امام صادق (ع)

۱۲-لاتشـاور احمق و لاتستعن بکذاب و لاتثق بمـوده ملوک
    با احمق مشورت نکن و از دروغگو یارى مجو و به دوستى زمامداران اعتماد مکن.امام صادق (ع)

۱۳-احب الاعمال الی الله أدومها وان قل .
    محبوبترین کارها در پیش خدا کاریست که دوام آن بیشتر است ، اگر چه اندک باشد . پیامبر اکرم (ص)

۱۴-لا فقر اَشد من الجهل ، لا مال اَعود من العقل .
    هیچ تهیدستی سخت تر از نادانی و هیچ مالی سودمندتر از عقل نیست . پیامبر اکرم (ص)

۱۵-احب الجهاد الی الله عز وجل کلمة حق تقال لامام جائر
    بهترین جهادها در پیش خدا سخن حقی است که به پیشوای ستمکار گویند . پیامبر اکرم (ص)

۱۶-احب الطعام الی الله ما کثرت علیه الایادی
    بهترین غذاها در پیش خدا آن است که گروهی بسیار بر آن بنشیند . پیامبر اکرم (ص)

۱۷-احب عباد الله الی الله أنفعهم لعباده .
    از جمله بندگان آن کس پیش خدا محبوبتر است که برای بندگان سودمندتر است. پیامبر اکرم (ص)

۱۸-الجبارون ابعد الناس من الله عز و جل یوم القیامة
    دورترین مردم از خداوند عزو جل در روز قیامت سرکشان متکبر هستند.امام صادق (ع)

۱۹-اِذا رأَیتمُ العَبدَ مُتفُقَّداً لِذُنوبِ النّاس ناسیا لِذنوبه فَاعلُمو اَنَّهُ مُکرَ بهِ
    هرگاه دیدید که بنده ای گناهان مردمان را جستجو می کند و گناهان خویش را فراموش کرده است بدانید که او فریب شیطان را خورده است.امام صادق (ع)

۲۰-مَن ماتَ و لَم یعرف امام زمانِهِ ماتَ میتةً جاهِلیةً
    هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.امام صادق (ع)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

التماس دعا

(سافت گذر)

کاربر مقابل پست boushehromran عزیز را پسندیده است: CivilF

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع