سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

مقاله ای با موضوع نمای ساختمان

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: مقاله ای با موضوع نمای ساختمان

 1. Top | #1


  تاریخ عضویت
  دی -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  محل سکونت
  برازجان
  رشته تحصيلي
  عمران
  نوشته ها
  499
  پسندیده
  1,773
  مورد پسند: 1,128 بار در 419 پست
  میزان امتیاز
  1382

  مقاله ای با موضوع نمای ساختمان

  نمای هر ساختمان در شکل*دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان*های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می*رود.

  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری، بررسی آماری نشان دهنده این موضوع است که در هر سال 50 میلیون نفر به جمعیت شهر نشین کشورهای در حال توسعه اضافه می*شود. در ایران نیز شهر نشینی طی دهه*های گذشته با شتاب فزاینده ای گسترش یافته و همچنان این روند ادامه دارد.
  رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به شهر نشینی، تقاضای فزاینده*ای را برای تهیه مسکن به دنبال داشته که این موضوع در پی خود مشکلات عدیده ای در زمینه توسعه شهری بوجود آورده است. ناتوانی در پاسخگویی مطلوب و مناسب به این مساله، وضعیت نا مطلوبی را به صورت بی مسکنی، بد مسکنی و تنگ مسکنی برای بسیاری از اقشار جامعه به همراه آورده است.
  مسکن به عنوان یکی از نیازهای نخستین بشر، ابتدایی ترین سوالی بوده که انسان سعی در یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی*های ملی به مسکن نه به عنوان محلی برای آسایش ساکنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلکه به عنوان یک مشکل اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است.
  سازندگان و تولیدکنندگان مسکن آزاد به*دلیل اینکه به*دنبال فروش سریع و بازگشت سرمایه خود هستند، سعی در هر چه بیشتر مطرح کردن خود در محله مسکونی و نمایشی متمایز از بنای خود دارند و به همین دلیل یکی از دلایل عمده ناهماهنگی نمای ساختمان*ها در سطح شهر هستند.
  در رابطه با مسکن تعاونی شرایط بدتری وجود دارد. به دلیل وضعیت مالی ضعیف سازندگان و اینکه ساکنان و مالکان به*دنبال فروش ساختمان نیستند، بدون انجام عملیات پایانی نظیر نماسازی مورد استفاده قرار می گیرند و یا با کمترین هزینه و بدون طراحی نما، حجم و کالبد ساختمان رها می*شود. البته در سال*های اخیر در شهر تهران هیچ ساختمانی بدون نماسازی نبوده است، لیکن این مساله در شهرستان*ها همچنان انجام می*شود.

  چگونه به موضوع نما در معماری بیندیشیم؟
  نما در لغت نامه دهخدا به معنای صورت ظاهری هر چیزی، آنچه که در معرض دید و برابر
  چشم است، آنچه از بیرون سوی دیده می شود، منظره خارجی بنا و عمارت،* قسمت خارجی ساختمان و نماسازی، فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت است.
  در سال*های اخیر پس از مطرح شدن دوباره اهمیت فضاهای عمومی و ارزش زندگی شهری، نما اهمیت دوباره ای یافته است. نما در عمل درون ساختمان را از بیرون و فضای خصوصی را از فضای عمومی جدا می کند. نما حاکی از موقعیت فرهنگی سازندگان ساختمان است و نشانگر میزان نظم طرح ساختمان، امکانات و ذوق تزیین و خانه آرایی طراح و مالک است. یک نما به مثابه معرفی وضعیت ساکنان ساختمان در بین عموم است. نما در واقع صورت ساختمان و بهترین بیان حالتی است که فرد طراح یا مالک از خود در برابر بیرون دارد. نماهای داخل ساختمان بیشتر جنبه خصوصی دارند، لیکن نماهایی که به سمت کوچه و بافت شهر باز می*شوند، جنبه عمومی تر دارند.
  بنابراین وجوه پشت و جلوی ساختمان از یک طرف دارای نمود اجتماعی و از طرف دیگر نمود مشخص ساکنان خود است بنابراین نمای هر ساختمان باید هم با فضای عمومی همبستگی داشته باشد و هم بتواند حجم داخلی ساختمان را بیان نماید.
  نمای هر ساختمان موثر در مجموعه شهری است که در آن حضور دارد و این تاثیر را در بدنه خیابان*ها یا میدان*ها که در آن قرار گرفته است می گذارد. اگر به نمای ساختمان واحدی، بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمانها فکر شود، همگونی نمای شهری در کلیت از بین می*رود.
  تناقض بین جنبه شهری و بیان فردی نما در صورتی می*تواند از بین رود که ساختمان جزیی از شهر در نظر گرفته شود و ارتباطات آن با محیط اطراف چند جانبه باشد. نمای رو به کوچه و خیابان باید تابع عوامل همبستگی بین نماهای اطراف باشد. اما در عین حال بر اساس ترکیبی از اجزا مختلف بر حسب عملکرد، ابعاد و مصالحشان شخصیت خاص خود را دارد.
  نما در واقع یک سطح صاف و تخت نیست بلکه آن سطح انتقالی بین فضای داخل و خارج است که با عقب نشستگی و پیش آمدگی، تراس و غیره با فضای داخل مسکن ارتباط پیدا می*کند.
  برای اینکه نمای ساختمان حریم خصوصی ساکنان خود را حفظ کند باید نسبت به خیابان بسته*تر و محفوظتر باشد.
  نمای ساختمان باید به*دنبال خلق یک کلیت هماهنگ به*وسیله تناسب خوب پنجره ها، بازشوهای در، سایبان و محدوده سقف*ها،* سازه عمودی و افقی، مصالح، رنگ، عناصر تزیینی و... باشد. پنجره*ها همواره با دیگر عناصر دیوار، *سطوح باز و بسته، تیره وروشن، صاف و ناهموار را بوجود می آورند. به علت تکرار دوره ای پنجره ها، در ساختمان*های چند طبقه، نظم کاملی به چشم می*خورد. اما گاه به*علت افزایش نور در طبقات بالاتر کاهش داده می*شود و این نظم آهنگ خود را از دست می*دهد.
  جداسازی عناصر افقی و عمودی تاثیر کلی در نما دارد. تناسبات عناصر ساختمان لازم است با کل ابعاد ساختمان مطابقت داشته باشد. برای مثال در ساختمان*های کوتاه عریض، ابعاد عرضی غالب خواهد بود. در ساختمان*های بلند عناصر باریک برتری خود رانشان می*دهند. در و پنجره و نعل درگاه*ها تاثیر خاصی در نما می*گذارند. ناودان*ها، سایه بانها، پیش آمدگی*های سقف و بالکن*ها ایجاد سایه های خاصی بر روی نما می*کنند.
  تفاوت سطح ها باید در نما مشخص باشد. برای مثال بین طبقه همکف، سایر طبقات و طبقه انتهایی باید یک تفاوت اساسی وجود داشته باشد. ترکیب کلی نما در واقع نظم در این تفاوت*ها است.
  عناصر اصلی نما مثل پنجره، در، سطوح و محدوده پایانی سقف و غیره در شکل، رنگ، و مصالحشان با یکدیگر اختلاف دارند. این عناصر معناهای متفاوتی دارند. مثلا نمی*توان بالا و پایین پنجره و در را با هم هم*ردیف کرد. اگر ارتفاع این بازشوها یکسان نباشد می توان از ضرایب مشترک و یا رنگهای یکسان استفاده نمود. نسبت*های هندسی نقش تعیین کننده ای در هماهنگ سازی ظاهر نما دارند. می*توان پنجره ها را در گروه*های کوچکتر ترکیب شده که شکل مشخصی را ایجاد می*کنند دسته بندی کرد. نماها می توانند از نظر مصالح نیز با یکدیگر متفاوت باشند.
  مصالح نما در رنگ، شکل، زبری و خشنی نما تاثیر می گذارد. مصالح بومی نشان می*دهد که نما مربوط به چه منطقه ای است.
  ترکیب پنجره ها، ایوان*ها، درها و به*طور کلی بازشوها، همچنین بافت و جنس نما و کمپوزسیون آن در هر عصر متفاوت است و در عین حال در یک تداوم شهری تغییر می*کند. طراح می*تواند نما را به عالیترین حد ترکیب معماری برساند و یا آنرا تا حد یک سطح بدون طراحی و فکر رها کند.
  در اعصار مختلف بازشوها به شکل مشابهی در سطح نما قرار می*گیرند و تنوع در قرار گیری آنها تابع عوامل داخلی چون بزرگی ساختمان، عریض بودن آن و یا عوامل اقلیمی چون جهت قرارگیری و محل قرارگیری است. در پهنای دیوار نما تعبیه پنجره دو جداره، آفتاب*شکن، سایبان و ... نقش تنظیم کننده شرایط آب و هوایی فضاهای داخلی را خواهد داشت.
  در دیوارهای باریک معاصر این عمل با جلو و عقب آمدن ساختمان انجام می*شود. یکی از عوامل ضروری درهویت نما تعیین محدوده نما است. نمایی می تواند در طرح خود موفق باشد که به این سوال*ها پاسخ گوید. محدوده عمودی جانبی ساختمان کجاست؟ خط پایانی افقی ساختمانی چگونه است و مرز ساختمان در آسمان به چه شکل است؟ انتهای ساختمان چگونه به پایان می*رسد؟ گوشه*های ساختمان چه وضعی دارد؟ اگر ساختمان همسایه ای دارد ارتباط نمای ساختمان فعلی با نمای همسایه چگونه به پایان می رسد؟ گوشه های ساختمان چه وضعی دارد؟ اگر ساختمان همسایه دارد ارتباط نمای همسایه چگونه است و اگر در فضا قطع می شود این ارتباط چگونه است.
  محدوده های افقی ساختمان عبارتند از نقطه اتصال به آسمان ( محدوده پایانی ساختمان) نقطه اتصال به زمین (محل نشستن ساختمان بر زمین) و پوشش ساختمان مثل بام و شیروانی. محدوده پایانی ساختمان باید معنای اتمام ساختمان را با خود داشته باشد و طبقه همکف ساختمان را با خود داشته باشد و طبقه همکف ساختمان باید مفهوم نشستن ساختمان بر زمین را برساند. طبقه همکف باید در محدوده قد افراد کشش لازم را بر عابر پیاده و بیننده ایجاد کند.
  کنج یا گوشه نما در واقع محل برخورد دو نمای عمود بر هم است. کنج می*تواند حالت عمود 90 درجه، نیم دایره یا سه وجهی را داشته باشد و هر کدام می تواند تاثیرات متفاوتی را در نما بگذارد. در یک میدان یا چهارراه هماهنگی کنجهای ساختمان هایی که در چهار طرف آن قرار گرفته است می تواند در نمای شهری تاثیر زیبایی داشته باشد.

  نمای ساختمان خالق نمای شهری است.
  نمای شهری از مجموعه نماهای مشرف به فضای عمومی به*دست می آید. این نماها از جهتی همگن و از جهتی ناهمگن هستند. می*توانند همگن باشند چون با استفاده از زبانی مشترک روی بدنه اجزا شهر اجرا می شوند و اما از آنجا که هر کدام از این فضاها به کمک این زبان، مقاصد و نیازهای خود را بیان می*کند، ناهمگن هستند. در شهرهای ما زبان مشترکی بین نماها وجود ندارد. نه فرهنگ مشترکی برای بیان دارند، نه مصالح یکسانی به*کار گرفته اند و نه سبک مشخصی را دنبال می*کنند.
  در واقع هر یک از نماها در شهر نشانه وضعیت اقتصادی و اجتماعی سازنده و نحوه تفکر و نگرش او به مسایل مختلف است.
  نمای شهری در واقع ترکیبی از اجزا متفاوت است که بر اساس اتفاقاتی که در خیابان*ها ومعابر می*افتد شکل می گیرد.
  این اجزا در صورت رعایت مسایلی که پیش از این نیز به آن پرداخته شد می*توانند با یکدیگر نقاط اشتراک جالبی داشته باشند که نمی توان وجود آنها را نفی کرد.
  عناصر پراهمیت درنما
  ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است. در ورودی نشانه گذر از فضای عمومی خارجی به فضای خصوصی داخلی و یکی از مهم ترین عناصری است که می*توان به عنوان نشانه ساختمان از آن نام برد.
  لیکن به*دلیل اهمیت اقتصادی که سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، اغلب ورودی*ها به فضاهای کم اهمیتی تنزل یافته اند. سرمایه گذاران ساختمانی هم فقط به رعایت ضوابط ضروری طراحی ساختمان بسنده می*کنند.
  بیشترین مشکل زمانی است که ورودی وسایل نقلیه به حیاط پارکینگ با ورودی خود ساختمان یکی شود. در این حالت فرد وارد شونده به ساختمان فقط یک راه باریک کنار دیوار برایش باقی می*ماند. گاه نیز ورودی یک ساختمان مسکونی بیش از حد پرتجمل است، به*نحوی که عملکرد ساختمان را دگرگون می*سازد. زمانی هم ورودی به یک بنای بزرگ تنها با روزنه*ای امکان پذیر می*شود. تناسب ورودی و حجم ساختمان می تواند نقش مهمی در توجیه عملکرد و شکل ساختمان داشته باشد.
  از آنجا که طبقه همکف ساختمان قسمت اتصال به زمین یا کف پیاده رو است، به صورت قابل توجهی در معرض دید قرار می*گیرد. طبقه همکف اهمیت ویژه ای در زندگی شهری دارد، به این علت که عابران پیاده این قسمت را به*طور مستقیم می*بینند. از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این قسمت باید نسبت به بقیه ساختمان با دوامتر و مستحکم تر باشد تا عابر در نگاه به نمای ساختمان احساس ثبات کند. ساختمان*هایی که طبقه همکف آنها عملکرد تجاری دارد، به*دلیل تغییر دکوراسیون واحدهای تجاری دائما دستخوش دگرگونی می*شوند. همین موضوع موجب می*شود که ساختمان مذکور شخصیت ثابت خود را از دست داده و دارای نمای شناخته شده ثابتی نباشد.
  تراس*ها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرون برای ساختمان فراهم می*آورند. بالکن*ها نباید حالت موقت و ناپایداری که در بیننده تصور به*راحتی جدا شدن از بدنه ساختمان القا شود را داشته باشند.
  لبه بام حد و مرز ساختمان و آسمان است و از نظر بصری بام انتهای نماست. بام پوسته*ای است که بر سر ساختمان قرار دارد. بنابراین لبه بام نمی**تواند بدون تفاوت با دیگر قسمت ها در آسمان رها شود.
  صورت ظاهر ساختمان و آنچه که در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده کننده از ساختمان است. همان*طور که عنوان شد نمای ساختمان*ها، نمای شهری را ایجاد می کند، اما به*دلیل ضعف قوانین موظف کننده طراح و سازنده در این ارتباط، نمای ساختمان در کمترین اهمیت قرار گرفته است.
  در بسیاری از شهر های بزرگ جهان، ضوابط و مقررات ویژه*ای در ارتباط با سیما و کالبد شهر وجود دارد و گروهی از برجسته*ترین افراد با تخصص**های مرتبط هنر زیبا سازی و زیبایی شناسی به کنترل طرح های بزرگ و کوچک معماری و شهری از نقطه نظر هماهنگی نمای بیرونی ساختمان*ها و محیط شهری یعنی از جنبه های رنگ، حجم، مصالح مناسب، فضای پر و خالی نما، رعایت اصول هماهنگی و تناسبات و... می پردازند.
  آنچه برای علاقه*مندان به این موضوع نگران کننده است، پاسخگویی با شتاب به نیازی کاملا محسوس است. در این ساخت و ساز پر شتاب نیاز به بررسی طرح*های ارائه شده توسط جمعی از صاحب نظران و مسوولان در مراکز تایید پروانه*های ساختمانی ضروری به نظر می*رسد. بررسی میدانی طرح ساختمانها با بناهای اطراف از لحاظ کیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان*های اطراف، زیبایی طرح و مصا لح مورد استفاده و... نیز گامی موثر در بالا بردن کیفیت نماهای شهری است. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و القا آن توسط شهرداری هر شهر، می توان شاهد ارتقا کیفیت شهرها و زیباسازی نمای شهرها بود.

  منبع: وبلاگ Civil & Architecture Engineeringا - 30na70.blogfa.com
  به نقل از www.khakzad.com
  کاربر مقابل پست boushehromran عزیز را پسندیده است: admin

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

com، فن، فروش، فراهم، فرد، فردی، فضاهای، قطع، لازم، لحاظ، مقاله، موفق، مورد، میزان، مثال، محدوده، مختلف، مربوط، مشکلات، مشخص، مطابقت، معماری،، معنای، نقش، نقطه، نماهای، چند، چون، نور، نیازهای، ناپایداری، ندارد، نعل، همچنین، همین، همراه، همسایه، هیچ، هزینه، یک، یعنی، کنار، کدام، کردن، کشورهای، کشش، گذر، پی، پیاده، پیدا، پیش، پاسخگویی، پذیر، پرتجمل، www، آماری، آن، آنچه، آب، آسمان، افزایش، اهمیت، ای، این، اینکه، ایران، ابتدایی، اتصال، اجزا، ارتفاع، از، است، استفاده، اصول، اضافه، اطراف، بناهای، به، بومی، بیان، با، بازگشت، برابر، برتری، بررسی، بصری، بعد، تفکر، تنوع، تناسبات، ترکیبی، تزیین، ثبات، جمعیت، جامعه، جانبی، حیاط، حال، حضور، خلق، خوب، خاص، خصوصی، خط، دهنده، دیوارهای، دگرگون، دایره، داخلی، دارد؟، در، زمانی، زبانی، سه، سیما، سایه، سایبان، ساختما، ساختمان، ساختمانها، ساختمانی، ساختن، سازه، سبک، سرمایه، شناسی، شهری،، شهرسازی، شونده، شده، ضعیف، طی، طبقات، طرف، طراحی، علت، عمودی، عمده، عابر، عرضی

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
وبسایت تخصصی مهندسی عمران و معماری به عنوان یکی از نخستین سایتهای تخصصی رشته های مهندسی، خدمت رسانی خود را در سال 1389 آغاز کرد.
تمامی فایلها و آموزشهایی که در سایت قرار می گیرند بصورت کاملا رایگان بوده و هدف ما ارتقا سطح علمی دانشجویان و مهندسان عزیز کشورمان بوده است.

اکنون ساعت 21:27 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ایمیل مدیریت سایت پست الکترونیکی مدیریت سایت: iromran@yahoo.com
X بستن تبلیغات
همکاري در فروش فايل سل يو