[تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند. ] باعث محافظت بتن در برابر فرسایش و خوردگی می*شوند که یکی از مهمترین چالشهای صنعت ساخت و ساز می باشد. بتن پر مصرف ترین ماده مصرفی توسط انسان بعد از آب می باشد. تمام پروژه های عمرانی خرد و کلان، شهری، صنعتی، راهسازی، آب و فاضلابی و… تکیه بر این مصالح دارد، عمر و دوام بتن تعیین کننده بهره وری اقتصادی کل آن پروژه می باشد و حال آنکه ارزش بتن نسبت به کل این پروژه ها درصد ناچیزی به خود اختصاص می دهد.

عوامل مختلفی منجر به کاهش عمر بتن می شود. اجرای بد بتن در اول کار یکی از مهمترین عوامل کاهش دوام بتن می باشد. طرح اختلاط بد بتن، مصالح نامطلوب، اجرای بتن ریزی غیر استاندارد، عمل آوری نامناسب و عدم تنظیم کاور بتن از مهمترین عوامل اجرائی در کاهش عمر و دوام بتن می شوند.
دومین عامل در کاهش عمر بتن، محیط بتن می باشد. هرچه محیط بتن تهاجمی تر باشد، عمر بتن کاهش می یابد. محیط های اسیدی، آلودگی هوا، حضور یونهای کلرید و سولفات در محیط اطراف بتن، سایش ناشی از جریان آب و رسوبات همراه آب، تغییرات دمائی هوا و یخ زدگی بتن عوامل اصلی در استهلاک بتن سخت شده می باشند.
زمانی که بتن با کیفیت پائین تولید شود و با شرایط غیر استاندارد اجرا شود و در محیط خوردنده قرار گیرد بیشترین آسیب و استهلاک را باید انتظار داشت و قطعا این بتن عمر و دوام بالائی نخواهد داشت.
ا توجه به مقدمه فوق، در هر بخش از عمر بتن، از ابتدا تا پایان عمر تعریف شده استاندارد پروژه باید تمهیداتی مناسب رعایت شود تا عمر طراحی تضمین گردد. تنظیم کاور بتن نیازمند ابزاری می باشد که با دقت، راحتی و سرعت مناسب قابل انجام باشد. در گذشته استفاده از نخاله های ساختمانی جهت کاور بتن استفاده می شده اند. این روش علاوه بر دقت بسیار پائین و عدم پایداری تکیه گاه استفاده شده، نفوذپذیری بتن در لایه مرزی بتن با این نخاله ها بالا رفته و علارغم رعایت کاور، خوردگی اتفاقا با سرعت بسیار بالائی اتفاق می افتد. مشکل دیگر نیز ممانعت جریان بتن بوده است که باعث ایجاد حفراتی در اطراف تکیه گاه مربوطه می شود.

انواع اسپیسر پلاستیکی


اسپیسرهای پلاستیکی، قطعاتی مناسب جهت تنظیم کاور میلگرد می باشند که بیش از نیم قرن از استفاده آنها در دنیا می گذرد و امروزه در اغلب پروژه های عمرانی نقش ایفا می کنند. سبکی، قیمت مناسب، دقت بالا، پایداری حین مصرف و اجازه عبور بتن از مزیتهای اصلی این قطعات می باشند. سرعت بالای اجرای آرماتور بندی نیز از مزیتهای دیگر این قطعات می باشند.