قبول نشده*های دکتری به ارمنستان و تاجیکستان می روند
آماردانشجویان علوم انسانی
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر 4 میلیون و 200 هزار دانشجو در کشور داریم که 50 درصد این تعداد در حوزه علوم انسانی و 320 هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی نژاد امروز در مراسم افتتاحیه چهل و دومین گردهمایی معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری با اشاره به اهداف برگزاری این نشست ها، افزود: برگزاری چنین نشست هایی در راستای شناسایی وضع موجود، بررسی مسیر حرکت به سمت اهداف ترسیم شده و ارائه راهکارهای مناسب برای رسیدن به اهداف برگزار می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مطالبات کشور در حوزه علم و فناوری خاطرنشان کرد: یکی از مطالبات کشور این است که تا 50 سال آینده زبان فارسی جزو زبان های علمی دنیا قرار بگیرد با توجه به اینکه تا افق 1404 ایران باید به مقام اول در منطقه دست یابد باید بررسی شود که آیا در مسیر درست قرار گرفته ایم یا خیر.

وی ارتباط دانشگاه و صنعت و توسعه کسب و کار مبتنی بر دانش را از دیگر مطالبات کشور در این حوزه نام برد و یادآور شد: علاوه بر این لازم است تا بخش خصوصی بخش مهمی از اعتبارات پژوهشی را تقبل کند اما در حال حاضر 90 درصد اعتبارات پژوهشی دولتی است و این امر در حوزه کشاورزی بیشتر مشاهده می شود چرا که حدود 96 درصد فعالیتهای این بخش توسط بخش دولتی انجام می گیرد و بخش خصوصی نقش اندکی دارد.

مهدی نژاد همچنین افزایش مهارت های فارغ التحصیلان دانشگاهها را از دیگر مطالبات کشور در حوزه علم و فناوری دانست و ادامه داد: در حال حاضر 4 میلیون و 200 هزار دانشجو در کشور داریم که 50 درصد این تعداد در حوزه علوم انسانی و 320 هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این ظرفیت پذیرش دوره دکترا نیز از امسال 10 هزار نفر است.

معاون پژوهشی فناوری وزارت علوم با بیان این سئوال که آیا این خیل عظیم دانشجو برای کشور فرصت است یا تهدید، ادامه داد: در سال جاری 130 هزار نفر در دوره دکتری ثبت نام کردند که 100 هزار نفر در آزمون دوره دکتری حضور یافتند این در حالی است که تنها 10 هزار نفر در دانشگاهها پذیرش می شوند و افراد پذیرفته نشده در دانشگاههای ارمنستان، تاجیکستان و سایر کشورها برای حضور در دوره دکترا ثبت نام خواهند کرد.

وی دلیل این امر را پیوستگی اشتغال با تحصیل دانست.

مهدی نژاد تجهیز آزمایشگاهها به سیستم های آزمایشگاهی را از دیگر مطالبات کشور نام برد و یادآور شد: در این راستا برخی از دانشگاهها دستگاههایی در اختیار دارند که با هزینه میلیاردی خریداری شده ولی تاکنون کاربردی نشده است ولی از سوی دیگر نیاز به دستگاههایی داریم که تاکنون خریداری نشده که در این راستا نیز باید بررسی شود که آیا از تجهیزات آزمایشگاهها به نحو مناسبی استفاده شده است یا خیر.

وی همچنین به محدودیت دانشگاه شهید بهشتی به سایت علمی الزویر اشاره کرد و یادآور شد: اخیرا سایت الزویر دسترسی دانشگاه شهید بهشتی به این پایگاه را محدود کرده است که این امر و اقداماتی مشابه آن نشان می دهد که ایران در مسیر درست علم و فناوری یعنی تبدیل علم به ثروت در حرکت است.