کرکره برقی به درب های اتوماتیک گفته می شود که توسط ریموت کنترل و باز و بسته می شود.انواع مختلف کرکره برقی وجود دارد که در فروشگاه ها، انبارها، سالن ها، پارکینگ ها، کارخانه ها و محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی کرکره برقی در سه نوع، سیستم مرکزی،سیستم توبلار و سیستم ساید وجود دارد:

در نصب کرکره برقی نوع سیستم مرکزی یا سیستم سنترال موتور کرکره در وسط و روی شفت کرکره قرار می گیرد.در این سیستم مرکزی شفت و چند کاسه فنری ادغام شده که بالا و پایین بردن تیغه های کرکره را آسان می کند.به دلیل وجود کاسه فنر در این نوع سیستم در هنگام بسته شدن کرکره فضای بیشتری اشغال می شود،در این نوع سیستم احتمال شکستن فنر وجود دارد و در صورت شکستن فنر باید تعویض شود،نصب و خدمات این سیستم نسبت به سیستم های دیگر به زمان بیشتری نیاز دارد به همین دلیل امروزه دو نوع دیگر سیستم توبلار و سیستم ساید جایگزین این نوع سیستم کرکره شده است.

واین نوع سیستم در کرکره های قدیمی تر مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه اغلب از کرکره سیستم توبلار و کرکره سیستم ساید به دلیل عملکرد بهتر آن ها استفاده می شود.موتور سیستم مرکزی از لحاظ شکل و اندازه و عملکرد با موتور های دیگر متفاوت است،در این نوع سیستم ضخامت شفت کمتر از دو مدل دیگر است،کاسه فنر تنها در این نوع سیستم کرکره وجود دارد .

در سیستم توبلار از موتور استوانه ای استفاده می شود که درون سفت قرار گرفته و توسط پیچ محکم می شود.این نوع سیستم کرکره به دلیل محدودیت در فضای موتور اغلب در درب های کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد و برای درب های با مساحت بزرگتر معمولا کاربردی ندارد.موتور این نوع سیستم به دلیل اینکه درون شفت قرار می گیرد کارکرد متنفاوتی با موتورهای دیگر دارد.این سیستم کرکره برقی علاوه بر موتور و شفت از بخش ها و قطعات دیگری نیز تشکیل شده است.

از سیستم های ساید اغلب برای درب های بزرگ و پر تردد استفاده می شود زیرا در این نوع سیستم به دلیل عدم محدودیت در فضای موتور از موتورهای قوی تر استفاده می شود.در این سیستم باز و بسته شدن کرکره از طریق انتقال نیروی محرکه از موتور به شفت و در نتیجه چرخش شفت انجام می شود.موتور این نوع سیستم به دلیل قدرت بیشتری که نسبت به دو نوع دیگر دارد با موتورهای دیگر متفاوت است.

شفت این نوع سیستم کرکره نسبت به مدل های دیگر بیشتر است و می توان گفت بیشترین ضخامت شفت را این مدل دارا می باشد.سیستم توبلار و سیستم ساید هر دو دارای قطعه ای به نام پلیت هستند که پلیت های مدل ساید از پلیت های مدل توبلار بزرگ تر است. بهتر است مطلب سوالاتی درباره کرکره برقی را نیز بخوانید.

تیغه کرکره از جمله قطعاتی ست که در هر سه نوع کرکره برقی وجود دارد و جنس تیغه های کرکره از آلومینیوم ،نانو کامپوزیت و یا ورق گالوانیزه است که اغلب تیغه آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد بیشتری دارد.تیغه،پل،انحنا،تیغه انتهایی،لاستیک انتهایی،پانچ کرکره،کیس،رسیور یا برد،ریل و واشر مویی،فلاشر،چشمی و ریموت از جمله قطعاتی است که در هر سه نوع سیستم های کرکره مورد استفاده قرار می گیرد.برد یا کنترل باکس کرکره برقی وظیفه کنترل و مدیریت کرکره برقی را بر عهده دارد. شما می توانید مطلب چرا کاربرد کرکره برقی مقرون به صرفه است ؟ را نیز بخوانید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سوکت چشمی،چراغ چشمک زن،سوکت موتور،سوکت برق،دکمه تایم،دیپ سوییچ از جمله امکانات برد کرکره است.همه مدل های سیستم کرکره قابلیت نصب سوکت چشمی را ندارند و برای نصب چشمیباید از بردی استفاده شود که قابلیت نصب آن را داشته باشدچشمی اغلب در درب های پارکینگی مورد استفاده قرار می گیردو برای متوقف کردن درب در هنگام برخورد با مانع استفاده می شود،برخی از مدل ها قابلیت نصب چراغ چشمک زن را نیز ندارند.کرکره برقی توسط دکمه های ریموت کنترل می شود.
منبع: کرکره برقی الکترو حفاظ