یکی از کار هایی که در مراقبت و نگهداری کرکره برقی موثر است تمیز و پاک بودن ریل*ها و لاستیک انتهایی کرکره* برقی است.
نگهداری از کرکره* برقی، کاری هزینه بر نیست و هیچ هزینه اضافی ای ندارد. کرکره*های برقی تنها به استفاده درست و تمیز نگه داشته شدن نیاز دارند. اگر که کرکره* برقی به طور اصولی نگهداری شود، تمیز کردن آن کار سختی نیست.
در ادامه مطالب به نکاتی می پردازیم که برای انواع کرکره*های برقی موجود در بازار می توان به کار گرفته شوند. با رعایت نکاتی که گفته می شود، کرکره* برقی شما، نهایت کارایی ممکن را خواهد داشت:

انتهایی کرکره* برقی ریل*ها و لاستیک هایی وجود دارند آن ها را از هرگونه زباله، گرد و خاک و جسم* خارجی پاک کنیدزیرا اگر در داخل این ریل*ها و لاستیک انتهایی کرکره* برقی زباله باشد و تمیز نشوند، از بسته شدن کامل آن جلوگیری می*شوند.
به هیچ وجه اجازه ندهید گرد و خاک، یا شاخ و برگی وارد لاستیک های کرکره* برقی شود
هفته*ای یک بار یا در مواقع ضروری با یک دستمال مرطوب تمیز سطح کرکره* برقی را پاک کنید.
برای اینکه از هر گونه عاملی که مزاحم بسته شدن است جلوگیری شود (گرد و خاک، زباله یا هر ماده*ای که مانع بسته شدن کامل کرکره* برقی شود)، هر چند ماه یک* بار بهتر است هر سه ماه یکبار باشد سطح کرکره* برقی را با یک محلول پاک کننده*ی ملایم و آب و به کمک یک فرچه نرم بشویید. از ریختن آب به داخل جعبه برقی کرکره* برقی و نواحی مکانیکی و برقی خودداری کنید.
قبل ازاینکه بخواهید کرکره* برقی را کامل ببندید، از پایین بودن آن به طور کامل مطمئن شوید.
هر از گاهی، مشاهده کنید لانه*ی پرنده، زنبور یا اسباب بازی یا هرگونه جسم خارجی دیگری داخل کرکره* برقی نباشد و در اگر چنین چیزی دیدید، بلافاصله آن را خارج کنید

کرکره*های برقی که توسط بسیاری از کارخانه*ها تولید شده اند، یکی دو بار در سال به روغن*کاری نیاز دارند یا اینکه برخی به گریس*کاری نیاز دارند. بعضی بلبرینگ*هایی که داخل بعضی از کرکره*های برقی ها وجود دارد، که به صورت خودکار خودشان روغن*کاری می*شوند. بنابراین از روغن*کاری آن*ها خودداری کنید. در مواقع لازم بهتر است، به دفترچه*ی راهنمای کرکره* برقی خود مراجعه کنید.
دیگر اصول نگهداری کرکره برقی:

نگهداری از
کرکره برقی باعث بهتر شدن کارکرد کرکره برقی می شود. با این حال که نگهداری از آن هیچ هزینه ای نیاز ندارد. دیگر نکاتی که باید در نگهداری کرکره برقی توجه کرد:

• از کار کرد موتوربدون وقفه و پشت سر هم و بیش از سه بار خود داری کنید زیرا باعث و افزایش دما و فعال شدن مکانیزم حرارتی موتورمی شود.

• در صورتی که چندین بار به صورت متوالی کرکربه طور کامل باز و بسته نشود موجب به هم خوردن زمان مدار ریسیور می شود که در این حالت باید ریموت و ریسیور را مجدد تنظیم کرد.

• ریموت کنترل کرکره را نباید مورد ضربه و در تابش مستقیم آفتاب و شرایط متنوع جوی و ... قرار داد.

• از ورود آب به داخل موتر و ریسیسور موقع شستشو جدا خودداری شود.

• به هیچ عنوان وزن اضافی ای به کرکره برقی وارد نشود.

• از آویزان شدن، وارد کردن فشار و ضربه به کرکره وهل دادن خوداری کنید.

• نباید مانعی در مسیر حرکت رول کرکره و داخل ریل وجود داشته باشد.

• اگر برق قطع بود از سیستم خلاص کن استفاده شود توجه کنید دستگیره خلاص کن از دسترس افراد متفرقه دور باشد.

• ریل و لاستیک تیغه که در انتهای کرکره برقی وجود دارد تمیز و پاکیزه ازهرگونه زباله و گرد و خاک باشد تا از بسته شدن کامل درب جلوگیری نشود.

• باید سالی یک یا دوبار کرکره برقی هایی که به روغن کاری نیاز دارند گریس کاری شوند. کرکره های بلبرینگی به روغن کاری و گریس نیازی ندارند.منبع:
کرکره برقی الکترو حفاظ