سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده و رمز عبور خود را فراموش کرده اید از طریق ايــن ليـــنک آنرا بازیابی کنید.

معماری ایرانی_چهل ستون اصفهان

پاسخ یاب یافتن سریع پاسخ ها ویژه آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده راهنمای استفاده از امکانات سایت و روش ایجاد تاپیک جدید اینجا کلیک کنید.

برای ارتقا عنوان کاربری خود به کاربر ویژه و دسترسی به بخش ویژه VIP اینجا کلیک کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: معماری ایرانی_چهل ستون اصفهان

 1. Top | #1


  تاریخ عضویت
  دی -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  محل سکونت
  برازجان
  رشته تحصيلي
  عمران
  نوشته ها
  498
  پسندیده
  1,743
  مورد پسند: 1,127 بار در 418 پست
  میزان امتیاز
  1510

  معماری ایرانی_چهل ستون اصفهان


  معماری ایرانی_چهل ستون اصفهان  برترین ها: کاخ چهل ستون از بناهای تاریخی استان اصفهان در ایران است. کاخ چهلستون که بالغ بر 67 هزار متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. شاه عباس اول، کوشکی در میان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه های چهار گوشه آن را در بر می گرفت. در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده است و تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها افزوده شده است.


  سقف باشکوه نقاشی تالار ۱۸ ستون و سقف آئینه کاری تالار آئینه و مدخل آئینه کاری تالار جلوس شاه عباس دوم.


  ستون های عظیم تالارهای ۱۸ ستون و تالار آینه که هر یک از آنها تنه یک درخت چنار است.


  شیرهای سنگی چهارگوشه حوض مرکزی تالار و ازاره های مرمری منقش اطراف که معرف صنعت حجاری در عهد صفویه است.


  تزیینات عالی طلا کاری سالن پادشاهی و اتاق های طرفین تالار آئینه و تابلوهای بزرگ نقاشی تالار پادشاهی که شاهان صفوی را به شرح زیر نشان می دهد:  • شاه عباس یکم در پذیرایی از ولی محمدخان فرمانروای ترکستان


  • شاه اسماعیل یکم در جنگ چالدران


  • شاه تهماسب یکم در پذیرایی از همایون پادشاه هندوستان


  • شاه اسماعیل یکم در جنگ با شیبک خان ازبک


  • شاه عباس دوم در پذیرایی از ندرمحمد خان امیر ترکستان در سلسله اشترخانیان


  • یک تابلوی بزرگ از جنگ کرنال که در سلطنت نادرشاه افشار افزوده شده است.


  • تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای دیگری در اتاق گنجینه کاخ چهلستون وجود دارد که در سالهای ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ خورشیدی از زیر گچ خارج شده است.


  • آثار پراکنده ای از دوران صفویه مانند سردر «مسجد قطبیه» و سردرهای «زاویه درب کوشک» آثاری از «مسجد درب جوباره» یا «پیر پینه دوز» و «مسجد آقاسی» که بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده است.


  سال ساختمان کاخ چهلستون به موجب اشعاری که در جبهه تالار از زیر گچ خارج شده، مصراع: «مبارک ترین بناهای دنیا» است که به حساب حروف ابجد سال ۱۰۵۷ هجری قمری (مصادف با ۱۰۲۶ هجری خورشیدی و ۱۶۴۷ میلادی) می شود، یعنی پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم.


  سنگ شیرها و مجسمه های سنگی اطراف حوض و داخل باغچه ها تنها آثاری است که از دو قصر باشکوه دیگر صفویه یعنی آئینه خانه و عمارت سرپوشیده باقی مانده و به این محل منتقل شده است.


  تندیس های چهارگانه در گوشه های استخر باغ، آناهیتا ایزدبانوی آب ها هستند.


  اگرچه انعکاس ستون های بیست گانه تالارهای کاخ چهلستون در حوض مقابل کاخ، مفهوم چهلستون را بیان می کند، علاوه بر آن عدد چهل در ایران قدیم کثرت و تعدد را می رساند و وجه تسمیه عمارت مزبور به چهلستون می تواند به علت تعدد زیاد ستونه ای این کاخ نیز باشد.

  در ابتدا ستون ها با پوششی از آینه کاری های زیبا تزیین شده بوده که در زمان حکومت ظل السلطان قاجار در اصفهان این آئینه کاری ها تخریب شده است و روی نقاشی های صفوی با گچ پوشانده شده است.

  انجمن مقدس ملی اصفهان (۱۳۲۴–۱۳۲۶) اصلی ترین نهاد سیاسی و تصمیم گیری شهر اصفهان در دوره مشروطه اول بوده است. اعضای این شورا با انتخاب مردم اصفهان به شورا راه پیدا کردند و نورالله نجفی اصفهانی ریاست این شورا را بر عهده داشته است. این انجمن بین سال های ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۶ هجری قمری یعنی از مهاجرت قم تا به توپ بستن مجلس در محل کاخ چهلستون اصفهان تشکیل شده است.


  سبک معماری: شیوه اصفهانی


  شیوه اصفهانی نام آخرین نوع شیوه معماری سنتی ایرانی است، و دو دوره دارد که دوره نخست آن به زمان قراقویونلوها باز می گردد.


  به حکومت رسیدن سلسله صفویه در ایران موجب به وجود آمدن حکومتی شد که ایران بعد از سلسله ساسانیان به خود ندیده بود. مذهب (شیعه) و تشکیلات منظبط ناشی از آن باعث گردید که این دولت بر تمام شئون زندگی مرم مسلط گردد اوج گرفتن حیات عقلی شیعه در این دوره که ملازم با تجمع متفکران و اندیشمندان شیعه در مراکز عمده آن روزگار به ویژه اصفهان و تبادل آراء و افکار آنان است، دوره جدیدی را در زمینه حکمت و فلسفه شیعه به همراه داشت۳۱ و جلوه از تمدن را در این کشور پایه گذاری کرد. و حکومت بنا به سنتها گذشته سازماندهی، راه اندازی و ایجاد تا سیسات و تجهیزات زیر ساختیرا عمداً بر عهدهه گرفت در واقع این سیاستهای را دانباله و الگو گرفته سیاستهای ساسانیان می توان دانست. آنچه مشخص است که دولت صفوی جمع بندی از تاریخ چند هزارساله ایران بوده که مکتبی را تحت عنوان اصفهانی را از جمع بندی ماهرانه فلسفه، هنر، معماری و شهر سازی روز گار کهن ارائه کردو آن را با توجه به مصادیق و مفاهیم روز خود به جامعه معرفی کرد.


  از مظاهر بارز این دوره و آثار شکوهمند آن که هنوز هم در سر تا سر ایران نمود دارد این است که یکی شبکه راههای عمودبرهم بوده، که از کوهستانها به داخل کویرها و نمکزارها گسترش یافته بودو دیگر ساختن رباطها و کاروانسراهای بزرگ و توقفگاهای آبرومند، کاخها و بستانهای زیبا و خوش منظر که در فواصل راهها که در آنها همه گونه وسائل آسایش و رفاه مردم فراهم آمده بود را دانست.

  در باره معماری اصفهانی آن را به دوره تقسیم کرده اند که دوره اول که در زمان حکومت صفویه بود را دوره شکوفایی آن و دوره دوم را که از زمان حکوت نادر آغاز و پس از زندیه با سلسله قاجاریه به اتمام می رسد که این دوره را دوره انحطاط معماری صفویه می دانند که ورود معماری اروپایی در زمان قا جاریه از مهم ترین دلایل انحطاط آن می باشد.

  معماری در زمان افشاریه به علت لشکر کشی های پیاپی و عدم رسیدگی به مسائل داخلی کشور آثاری قابل توجه برای ارائه ندارد و در زمان زندیه هم به علت تمر کز خکومت در شیراز اکثر تاثیرات آن در شیراز پدیدار گشت و در زمان قاجار نیز به علت مسایل فنی و نبود نیروی کافی برای ساخت به صورت گذشته به آرامی کشور را از روند معماری ایرانی خارج کرد. اما درباره ویژگی های و دستاوردهای معماری اصفهانی نکات زیر را می توان نام برد:


  • ساده شدن طرحها که در بیشتر ساختمانها، فضاها یا چهار پهلو هستند


  • هندسه ساده و شکلها و خطهای شکسته بیشتر استفاده می شد


  • در تهرنگ ساختمانها نخیر و نهاز کمتر شد و لی ساخت گوشه های پخ از این زمان آغاز شد


  • پیمون بندی و بهره گیری از اندام ها و اندازه های یکسان


  • سادگی طرح در بناها هم آشکار گردید


  البته شاید بتوان بیشترین دستاوردهای این دوره را در شهرسازی پیگیر شد چرا که این دوره مجموعه های شهری قابل توجهی را برای آیندگان به جا گذاشته است.

  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــ


  ویرایش توسط boushehromran : ۰۴ ۰۴ -۱۳۹۳ در ساعت 23:22
  4 کاربر مقابل پست boushehromran عزیز را پسندیده اند: admin,CivilF,mehrdad52,SIAMAK-TORKASHVAN7

 2. Top | #2


  تاریخ عضویت
  فروردین -۱۳۹۳
  عنوان کاربر
  پاسخگو و راهنما
  محل سکونت
  مشهد
  مقطع تحصيلات
  لیسانس
  رشته تحصيلي
  عمران
  نام دانشگاه
  دانشگاه تبریز
  سال اخذ مدرک
  1352
  پایه نظام مهندسي
  پایه یک :نطارت واجرا
  نوشته ها
  370
  پسندیده
  693
  مورد پسند: 1,134 بار در 353 پست
  میزان امتیاز
  1306
  boushehromran عزیز: با سلام:
  طبق معمول کارهای شما: مطالب :مختصر -مفید-جامع-کافی و واقی. تصاویر بسیار زیبا انتخاب وچیدمان شده اند. با کیفیت نور وجلوه عالی.
  نکته جهت اطلاع دوستان که ایشان اشاره نموده اند(چون از علوم بسیار قدیمی اسلامی از زمان امام جعفر صادق است وبنیان انرا بایشان نسبت می دهند.) حساب "ابجد" است.
  در این حساب یا سیاق "قدیمه" برای هر حرف عددی منظور می شود. مثلا : به حساب ابجد:واژه "عمران=361" چرا که: برای حروف ان اعداد سیاق ابجدی: ع=70 م=40 وهمچنین :
  ر=200 -ا=1 -ن=50 " است. بسیاری از علما وشاعران وعرفا ی قرون 7و8 هجری : حرفها واشارات خود را در قالب رمز واستعاره با این حساب بیان کرده اند. که مثلا مصرع یا ابیات اشعار فرضا با ترجیع بندی و شاه بیتی تکرار کرده اند که وقتی رمز ابجد انرا به اعداد تبدیل کنی عددی می شود که ان کلمه رمز مورد اشاره ومخفی شاعر را برای خواننده فاش می سازد.مثل :361 که عدد ابجدی واژه :عمران است. در این باره بحث کامل وتشریحی می توان کرد ومثالهای بیشتری اورد که در این پیام مختصر نمی گنجد.
  هدف توضیح کوتاه و تشکر از پست زیبای این همکار ارجمند بود.


  2 کاربر مقابل پست SIAMAK-TORKASHVAN7 عزیز را پسندیده اند: boushehromran,mehrdad52

 3. Top | #3


  تاریخ عضویت
  دی -۱۳۹۰
  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  محل سکونت
  برازجان
  رشته تحصيلي
  عمران
  نوشته ها
  498
  پسندیده
  1,743
  مورد پسند: 1,127 بار در 418 پست
  میزان امتیاز
  1510
  اختیار دارین مهندس، از لطف شماست
  معمولا این مطالب هم از خودم نیست که، منبعشون برترین هاست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
وبسایت تخصصی مهندسی عمران و معماری به عنوان یکی از نخستین سایتهای تخصصی رشته های مهندسی، خدمت رسانی خود را در سال 1389 آغاز کرد.
تمامی فایلها و آموزشهایی که در سایت قرار می گیرند بصورت کاملا رایگان بوده و هدف ما ارتقا سطح علمی دانشجویان و مهندسان عزیز کشورمان بوده است.

اکنون ساعت 00:25 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
ایمیل مدیریت سایت پست الکترونیکی مدیریت سایت: iromran@yahoo.com
X بستن تبلیغات
همکاري در فروش فايل سل يو